Bowmore 2003 Liquid Treasures

Odpovědět
spyna
Znalec
Znalec

Bowmore 2003 Liquid Treasures

Příspěvek od spyna » 12 kvě 2016, 16:08

70735-bowmore12.png
Serie:Travel to Mars - Special Edition
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/70735
No:22
Alkohol:49,6 %
Detail:12 letá, nebarvená, "nefiltrovaná", v sudové síle, z jednoho sudu, bourbon barrel
Slepý test:NE
Velikost:vzorek
Aroma:rašelina (ale na úplně hustá), ovocné tóny, vanilka, sůl a uzenost. Sud od burbonu je ve vůni docela znát, oproti Bowmore 12 ubylo hutné kouřové vůně. I tak je to to první co vás uhodí do nosu, ale není tam ta hutnost, je to spíš takový závan, který částečně zakrývá spodní sladké, ovocné a vanilkové tóny. - pěkná vůně, trochu mi to připomíná zapálenou samovolně hořící šíšu s ovocným tabákem
Pár kapek vody vůni pocitově zneprůhlednilo, když se všechny vůně smíchaly dohromady, nebo možná potlačilo ovocné a vanilkové tóny v pozadí. Každopádně voda není ve vůni žádný přínos
Chuť:sladkost přecházející pomalu ve sladké dřevo a suchost (ale ne nepříjemnou). Nepřišla mi na první napití v chuti zdaleka tak "hliněná" jako Bowmore 12.
Pár kapek vody chuti prospělo, odhalily se tóny medové sladkosti a dřevitá suchost výrazně ztratila na dominanci. Pocitově je to velký přínos (ovšem může to být i tím, že jsem se snažil déle válet vzadu na jazyku a až pak pustit dopředu, kde jsem vnímal dřevitost mnohem silněji)
Dozvuk:hlína / zemitost se odhaluje až v dozvuku, který už je snad můžu říct "Bowmorsky sladko-hliněný", středně dlouhý, ostřejší. Na první pití přišel zhruba uprostřed kraťoučký intenzivní nával pálivosti
S vodou se mi zdál dozvuk zajímavější, ne snad, že by se výrazně změnil, ale ostrost/pálivost (příjemná) jej provázela hned o začátku a setrvala déle - pocitově příjemnější (ovšem může být dáno i tím, že se jedná o druhé napití a tělo/pusa už jsou "zatahlé".
Shrnutí:Souboj se svým stejně starým a trochu slabším bráchou z klasického 12letého plnění. Vyšší procento alkoholu není nijak rušivé a ani jej subjektivně v pití nepociťuji (možná to krátké zapálení v dozvuku, či ta dřevitost/suchost v chuti, která postupně zválcuje všechny ostatní chuti). Napadá mě příměr, že "je jiný, ale stejný". Sud od burbonu mu zřejmě ubírá na hutnosti rašelinných tónů, ale sladká hlína/rašelina i tak nenápadně provází od chuti až po dozvuk, kde to již vybalí naplno. Kdo je vítěz dnešního porovnání? Těžko říct klasika je opravdu takovým "hustým pitím" rozhodně ne pro každého. 2003 je v tom taková "lidštějším" (v tom dobrém), ale díky síle zase takovým "říznějším pitím". Obojí to má hodně do sebe a byla radost to zkoumat a posléze i pít. Mít od obého láhve volil bych co pít dle momentální nálady, neb každá se hodí k trochu jiné. Malá poznámka, když se podívám na rozdíl v ceně, který je víc než dvojnásobný tak to tuto whisky posouvá o něco níž (vzorek dobrý a užiju si ho, ale láhev, to asi fakt ne).
Druhý vzorek testován s větším odstupem naslepo ve čtyřce:
vzorek 1 - Bunnahabhain 1987 Maltbarn,
vzorek 2 - Bowmore 2003 Liquid Treasures,
vzorek 3 - Caol Ila 2001 Maltbarn,
vzorek 4 - Caol Ila 1999 Speciality Drinks Ltd.
A vzhledem k tomu, že výsledek se od neslepé ochutnávky v něčem docela lišil, uvádím jej jako samostatnou recenzi. Ochutnáte-li tento kousek, můžete sami posoudit, která recenze se s Vašimi postřehy bude více shodovat. Každopádně pro mě ukázka toho, že některé tóny vůně jsou tak jemné a těžce definovatelné, že nevím-li co hledat, tak je nenajdu. Asi až časem přijdu na to, zda je to normální, či je to jen má nezkušenost začátečníka.
Alkohol:49,6 %
Slepý test:ANO
Velikost:vzorek
Aroma:slaná dřevěná uzenost, sladkost, která se skrývá od povrchem, sice vnímám, ovšem bez konkrétních projevů (jako ovoce, kytky, med,…). Moc zajímavá vůně, po čuchu né tak alkoholová
jako vzorek 1. Typuji Caol Ila 2001 - a vůni bych shrnul jako "Intenzivní uzení"
Pár kapek vody: Ještě hustější uzení, ze sklenky se doslova valí ven, někomu by asi i mohlo vadit, ale mě se to docela líbí (oproti intenzivnímu ředidlu vzorku 1 krásná změna)
Chuť:sladká dřevěnost spojená se slanou uzeností, lehce do hliněnosti (ale jen lehce), pokud je silnější tak mi to pocitově nepřijde
s vodou: v chuti mi pocitově přišlo, že uzenosti spíš trochu ubylo na úkor dřevitosti a zemitosti (-)
Dozvuk:sladká dřevěnost setrvává a jde ještě trochu víc do hliněna, trochu ostřejší (tak zde se zřejmě ten alkohol konečně projevil). Po ochutnání upravuji typ na Caol Ila 1999 (a ejhle on to Bowmore)
s vodou: v dozvuku se uzení naštěstí vrací, celkově jsem nezaznamenal výraznou změnu (0)
Shrnutí:Druhá ochutnávka tohohle dvanáctiletého kousku zrajícího v sudu od bourbonu. Na rozdíl od "neslepáho" testu jsem vanilku a ovoce neobjevil. Co zůstalo je mnohem míň hlíny než u základní Bowmore 12 a názor, že ač je to dobrá whisky, tak dvě ochutnávky mi stačí.
Zajímavé je, že v každém z případů jsem měl přes obdobný výsledek jiný názor na přínos ředění ve vůni (to ukazuje na značnou subjektivnost hodnocení, závisející na náladě, jednou mi vyšší uzení nesedělo - podruhé ano).
Whiskybase | Vzorky na výměnu - akt. 27.2.2019

Odpovědět