Caol Ila 13 yo 1993 Chieftain´s

Odpovědět
Króča
Profesionál
Profesionál

Caol Ila 13 yo 1993 Chieftain´s

Příspěvek od Króča » 18 črc 2011, 22:36

Palírnu Caol Ila na ostrově Islay založil v r. 1846 Hector Henderson.
Obrázek
Palírna je skryta v klidné zátoce nedaleko hlavního přístavu Port Askaig. Mnozí považují tuto lokalitu za nejdivočejší a nejkrásnější na celém ostrově. Nachází se poblíž jezera Loch Nam Ban, ze kterého odebírá vodu pro svoji výrobu. Název palírny znamená v gaelštině jméno průlivu mezi ostrovy Islay a Mull a lze jej přeložit jako „tóny Islay“. Současným vlastníkem je spol. United Distillers (dnes Diageo), která ji v letech 1972-74 kompletně rekonstruuje. Během rekonstrukce byla zbourána velká část starých budov a byl zvýšen počet destilačních kotlů z 2 na 6. Pro nedostatek skladovacích prostor zraje velká část whisky na pevnině.

Ochutnávat budeme zdejší whisky plněnou nezávislou stáčírnou
Ian Macleod Distillers Limited:
Obrázek
Společnost založil 26. října 1933 Leonard Russell starší, který zemřel v roce 1956. Po jeho smrti se vedení společnosti ujali jeho synové. V červenci 1984 spol. Ian Macleod a J.G. Grant zprovoznili společný podnik na plnění lahví. Společnost změnila svůj název v dubnu 2003 z Ian Macleod & Co Ltd na ten současný po získání palírny Glengoyne. Dne 28.6.2011 společnost Ian Macleod & Company Limited koupila jako svoji druhou palírnu destillerii Tamdhu. Whisky od Ian MacLeod jsou nefiltrované a bez přídavků karamelu coby barviva. Kolekce Chieftein´s je jedna z mnoha edicí od společnosti Ian Macleod & Company Limited. Mimo tuto kolekci uvedla jmenovaná společnost na trh např. tyto další edice: Dun Bheagan, Smokehead, The Six Isles, Macleod’s Regional Malts a Magilligan. Samotná značka Chieftain´s byla zaregistrována dne 10.7.2007 a vztahuje se na vína, likéry, lihoviny, whiskey a skotské whisky.

Caol iLa 13y Manzainlla Finish.
Whisky která zrála pravděpodobně v sudech od bourbonu a na závěr byla stařena v sudech po světlém španělském sherry Manzanilla, které bývá charakterizováno jako lehké a výrazně suché.

číslo sudu: 90351-90352
typ sudu: Manzanilla finish
počet lahví: 1818
rok výpalu: červen 1993
rok stáčení: srpen 2006
46% alc., unchillfiltered, no colouring
Aroma:kouř a medicina, ořechové slupky, chalva (orientální sladkost ze sezamu), knižní papír a silná kožená slanost (jako staré opasky :) )
Chuť:zprvu velmi hladká a mírná (snad karamelová) sladkost ..chvíli držíte doušek na jazyku a najednou je všechno jinak.. whisky začíná jemně štípat, je slaná a ještě slanější a na okrajích jazyka cítíte úmorné sucho.. rašelina sebou nese jakési divoké traviny či snad byliny (heřmánek??)..zdá se mito, nebo se tudy prošlo mango?? nevím, jsem zmaten a unešen
Dozvuk:začíná se všude šířit sucho..takové plážové - pískové a slané..slanost je to vskutku mořská, jako když si zapomenete večer opláchnout šnorchl z moře a druhý den jej dáte do úst..mírně kyselá sladovost ustupuje do vlhkého kamenného sklepa,,rašelina příJEMNĚ objímá
Shrnutí:vůně se drží v pozadí..ale po napití začíná teprv ten správný kolotoč.ovšem žádný brutal ve stylu např. Taliskeru. tady jsem v Národní opeře takže uhlazenost;) když doušek podržím v ústech opravdu dloho, tak mám na jazyku pocit řádně prosolené vysušenosti a objeví se náznaky bílého vína (sauvignon ???)..je to skvělé..velmi lehká a přesto betelná Islay whisky, která mne dostala svoji suchostí a slaností.. pokud je tato suchost výsledkem sudů po Manzanilla, tak chi další takto stařenou whisky.. velice pěkně vyškolený kousek, který je plný, komplexní, přímočarý a přitom ohleduplný a zdvořilý.. nesetne, ale rafinovaně si se mnou pohrává..po přechutnání si oproti prvnímu dojmu rapidně polepšila.
Body:92
Bodování: Króča 92 /100 (prvně uděleno 83)
whiskybase: 89,5 /100
85+ bodů = doporučuji
Obrázek

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Re: Caol Ila 13 yo Manzanilla finish od Ian Macleod-Chieftain´

Příspěvek od Hunter » 18 črc 2011, 22:49

Tak čekali jsme sice týden, ale dal sis záležet, perfektně zpracováno...
A zde pár postřehů z degustace:
Aroma:Tak tady jsem doma - jasné Islay na první přivonění, typický jód a k němu se přidává sláma. (84 b)
Chuť:Olejnatější, jódová sladkost. (86 b)
Shrnutí:Klasická Islay, ale přesto trochu jiná, sušší, i když stále příjemně jódová.Velmi vyrovnaná chuť s vůní, parádní kousek, komu chutná Laphroaig, ten nemůže být zklamán.Chieftains, a obecně nezávislá plnění, se budu muset snažit prozkoumávat častěji.Doporučuji.
Body:85
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 18 črc 2011, 23:01

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/6884
Web:http://www.ianmacleod.com/
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=caol-ila
Barva:
Alkohol:46 %
Aroma:jód, olej, slaně-cukrová
Chuť:Smetanově dřevitá, sladká, mírně dezinfekční, postupně trochu přidává na koření a pepři
Dozvuk:sladce kouřový, extrémně dlouhý, ne tolik slaný jak jiné mně známé Caol Ily
Shrnutí:taková sladší verze Caol Ily či dokonce Laphroaigu
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 24 srp 2011, 09:12

Ještě přidám fotografii této lahve.
DSC07800 (1)res.jpg
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Króča
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od Króča » 24 srp 2011, 09:41

Jak pěkně vypadá, když je plná :D teď už je krásná jenom z polovičky :cry:
85+ bodů = doporučuji
Obrázek

Jerry1
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od Jerry1 » 01 pro 2011, 22:06

Díky vzorku od Króči jsem ochutnal a musím konstatovat, že tak sucho v hubě už jsem dlouho neměl.
Ochutnávka proběhla hned po vzorku klasické verze 12y, která mi sedla o dost více, ale ani tato nebyla špatná. Uvidím po dalším přechutnání.

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 08 úno 2012, 16:39

Tak také děkuji Króčovi za další vzorek téhle whisky. Mně zase spíše chutná tahle verze než klasická 12y. Tahle je totiž o dost sladší, což já mám radši než klasickou slanost. Nicméně hezky sucho v puse zanechává, to je fakt :-) Aktualizoval jsem mírně svoje předchozí poznámky z degustace, nyní mi vůbec nepřišla v puse nějak silně pepřovitá a kořenitá, jak se mi zdálo původně. Celkově bych ji hodnotil jako sladší verzi běžné Caol Ily či dokonce Laphroaigu.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Žiži
Znalec
Znalec

Příspěvek od Žiži » 08 úno 2012, 22:27

Aroma:kouř s trochou dehtu, rašelina, stopy ovoce, nakouřené obilí, koření, suchá
Chuť:rašelina, kouřová s trochou nezralého ovoce, trocha koření, suchá
Dozvuk:dlouhý, suchý kouř, nezralé ovoce, koření
Shrnutí:tak tahle byla hodně suchá...
Body:83

Odpovědět