Ardbeg 10 yo

Odpovědět
Króča

Re: Ardbeg 10 yo

Příspěvek od Króča »

:idea:
Nechtělo by to už special vlákno, kam by se všechny roztroušené debaty o bodování přesunuly ?? Ať to máme po kupě ;)
Leviathan

Re: Ardbeg 10 yo

Příspěvek od Leviathan »

Nethare: Srovnání Ardbegu s Glenfiddichem na jedné stupnici je problém, kterým se trápím dlouhé dny a noci, i když spíše mi to sedí na Talisker a Glenfiddich, je to jako srovnávat stroh 80 a Spiritus sankti 91 :-D (mimochodem, na stroh chystám recenzi).
Když si udělám žebříček, sice si nedám vždycky první radši, než dvacátou, ale první láhev vždycky koupím znovu, až ji dopiju, dvacátou už třeba ne. A první si dám třeba desetkrát častěji radši, než dvacátou (to by mohlo být dobré bodování, vést si, za jak dlouho jsem vypil lahev - do toho by se projevila i cena, a tedy očekávání)
Co vytváří antihmotu a antienergii nevím.
Ovšem, že je to v pořádku, proč by to mělo být v nepořádku? :-D
Na rychlost Ti odpověděl Hunter.
Zlomek to samozřejmě je, 1/20 je zlomek, 1/1 je zlomek, 8/3 je taky zlomek :-D.
A Króčovo rozdělení se mi líbí, asi se tím inspiruji. Body v rámci jednotlivých podmnožin se pak budou používat především ke srovnání a hodnocení pak bude fungovat jako úplné uspořádání, to je pěkné.
Stejně tak souhlasím s tím, že někdy si radši naliju pivo, než skleničku živé vody (i když to je fakt výjimečně), protože na něj mám prostě větší chuť.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Ardbeg 10 yo

Příspěvek od Nethar »

Vyjádřit tím nějakou touhu danou láhev si koupit znovu, to je určitě možnost. I když zase tam je ten problém, že touha není skutečnost, když mám na špici láhev za 3000, toužit můžu jak chci, ale už si ji nejspíš nekoupím ;-) Tím pádem tam chudák zůstane navždy, aniž bych ji třeba s odstupem času a zkušeností přechutnal. Pokud začne povinně klesat, hodnotím možná spíše poměr cena/výkon, což mi komplikuje situaci ještě víc, v extrémním případě se dostanu do stavu, že whisky budu mít seřazené podle toho, kolik jsem toho od té které objemově už vypil.
Króčovy skupiny jsou opět dobrý způsob, nad kterým jsem také uvažoval, ale nakonec si řekl "když už, tak už". Problém je totiž v tom, že obzvlášť u vzorků jsem zavrhl možnost nějakého detailnějšího rozdělení uvnitř skupin, plus mínus dva tři body, to nehraje roli, takže jsem měl nějaké ABCDE nebo já už nevím, co všechno. Jenže když je něco přesně mezi B a C, stejně se pak jde zpátky k těm bodům, skupina neskupina, protože přiřadit to do jedné z nich je tak trochu nefér. Bod sem bod tam, bolí mě z toho hlava prostě :-)
Já bych to viděl tak, že nejdřív člověk nemůže hodnotit, protože nemá dost napito, pak si ohromně myslí, že může hodnotit, protože už má dost napito, ale postupně se dostane do stavu, že zjistí, že je to všechno pochybné, že ví, že nic neví, stačí si přečíst některé z prvních zdejších recenzí, takže je potřeba buď se na to vykašlat (navždy nebo na nějaký čas) nebo jednoduše udělat tlustou čáru a říct si - teď už do toho můžu zodpovědně jít - a začít znovu bodovat podle pevných pravidel, staré věci přebodovat nebo spíš vyhodit (je to škoda, ale v zájmu pravdy - lepší než jim nadržovat nebo jim naopak body záměrně snižovat, protože už to prostě bylo dávno) a začít nanovo. Co nejvíce porovnávat jednotlivé whisky křížem mezi sebou, řadit je po sobě, hodnotit, bodovat. Je to hrozně těžké, extrémně těžké, neříkám však, že nemožné, veliké množství lidí to tak dělá, vcelku i úspěšně, včetně lidí na tomto fóru. Mně ale moje vlastní výsledky zodpovědné nepřišly, jak pochybné se mi zdály moje body jsem už posílal (schválně, jak se lišíte):
Obrázek
Ty nejhorší jsou hlavně nějaké levné blendy, nic moc důležitého, ty nejlepší bylo pár hvězd, něco možná taky jenom vzorky něčeho dražšího (další obrovský p*ůs*r, pokud odbočím, je hodnotit něco, co vím, co je - psychicky obrovský nátlak - ať už vědět, že to je extrémně drahá stará whisky nebo hnusnej blend, posune vás to klidně o 5 bodů bez problému), většina tedy uprostřed v těch třech kategoriích. Protože prostě nedokážu zodpovědně tvrdit, že té samé whisky za dva roky o 300 vzorků pozdějí nedám ve slepé ochutnávce minimiálně o 3 nebo o 4 body víc (aniž bych ji porovnal se vším okolo a to ne podle paměti, ale podle skutečnosti), skončil bych ve stavu, kdy vlastně jenom rozděluju do třech nebo řekněme pěti skupin, což už jsem rozebíral. Jenže já přesně tohle vlastně dělám ve svých slovních popisech, takže je vše ok, možná ještě detailněji. Popisy mi mnohem lépe připomenou, jak mi tenkrát whisky chutnala, jaký jsem z ní měl dojem a jestli třeba není šance, že tenhle styl mi v poslední době začal chutnat více a neměl bych se k ní teď vrátit, jak mi připadala kvalitní a jak mě lákala další láhev a podobně. V porovnání s tímto popisem a vůbec s tím, co si prostě pamatuju (a whisky si určitě dobře pamatujete, pokud to byla celá láhev - jinak je hodnocení stejně jenom velice rámcové) mi body přijdou sekundární a nedůležité, popisující nějakou globální zprůměrovanou virtuální vlastnost whisky, která pro mě nemá vlastně žádnou potřebnou vypovídací hodnotu. Touha je tu asi taková, aby body říkaly: Tohle si kupte, to je lepší než tamto. Už jenom tahle věta se dá rozebírat dlouhé hodiny.
Pokud bodování přijmeme, je to tedy ale věc subjektivní, co se týče výhod hromadného bodování ve stylu WB, jeho užitečnost je, jak už jsem psal, dosti povrchní, pokud hodnotí pár lidí, je to zavádějící, pokud jich je hodně, je to možná názor většiny, ale ten váš může být zase někde úplně jinde, každý styl sedí každým chuťovým buňkám jinak. Tam si dokážu představit snad jenom to, co jsem na Hunterův popud programoval před pár měsíci, že si vezmete svoje bodování, potom stáhnete z WB bodování stejných lahví od všech lidí a najdete si lidi, se kterými máte nejlepší shodu (třeba i s nějakou konstantní diferencí) a podle toho můžete poznat, co by vám dále mohlo chutnat (co chutnalo vašemu "dvojníkovi"). Jenže by to chtělo minimálně stokrát větší množství dat než je momentálně na WB, aby ty průsečíky byly dostatečně zajímavé.
Zodpovědně slovy popisovat, pít co největší množství :-), pamatovat si to, to je moje rada. Jestli si to navíc obodujete nebo ne, je mi šumák, je to určitě prima zábava, ale nejdůležitější nakonec stejně je, že ten styl, který zvolíte, musí vyhovovat vám. Toho se hlavně všichni vždycky držte, ať vám kdo chce říká, jak máte nebo nemáte bodovat, jak máte nebo nemáte ředit, z čeho a kdy a s čím máte whisky pít... poslechněte, vyzkoušejte, ale dělejte si to podle sebe, žádný správný způsob neexistuje, kromě toho obecného, který je podmíněn oním "užívejte si to".

Na závěr - nevím, jak je to s bodováním mezi všemi milovníky whisek, ale velmi pravděpodbné je, že můj názor je menšinový (a už vůbec nemusí být finální). To chápu, o to důležitější je myslím ho tady prezentovat. Kdo vládne angličtinou a tato problematika ho zajímá, jednu z užitečných věcí, kterou pro sebe může udělat, je přečíst si názory jednotlivých lidí (asi většinou známí recenzenti, co mají přechutnány stovky lahví) zde: http://jewishsinglemaltwhiskysociety.com/?p=4495 - co člověk, to jiný názor, nad každým se zamysleme, vyberme si, co se nám líbí. Otázka je tam položená prostě obecně tak, jestli je bodovací systém 0-100 dobrý, k čemu je dobrý, a tak. Jestli je 90b Wild Turkey stejný (ve smyslu srovnatelný) jako 90b Ardbeg, jestli je možno porovnat skotskou, bourbony, irskou, atd. Mě třeba velmi zaujal hned první názor/odpověď, který se zcela neshoduje s mým, ale líbí se mi, pár věcí jsem manipulativně vytučnil:

As i think I have said before I am sceptical about the possibility of words capturing the reality of a taste with any accuracy. I am even more sceptical about capturing taste on any sort of number scale. If you think about it, it is really quite absurd. It is then merely a way of expressing approbation or disapprobation, and the whole idea of having a systematic system for judging the merit of whisky on a 100 point scale, in which a 91 Macallan is 1 point more good than a 90 Bourbon reviewed 6 years before, seems to me to be deeply problematic if it is being approached with anything other than a slightly whimsical wish to express oneself. Even if it were possible, I am pretty sure trying to maintain such a critical superstructure in my head and on my tongue over years through all sorts of environments would annihilate my enjoyment of whisky. That said, ratings are very useful for the reader. They are clear and force the writer to come down on the real issue that counts for many people: Which one should I buy? So, I do rate whisky on a simple star system on my blog and a 100 point system has advantage for the reader in that it allows even more clarity on the hierarchy of whisky being presented by the writer. Jim Murray’s Whisky Bible, for instance, would not work on a five star system because it would create massive monotony through the book. So, it seems to me that ratings are impossible but demanded. It is a bit like the stage magician who chops his assistant in half: It is impossible, but there is a willing suspension of disbelief by the audience and everyone goes home happy.

Konec další bezvýznamné eseje :lol:
Petr
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1319
Registrován: 25 dub 2011, 18:47

Re: Ardbeg 10 yo

Příspěvek od Petr »

Nevím, jak to na mně přišlo, dát to do tohoto vlákna: http://www.youtube.com/watch?v=0xD9b-D1 ... re=related . :happy-wavemulticolor: Že by za to mohlo pár malých grogů a hot whisky "toddyů" v rámci praktické přípravy na náš zítřejší Whisky Club? :character-yoshi: :hand:
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Ardbeg 10 yo

Příspěvek od Hunter »

Jen si Petře dopřej, některé dnešní příspěvky bys za střízliva jen těžce strávil :mrgreen:
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Petr
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1319
Registrován: 25 dub 2011, 18:47

Re: Ardbeg 10 yo

Příspěvek od Petr »

Ale jo, ještě lepší to bude, podle mne , když si o tom budeme hezky povídat naživo nad nějakým dobrým vzorkem v Karlově. Bude i páteční "seznamovací" večírek. Tam by to mohlo mít prostor a dobrou atmosféru. Tyhle, a jím podobné, debaty na x dalších témat k whisky patří. "Vo tom to je" :whistle: :hand:
Žiži
Znalec
Znalec
Příspěvky: 523
Registrován: 15 led 2012, 01:49
Bydliště: Brno

Re: Ardbeg 10 yo

Příspěvek od Žiži »

Já bych s dovolením, bez ohledu na předchozí diskusi ohledně hodnocení a bodování, přidal své poznámky k této bezesporu fantastické single malt.
Aroma:rašelina, dehet a kouř, vanilka, nasládlá, mírně olejová
Chuť:rašelinová a silně dehtová, kouř, nasládlá i slaná, mírně olejová s trochou vanilky
Dozvuk:dlouhý, rašelina, dehet a kouř, mírně olejová, spíše slaný
Shrnutí:tohle je Ardbeg jak ji mám rád - silně nakouřená a trochu olejová, jakékoli ředění téhle whisce uškodí
Body:86
zombice
Znalec
Znalec
Příspěvky: 891
Registrován: 28 zář 2011, 19:31

Re: Ardbeg 10 yo

Příspěvek od zombice »

Konečně jsem doplnil jednu svoji velkou mezeru ve vzdělání a ochutnal základní plnění od Ardbegu a zde jsou moje poznámky:
Aroma:Kouř (fakt hodně :-D) a něco sladce ovocného, co jsem po několikerém ozkoušení identifikoval jako hroznové víno
Chuť:Úder slaného kouře, uhlí, které postupně přechází do sladka
Dozvuk:Kouř ze spáleniště, brambory v ohni (spíš ta jejich přepálená kůrka)
Po téhle ochutnávce už vím, že tahle lahev časem rozšíří domácí sbírku, opravdu hodně povedená whisky...
Uživatelský avatar
Radek
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1345
Registrován: 17 črc 2011, 09:25

Re: Ardbeg 10 yo

Příspěvek od Radek »

Tak do této recenze se mi teda moc nechtělo..... no co, je třeba se ztopořit! Ardbeg to je totiž moje černý svědomí, kdysi jsem ho ochutnal při jedné ochutnávce a nastoupil na mě, zahnal do kouta a tam tvrdě zracoval údery na plexus solar. V tý době jsem měl za sebou už takový whisky jako Talisker či Laphroigh a chutnali mi, ale s Ardbegem to tak snadný nebylo. Tak jsem ho tuhle ve Whiskiterii přechutnal..... no a teď nevím co s tím. Jako by to byli dvě úplně jiný whisky. Možná jsem za tu dobu zmužněl, možná si trochu vypálil hrdlo a možná..... já vlastně nevim, asi se mi trochu za ty roky změnia chuť. Tak do toho, ať už to mám za sebou.
Aroma:kouř... něco takovýho jako když v hospodě přestane fungovat ventilátor
Chuť:nikotin.... asi jako když žvejkáš típlý vajgly.... a pak nádherně sládne
Dozvuk:dlouhý a sladký
Shrnutí:mám z něj úplně odlišné pocity, když jsem ho pil prvně dominoval až nechutně nikotin, teď mi přijde krásně sladkej
Body:89
Nepochválíš-li se sám, nikdo to za tebe neudělá.
zivak
New-make
New-make
Příspěvky: 53
Registrován: 25 říj 2011, 10:21
Bydliště: Jihlava

Re: Ardbeg 10 yo

Příspěvek od zivak »

Ardbeg 10y

Barva:
Aroma:kouř, medicína, olej (22 b)
Chuť:hutná zemitá, rašelina a kouř (23 b)
Dozvuk:jemný dlouhý, převládá zem a medicína v pozadí (23 b)
Shrnutí:můj první ardbeg, výborný Islay styl můžu jedině zatleskat (22 b)
Body:90
autor:Živák
Obrázek
Odpovědět