Bruichladdich 21 yo Black Art 02.2

Odpovědět
Shargard
Znalec
Znalec

Bruichladdich 21 yo Black Art 02.2

Příspěvek od Shargard » 24 črc 2011, 10:02

Když se řekne Bruichladdich(http://www.bruichladdich.com) snad všem se vybaví Islay a mně určitě ještě pokroková, na vavřínech neusínající palírna, která se opravdu nebojí experimentovat se svojí whisky. Dneska se podíváme na kousek který v Bruichladdichu spadá do kategorie konceptů. Pochopitelně se jedná o limitovanou edici, která zrála v americkém a evropském sudu ve skladu č.12. Bohužel jsem se nedočetl konkrétně v jakých. První edice mě z nepochopitelných důvodů minula a je už hodně obtížně sehnatelná. Z toho se dá usuzovat na určitou kvalitu, ale nebude předbíhat.

Bruichladdich 1989 Black Art 21y edition 2 (49,7%)
Obrázek
Aroma:rozmačkané třešně, kokos, seno, trocha kouře, pikantnost s vlaškými ořechy na pozadí - z tohohle aroma se s trochou pátrání dá zjistit něco původu sudů. Kokos se většinou objevuje při použití amerických sudů, které byly ožehnuté ale nebyly plněny bourbonem. Jinak už po přičichnutí jsem litoval, že mám pouze vzorek, protože tahle whisky je přímo stvořená k hloubkovému průzkumu - jsem si jistý, že jsem neobjevil všechno
Chuť:letní ovoce převážně červené - maliny, třešně, podezření na brusinky, ostružiny, přímořská slanost, lehce pepřová - z tohohle výčtu si troufnu tvrdit, že evropský sud pochází z Francie ve kterém bylo víno z oblasti Bordeaux(Margaux, Pomerol)?
Dozvuk:středně dlouhý, sušší, ovocný, vodní meloun s trochou soli a koření - Dozvuk je vcelku příjemnou záležitostí, která udělá tu tečku za kvalitním dojmen z celé ochutnávky. Asi už mám na tuto palírnu vyšší nároky a čekal bych za tu cenu (v ČR neuvěřitelných 3150 kč, ve světě kolem 100 euro, zrovna včera jsem ale příma na stránkách výrobce našel v jeho obchodě tuto whisky za mnohem přijatelnější a to kolem 1850 kč - cena včetně poštovného do ČR ) v dozvuku ještě něco navíc
Shrnutí:Typicky netypický Bruichladdich, který mě opět hodně oslovil. Elegantní, vyvážená whisky, která v sobě skrývá obrovský potenciál co se prozkoumávání týče a to mě na whisky hodně baví. Malinko víc bych čekal v závěru, ale to se dá přisoudit tomu, že jsem k dispozici měl pouze jeden vzorek. Při celé lahvi věřím tomu, že by se toho dalo hodně doplnit. Proto i hodnocení nebude asi takové jak by si Black art zasloužil. Snad budu mít možnost v budoucnu usednout k celé lahvi. V souvislosti s touto whisky zařadím do svých recenzí doporučení k čemu se podle mě whisky hodí nebo naopak nehodí.
Body:85
Doporučení:Buď sobec - nedávej každému, protože tohle si jednoduše každý nezaslouží. Úplně se vidim jak sedim na balkoně(když je k dispozici přítelkyně hodlující whisky je to pochopitelně ještě lepší) v létě, popíjim tuhle nádheru a kocham se pohledem na noční oblohu. Dost dobře si dokážu představit kombinavat to s kvalitním uzeným sýrem.
Slainte Mhath
Přílohy
85.jpg
85.jpg (1.35 KiB) Zobrazeno 1423 x
Obrázek

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Re: Bruichladdich 21 yo Black art 2

Příspěvek od Hunter » 24 črc 2011, 12:38

Nádhera...jinak tahle edice "Černá magie" by měla být poctou alchymistům. Velmi lákavé balení i popis. :handgestures-thumbupright:
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra

Re: Bruichladdich 21 yo Black Art 02.2

Příspěvek od josé » 10 črc 2019, 22:16

brBA022.jpg
brBA022.jpg (11.46 KiB) Zobrazeno 128 x
Info:1989-2011
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/66752
Web:https://www.bruichladdich.com
Alkohol:49.7 %
Velikost:vzorek WF2019
Aroma:jemné, uhlazené. jablečné křížaly, rumové tóny. pečené a karamelizované ovoce. dřevo, sladší, tóny vanilky, hrozinky. (b.3/3)
Chuť:silná, výrazně dřevitá. bez hořkosti! ovocnost, jehličky. sládne k sherry a červenému ovoci. (b.3+/4)
Dozvuk:sladký. červené ovoce, jemné dřevo. plný. čokoládové pralinky. (b.1+/2)
Shrnutí:povedené. super. navíc historická lahev. jsem moc rád za ochutnání. (b.0/1)
Body:8
"lepší jedna recenze nežli pytel keců."

Odpovědět