Laphroaig 10 yo

Odpovědět
zedral
New-make
New-make

Re: Laphroaig 10 yo

Příspěvek od zedral »

Zdravím. Pročítám fórum a usrkávám desetiletého ,,Patologa", kterak Laphroaigu 10 YO přezdívá moje jinak naštěstí tolerantní bohuželka :pray:. Tato whisky je mi příjemná svou vůní nemocničních chodeb a hořkosladkokouřovou chutí, která se do smyslů zakousne a jen tak nepustí. Nějaký ten čas sháním informace o lahvích, které by mi mohly otevřít obzory světa single malt whisky. V diskuzích zkušenější radí nám začátečníkům, hodně pomáhají recenze. Jsou to moc užitečné informace. Děkuji. Na základě čerstvě nabytých informací jsem si nejdříve pořídil pár miniaturek základních řad z palíren Aberlour, Glenmorangie, Highland Park, Bowmore a Laphroaig. První jmenované whisky mne neoslovily, ostatní naopak nadchly. Přesto jako svou první single malt 0,7 jsem domů pořídil Balvenie 12 YO double wood a Bowmore Enigmu. A ouha... Balvenie byla moc ovocná a Bowmore jako když olizuju popelník ( já nekuřák :naughty: ). Zato Talisker 10 YO nezklamal od začátku do konce. Proč jsem se o tom rozepsal ? Po Balvenii se mi stýská, místo Enigmy jsem si pořídil klasickou Bowmore 12 YO a Caol ilu 12 YO. Popíjím svého PATOLOGA a přemýšlím, kam patřím. Islay styl mi chutná, ale nechci se zříkat Glen Grantu bez uvedení stáří, když je tak vábně ořechovojablečný, ani nezatracuji levné blendy ( Vat 69, Cutty Sark ). Mám rád rozmanitost. Té whisky nabízí přehršel. Každý si hledá to svoje a výraznou úlohu v hledání hraje okamžitá nálada. Častokrát mám pocit, že stále táž whisky chutná pokaždé jinak. U Laphroaig 10 YO to kupodivu neplatí - nikdy mi nedává najevo, že není ( nejsem ) ve formě. :dance:

joy
Profesionál
Profesionál
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od joy »

Trvalo mi to dlouho, ale nakonec jsem si to sesumíroval. Seskládal jsem recenzi na svoje oblíbené pití. Musel jsem tomu dát čas a odstup, abych dokázal to sepat tak, jak to vnímám.
[barva][/barva]
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/36
Web:http://www.laphroaig.com
Alkohol:40 %
Velikost:celá láhev
Aroma:medicionální( ale ne tolik, jak jsem ho vnímal dříve), staré obvazy, které vytáhnete po letech z lékářničky, lepidlo hermetik (lepidlo sice má více chemickou vůni, avšak podobnost tam je), pak fenolová sladkost a mořský vánek s trochou soli
Chuť:hutná, krémová konzistence, nemocniční, trocha soli a pak příjemná sladkost, krásně olejovitá a krásně klouže do krku. Ke konci chuti se projevuje příjemná svěžest, snad mořského pobřeží
Dozvuk:dlouhý, lehce slaný, řasy, pak následuje sladkost a dlouhotrvající pocit kouře v ústech
Shrnutí:Od začátku, co jsem ho ochutnal, je to moje oblíbené pití. Ani jednou jsem nezaváhal. Jen po té době, co ho piji, si myslím, že by mu slušelo malinko více procent, tak 43-46%. Aby ta chuť byla ještě více drsnější.

Petr.D
Znalec
Znalec

Příspěvek od Petr.D »

Vždy když čtu podobné ohlasy , tak mi běhá mráz po zádech, recenze tohoto typu stála za tím, že jsem Laphroaig ochutnal jako poslední z Islay kousků a to jsem se musel s přítelkyní hecovat,
kdo první ochutná ten "výtažek z nemocničních obvazů smíchaný z dezinfekcí" :mrgreen:
V současnosti patří mezi mé nejoblíbenější značky, počítám, že nejeden z Vás přikývne, v duchu se pousměje a začne přemýšlet zda tu desítku minule vypil, či tam ještě něco málo zůstalo ;)
Joy , nejsi jediný komu občas přijde vhod pár % navíc, máme přeci nespočet plnění v sudové síle a ta poslední je opravdu famózní - 58% :clap:
"všechny nerašelinné whisky jsou hnus"

joy
Profesionál
Profesionál
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od joy »

Petr: vidíš, já byl na začátku nezatížen nějakými recenzemi, prostě se mi líbil název, tak jsem ji vyzkoušel. První doušek: co to je? Druhý doušek: vlastně, vždyť je to dobrý!
Tu poslední verzi neznám, měl jsem batch 003, 55,3%, ale ten byl taky výborný. Třeba někde na tu poslední verzi narazím.

Odesláno z mého GT-I8190 pomocí Tapatalk

dumplink
Abstinent
Abstinent

Příspěvek od dumplink »

Zdravím Vás všechny na tomhle skvělém fóru.
Dovolte mi, abych tuto recenzi Laphroaigu trochu rozvedl, jelikož jsem tady nový a je to má první recenze. To znamená, že tady napíšu pár věci i o sobě
a o mém vývoji co se whisky týče. Přecijen to je dle mého názoru důležitá věc i pro ostatní, kteří pak čtou naše poznámky.
Obyčejnou whisky (a tehdy i whiskey) piji už asi 4 roky. Ze všech alkoholů mi prostě zachutnala nejvíce. Samozřejmě nepohrdnu ani rumem z božkovského rybníku nebo
čímkoliv jiným, ale myslím, že různých blendů jsem za tu dobu napil dost. Od Old Smugglera (brr),přes Jameson, Johnie Walkera, Jack Danielse, Balantínku a mnoho podobných až po trošku lepší
modely jako třeba Black Label od JW (né že by mi teda v chuti přišel zas o tolik lepší). Ale myslím, že tohle období už mám za sebou, takže asi před třičtvrtě-rokem jsem se rozhodl vrhnout do vod Single Malt.
Od té doby jsem toho o whisky načetl opravdu hodně a z poznámek zkušenějších jsem se rozhodl, že moje první singlemalt bude Laphroaig 10yo. Někomu to možná přijde šílené, ale tohle prostě podle mých
chutí vypadalo, že to bude. A taky bylo, stačily dva večery, 4 skleničky a byli z nás kamarádi. Každopádně momentálně již vlastním desetiletý Laphroaig, šestnácku od Lagavulinu a destíku od Glenmorangie, dva Glencairny
a o vánocích plánuji další rozšíření sbírky. Skočil jsem do toho po hlavě a baví mě to. A teď už konečně má slibovaná recenze na Laphroaig.
[body]Ty zatím nedávám, pokud bych ovšem hodnotil už i bodově, nad 90 to je určitě.[/body]
Aroma:Nádherné, nejdříve jodizol a nemocnice, které se ale byly nepříjemné jen u první sklenky, teď, na konci láhve jsou z nás kamarádi,
dále tam cítím lehkou nasládlost, hodně rašeliny, lehký mořský vánek a trochu kouře. Někde vzadu vykukuje i taková lehká slanost a dost
i jemná vůně ohořelého dřeva. Tohle aroma je prostě nádherné, krásné, jemné a já bych to mohl čichat pořád. Po přidání pár kapiček vody
se vůně nemění, spíše se to celé zjemní a možná malinko upopředí tu trochu sladkosti, která tam je.
Chuť:Exploze kouře, jódu už tu tolik necítím, nad vším kraluje kouř. A možná tam cítím ještě trochu kouře. A taky kouř. Chuť je ale moc
dobrá, plná, olejovitá, ale trochu méně než třeba u Lagavulinu 16yo, krásně klouže do krku, mám chuť se po chvilce napít znova a znova.
Dozvuk:Ten jód co se někam schoval v chuti na mě vybafne tady, opět je tam dost toho kouře a takové malinko nahořklé dřevo, všechno to
je krásně vyvážené. Dozvuk je dlouhý, hóóóóóóóóóóóóóódně dlouhý, ale to je myšleno v dobrém.
Shrnutí:Tohle mi chutná, nádherná vůně, chuť i dozvuk, všechno to spolu hraje a klape, nejsou tam žádné blbosti, jedna vůně ladí s druhou,
všechno je to prostě stoprocentní. Já tuhle whisky prostě miluju.

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter »

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/42885
Barva:
Aroma:Rašelina, medicína, jód, kouř, dehet, gáza. Chvíli sladká, pak zase slaná, mořská, olejnatá. (90 b)
Chuť:Sladkoslaná, olejnatá, peprná, desinfenkční, zase ta gáza, v dochuti dehet, saze, udírna, spálené pneumatiky. Extrémně dlouhá v dochuti. (90 b)
Body:90
Shrnutí:Po delší době jsem zase přechutnal klasickou desítku Laphroaig, tentokrát verze z roku 2013, vzorek od Króči, kterému děkuji. Starší plnění si pamatuji trochu plnotučnější, ale i tak výborná whisky a v přímém srovnání s QA cask jasný vítěz.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil

Lisker
Abstinent
Abstinent

Příspěvek od Lisker »

Laphroaig by měl bejt podle mě už v základu v uchillfiltered podobě, tadle desítka je dobrá, ale doporučuju spíš cask strength naředěnej vodou tak na 43 vol. To je pak teprve kouřová palba v Laphroaig stylu...

Donald
New-make
New-make

Příspěvek od Donald »

Je to sice ostuda, ale k této základní láhvi jsem se dostal až nyní. Mám vypitou zhruba třetinu láhve a i když vždy hodnotím až na dně, tady si nemůžu pomoct. Je to vážně neskutečně skvělé pití. Já tedy nejsem moc čichač, spíše ochutnávač:-) a zde je to naprosto dokonale vyvážené. Jemnou chuť následuje neskutečně dlouhý dozvuk. Mám pocit jako by mi tekutina klouzala až do prstů u nohou. Až do teď byla moje TOP láhev Talisker 10yo (vím, není to nic originálního, ale prostě mi sedí skvěle), ale tento Laphroaig atakuje příčky nejvyšší (vím, opět to nebude nic originálního). Fakt dobrota! :clap:

Nickousek
Abstinent
Abstinent

Příspěvek od Nickousek »

Tak tenhle kousek mě absolutně odrovnal. Do nedávna jsem se považoval spíše za milovníka nerašelinové whisky, ale po druhé sklence Laphroaigu 10Y jsem musel změnit názor. Ta směs kouře, uzeného masa a rašeliny mě odrovnala. V současnosti moje TOP.

Duthoron
Znalec
Znalec

Příspěvek od Duthoron »

Jen pro úplnost:
Aroma:Jód, chaluhy válející se po ránu na pláži, závan čpavku a nĕkde hluboko pod tím zelené jablko.
Chuť:Olivový olej, mořská sůl, lékařská ordinace (teda kdyby šla rozkousat a sníst) a pak se objeví koření.
Dozvuk:Teprve tady přijde porce kouře a pod odeznívajícím kořením poprvé nesmĕle vykoukne sladkost, koření zmizí s náznakem lékořice a všechno zakončí pohlazení solených buráků.
Shrnutí:Jsem se nĕjak rozbásnil :oops: . No prostĕ citová záležitost. Známka za 1 (bez zkoušení ;) ).

Odpovědět