Smokehead Extra Rare

Odpovědět
Duthoron
Znalec
Znalec

Smokehead Extra Rare

Příspěvek od Duthoron » 18 led 2016, 23:21

Smokehead Extra Rare je "Islay single malt Scotch whisky", palírnu nám známý bottler Ian Macelod ovšem neprozradí :-(
smokehead.jpg
Lahev klasického tvaru ozvláštňuje reverzní strana zadní etikety, která je vidět přes zlatavý obsah lahve. Čelní etiketa je pro zvýšení tohoto dojmu zmenšena a umístěna ve spodní části. Spolu s dobře propracovaným kovovým tubusem (prolisované nápisy) tvoří designově velmi povedený kousek. Navíc v litrovém objemu za předvánoční slevu ;) Co se tedy skrývá uvnitř:
Alkohol:40 %
Aroma:Delikátně kouřové (cítím i gumu), ale přitom osvěžené hruškou a jablky, v pozadí ještě nacházím louskané ořechy.
Chuť:Na první doušek určitá chlebová nakyslost a jemná rašelina, pokračují ořechy (ale to umí i levné značky), tady ovšem následované střídáním několika vrstev sladkosti a kouře.
Dozvuk:Takový střední, vlečka rašelinného kouře.
Shrnutí:Vůně moc pěkná,dobrá chuť, trochu slabší dozvuk. Celkově velmi dobrá whisky, opět se mi potvrdilo, že Ian Macleod má obvykle dobrý vkus. Za sebe hodnotím velmi pěknou dvojkou, s velkým plusem za nápaditý design lahve a tubusu.
Porovnával jsem jí také s Laphroaig QA Cask a s Bowmore Enigma - proti Lap. QA je ovocnější, proti Enigmě zase rašelinější, z těchto dvou má chuťově výrazně blíže k tomu Laphroaigu, ale jestli je vyrobena právě touto palírnou si netroufám hádat. V tomto "soukromém klání" skončila na druhém místě těsně za Enigmou (Lap. QA ztrácí na vedoucí skupinu tak dvě koňské délky).

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Re: Smokehead Extra Rare

Příspěvek od Hunter » 17 úno 2016, 07:57

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/7003
Barva:
Alkohol:40 %
Aroma:Sladce rašelinná, trošku hlinitá, sladce gumová (pověstné kolečka z Merkuru). Nakouřená je dostatečně, čekal jsem menší vliv rašeliny, takže spokojenost. (86 b)
Chuť:Popelnatá, působí na mě mladě, je trochu řídká, vodnatější na jazyku, ale přesto je to slušně rašelinná whisky. Výsledný dojem hodně zlepšuje dochuť. Cítím tu totiž velmi výrazně paraořechy a nasládlý projev kešu. To je paráda, navíc velmi originální, myslím, že kešu a paraořechy jsem si ve svých zápiscích poznamenal vůbec poprvé. (86 b)
Body:86
Shrnutí:Ochutnána na společné akci s Duthoronem a jeho kamarádem Pedrem. Údajně klasický Smokehead je podle zákulisní šeptandy Ardbeg 6 yo, a tato verze má být starším bratříčkem. Tak že by Ardbeg 7 yo naředěný na 40%? Popelnatý dozvuk by to mohl naznačovat... Na 100% se to ovšem asi nikdy nedozvíme. Za mě povedená whisky.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Odpovědět