Laphroaig 10 yo

Odpovědět
Uživatelský avatar
nidan
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 5324
Registrován: 16 kvě 2016, 07:32
Bydliště: České Budějovice

Re: Laphroaig 10 yo

Příspěvek od nidan »

a co je po sudovce ? :shock:
joy
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2785
Registrován: 27 úno 2014, 17:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Laphroaig 10 yo

Příspěvek od joy »

Lepidlo Hermetik a jim potrene obvazy spolu s visnakem a to vse nalozene v denaturaku.
zombice
Znalec
Znalec
Příspěvky: 891
Registrován: 28 zář 2011, 19:31

Re: Laphroaig 10 yo

Příspěvek od zombice »

nidan píše: 14 úno 2020, 18:54 a co je po sudovce ? :shock:
Dlouhodobej detox ;-)
Uživatelský avatar
nidan
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 5324
Registrován: 16 kvě 2016, 07:32
Bydliště: České Budějovice

Re: Laphroaig 10 yo

Příspěvek od nidan »

aha takže nic pro mne :lol: :lol:
Uživatelský avatar
Petr KomáreK
Znalec
Znalec
Příspěvky: 668
Registrován: 15 črc 2019, 22:25
Bydliště: praha - východ
Kontaktovat uživatele:

Re: Laphroaig 10 yo

Příspěvek od Petr KomáreK »

Laphroaig 10letá 40%
laphroaig10y.jpg
laphroaig10y.jpg (30.65 KiB) Zobrazeno 3966 x

Prvním dojmem aroma je klasická kouřová, rašelinná nemocnice, dezinfekce. Je velmi intenzivní. To, co si člověk od prvního setkání pamatuje a chce. To čím se tehdy poprvé zapsala do paměti, ač to tenkrát byl určitý šok. Postupně prosvítá sladkost ovoce, mořské řasy a sůl. Když si nos zvykne na tu výraznou rašelinu, kouř a nemocniční vůni, tak je tam i vůně sladkého ovoce, opečených jablek, až po určitou vanilkovou sladkost. Chuť trochu zaostává za aroma, je taková jednodušší. Aroma navnadí natolik, že člověk skoro očekává, že bude v puse cumlat dezinfekčí gázu vyndanou z roztoku alkoholu a celé tu sušili nad ohněm z rašeliny. Ale není to tak. V chuti se nejdříve objevuje lehká sladová sladkost, která je po chvíli vystřídána zpočátku trochu naředěným kouřem, který rychle zintenzivní a přejde od rašelinného po dehtový. Následovaný dlouhým kouřovo-rašelinným zakončením, kde stále okolo pobíhá dezinfekce.
Tahle whisky je hlavně pojem, když jí člověk potká poprvé, tak ji neumí ani správně vyslovit a pokud je to jeho první zkušenost s Islay, tak dostane taky pěknou ťafku, kterou nezapomene. A právě proto si jí vždy rád připomene. Jenže ono už to po desáté není tak jako poprvé, podruhé, když ji člověk bázlivě objevoval. Tím nechci snižovat její kvalitu, na základní desítku je to velmi dobrá whisky a kdykoliv dostanu chuť si vypláchnout hubu dezinfekcí, tak si ji dám. Navíc má tu výhodu, že se následně nevyplivuje, ale polyká a je to dobré.

Tohle je hezká nemocniční sestřička se kterou se v noci při cestě na záchod potkáte na chodbě a nečekaným výbuchem, ani nevíte jak, jste spolu v nějakém kamrlíku. Sladká chuť a příjemná vůně jejího těla se vám mísí s nemocničním smradem, kterým za ten den načichla. Pak už vám to nepřipadá jako smrad, ale nemocnice vám začíná vonět. První setkání je strhující. Pokaždé, když ucítíte dezinfekci, tak si na ní vzpomenete a těšíte se, kdy bude mít zase službu. Jenže tomu postupem času začíná chybět ta jiskra, už tam není to úvodní překvapení, to kradení se po chodbě, aby vás nikdo neviděl a dlouhý pobyt v nemocnici taky člověku moc nepřidá. Teď už jen zajít občas na návštěvu, když víte, že má noční, připomenout si tu kombinaci sladkosti a dezinfekce. A bohužel odcházet trochu zklamán z vlastního očekávání - pamatoval jsem si to lepší.

https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/36

http://www.whiskyonline.cz/index.php?ac ... =laphroaig
Petr KomáreK
Whiskyonline.cz
http://www.whiskyonline.cz
moje whisky na možnou výměnu: http://pkomarek.cz/whisky/000.html
Uživatelský avatar
Petr KomáreK
Znalec
Znalec
Příspěvky: 668
Registrován: 15 črc 2019, 22:25
Bydliště: praha - východ
Kontaktovat uživatele:

Re: Laphroaig 10 yo

Příspěvek od Petr KomáreK »

Porovnání Laphroaig 10letá 40%

lstejne016b.jpg
lstejne016b.jpg (41.8 KiB) Zobrazeno 3270 x

Čekají mě tu dvě láhve desetileté whisky Laphroaig, první má bottle kód LS84003 a lahvování odhaduji na 200x, možná tak okolo 2002, druhá má kód L93 38 981, což by mohl být rok 2019 a 338.den v roce, tedy 4.12., kupovaná byla v říjnu 2020. Myslím si, že minimálně 15 let je dělí.

Tak první, odhadem lahvovaná okolo roku 2002, kód LS84003.
Po nalití do skleničky krásně zavoní a hned je jasné, co ve sklenici je. Vzduchem se nese intenzívní rašelino-kouřová dezinfekce. Tohle je její poznávací znamení, ale chce to vůně hledat dále a pak tam i cítím sladkost jablek mísenou s kouřem, sladká v ohni opečená jablka, pak se přidá i slanost moře a mořských řas. Občas i vanilkové tóny. V chuti je jednodušší, ale taková správně přímočaře prostá. Úvod je oproti očekávání z aroma velmi mírný, sladová sladkost, až skoro do medové, následované kouřovostí, trochou štiplavé pepřivosti a do dokončení přejde přes lehkou spáleninu a dehet. Dokončení je celkem dlouhé, příjemně doznívá, co bylo v aroma, rašelina s kouřem, dezinfekční pocit nemocnice, sladkost mísící se se slaností.
Trochu tápu, zda ve vzpomínkách je intenzivnější, bohatší a ztratila v láhvi časem nebo zda je ve vzpomínkách intenzívnější, bohatší jen proto, že to byla první takhle kouřovo-rašelinná whisky.

Druhá, koupená v říjnu 2020 a podle kódu L93 38 981, odhaduji lahvování na 4.12.2019.
Po nalití do sklenky aroma nemocnice-dezinfekce tvrdě dominuje. Po chvíli vydýchání se ještě přidá hutná rašelina a spíše v pozadí kouř. Aroma je dost jednoduché, jednostranné a nijak moc zajímavé, aby stálo za dlouhé zkoumání. První dojem z chuti je řídkost, která ovšem dlouho přetrvává, trochu se v ní objevuje rašelina a až po chvíli dorazí lehká kouřová nemocnice, ale taková povrchní. Dali by se tam hledat některé další slabé chutě, ale ani se mi nechce. Dokončení je stejně řídké jako chuť a tak i rychle vymizí.
Tahle láhev pro mne byla zklamáním, chutnalo to jako něco, co dozrávalo ve vyjetých sudech po Laphroaigu a místo ve skladišti to bylo v nemocnici, aby to chytlo tu vůni. Určitou roli v tom zklamání hraje i fakt, že byla ochutnávána v rámci porovnávání se starším plněním.

A jejich porovnání? Hodně smutné. Kdybych to ochutnával úplně naslepo a nevěděl co, tak ten první tipnu na jasný Laphroaig, to druhé buď na lehkou italskou verzi, tak 5letou nebo něco, co dozrávalo ve vyjetých sudech po Laphroaigu. Kdybych naslepo věděl, co to je, ale nevěděl, který je který, tak bych ten druhý prohlásil za jasnou ukázku toho, jak se některá whisky po letech v láhvi zničí, ztratí aroma, vůni, charakter, prostě ze z ní stane nudný alkohol. Ani o té starší si nemyslím, že je to extra bohatá záležitost, ale na základní desítku je to (bylo) dost dobré.

http://www.whiskyonline.cz/index.php?ac ... =laphroaig

http://www.whiskyonline.cz/index.php?ac ... hev-stejne
Petr KomáreK
Whiskyonline.cz
http://www.whiskyonline.cz
moje whisky na možnou výměnu: http://pkomarek.cz/whisky/000.html
Uživatelský avatar
Petr KomáreK
Znalec
Znalec
Příspěvky: 668
Registrován: 15 črc 2019, 22:25
Bydliště: praha - východ
Kontaktovat uživatele:

Re: Laphroaig 10 yo

Příspěvek od Petr KomáreK »

Laphroaig 10letá 40%
(L93 38 981, pokud správně počítám, tak lahvováno 4.12.2019)

laphroaigr10y05pk2.jpg
laphroaigr10y05pk2.jpg (38.05 KiB) Zobrazeno 3103 x


Rozhodl jsem se té desetileté verzi dát ještě šanci.
Nalil jsem ji do skleničky a ještě si chvíli připravoval místo pro text. Pak jsem se musel podívat, zda jsem ji tam vůbec nalil, protože po místnosti se žádná vůně Laphroaigu nevinula. Když se to mu nechal čas, tak se přecejen nějaká do okolí dostala a zavoněla. Když jsem starou desítku jednou otevřel v kanclu, tak jsem pak dostal upozornění, ať vyvětrám, že je to tam všude cítit. Tady je z toho taková soukromá záležitost, už ji také cítím, jak jsem nad skleničkou, ale ostatní nijak moc ne. Whisky se ve skleničce zatím vydýchala. V aroma taková ta klasika, co se o ní mluví, rašelina nasáklá nemocnicí (nebo obráceně), kouř, sladké ovoce, zemitost. Ale v takové jemnější, většinově přijatelnější podobě. Stará desítka se dala pít jako lék na rýmu, pořádně natáhnout vůni a protáhlo a to dutiny, tohle nemá sílu. Je takové jednodušší, chybí mu mohutnost. Díky tomu, že jí nezkouším hned po staré desítce, tak je ten dojem lepší, dá se k tomu přivonět a více lidem přijde přijatelnější. V chuti sladkost, až do medové sladkosti, překvapivě docela dlouho. Trochu taková vodovost, prázdnost. Pak se konečně přihlásí ke slovu ten kouř a rašelina a i tóny té nemocnice, ale tak nějak zaoblené, trochu zabalené a ulepené tím sladkým obalem, nemá to grády. V dokončení se rozvíjí opět ten základní charakter rašeliny, kouře a nemocnice. Pít se to dá, ale nebaví mě.

Když jsem tu novou desítku ochutnal teď sólo, tak vyšla lépe, ale ne o moc. Už má více ten Laphroaig charakter, ale celé je to takové zaoblené, aby to neurazilo, někoho se nedotklo, někomu nevadilo a bylo zcela korektní. Už to nemá to, proč jsem si kdysi Laphroaig oblíbil. Láhev půjde dopít, ale bude to trochu nuda.
Starší desítka je jak starej dřevorubec co přijede oprýskaným Land Roverem, ruce a oblečení od oleje, chlap jak hora, vytáhne starší motovou pilu, znalecky obhlédne strom a pustí se do práce. Nejen ženy ho obdivují i chlapy pro něj najdou slovo obdivu. Mladší desítka je trochu mladší dřevorubec. Poslední část cesty se nechal dovézt, protože přece si neumaže svoje "off-road" BMW X3. V nažehleném oblečení si laserem přeměří strom, opatrně, aby se neumazal vytáhne motorovou pilu a udělá svoji práci. Pak si opraví svůj nagelovaný účes.

http://www.whiskyonline.cz/index.php?ac ... =laphroaig
Petr KomáreK
Whiskyonline.cz
http://www.whiskyonline.cz
moje whisky na možnou výměnu: http://pkomarek.cz/whisky/000.html
Walter
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1093
Registrován: 04 dub 2016, 19:34

Re: Laphroaig 10 yo

Příspěvek od Walter »

Walter píše: 09 črc 2016, 21:00
Web:http://www.laphroaig.com/
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=laphroaig
Alkohol:40 %
Barva:
Velikost:lahev o objemu 0,7 l
Aroma:Závan medicíny, rašelina, jemný kouř, překvapivě také ovocná nasládlost, na pozadí travní tóny. S nosem těsně u sklenice štiplavý dehet, zpovzdálí kůže, snad i sušené houby.
Chuť:Plnější, hladce kulatá s příznaky dezinfekce, kouře, rašeliny, dehtu, citrusů, dřeva, nepatrné travnatosti a mořské slanosti.
Dozvuk:Dlouhý, s postupným odezníváním všeho zmíněného.
Shrnutí:Teprve druhý den od otevření lahve, při následující ochutnávce, jsem došel k poznání, že se mi líbí. Má v sobě cosi návykového, lákavého.
Jen tak bokem. Výše uvedené poznámky jsem psal pravděpodobně o plnění s kódem lahve L6019MB1, 2015 13:46, nebo to byla druhá lahev s více méně pro mě zaměnitelným obsahem. Co tím chci vlastně říci... V podstatě nic zásadního, nic nového. :) Laphroaig 10 YO, podobně jako kterákoliv jiná whisky, může být v rámci svých plnění tu zajímavější, tu méně. Víme, že je tomu tak z různých důvodů. Zamýšlím se jen nad těmi kódy lahví, nakolik má význam se jimi hlouběji zaobírat. Pokud se tedy dají spolehlivě rozluštit (?). Prohlížím si staré poznámky, kódy řadím od nejdříve vypitých lahví:

1) L6019MB1, 2015 13:46 - moje první nebo druhá lahev, můj ideál ve vůni i v chuti. Co jsem cítil z prázdné skleničky druhý den? Kolem prázdné skleničky - či přímo zevnitř - vzlínala drobná připomínka jakési nasládlé ovocnosti s přídechem jódu.
2) L6020MB1, 2015 08:31 - moje pravděpodobně třetí lahev v řadě, jejíž obsah mě zaskočil. Šlo totiž o dosti rozdílové plnění. Obsah byl ve vůni i v chuti sladce dehtovitý, dezinfekčně značně oslabený, na jazyku řidší, bez oné žádoucí kulatosti, plnosti a hebkosti, jež mě prvně tak okouzlila.
3) L6318MB1, 2356 13:47 - předposlední lahev. Obsah byl dobrý, ale především silně rašelinný. Rašelina, rašelina, rašelina. Rašelina, kam se podíváš. Teprve potom slabá ovocnost s mírnou dezinfekcí. Rašelina byla cítit z prázdné skleničky i druhý den. Čistá, zřetelná, sebejistá. (Vůně rašeliny mě provázela celé dětství. Párkrát jsem též ochutnal. :D Rodiče totiž pěstovali rajčata a papriky a jejich sazeničky s rašelinou byly doma úplně všude.)
4) L9301SB1, 2339 15:22 - aktuálně otevřená lahev. Jemnější verze té první nebo druhé, nepatrně řidší, ovšem stále velmi dobrá. Z prázdné skleničky se druhý den line jasná vůně dezinfekční rašeliny, na pozadí se objevuje slabá stopa sušeného ovoce.
Jan_Nehor
Abstinent
Abstinent
Příspěvky: 18
Registrován: 21 bře 2021, 09:59

Re: Laphroaig 10 yo

Příspěvek od Jan_Nehor »

Aroma:Jako první mě do nosu dostala ta zmiňovaná jódová dezinfekce (když jsem později projížděl kolem nemocnice, úplně se mi to vybavilo). No to byly první dojmy, nyní když už mám z flašky něco upito a více se dramu věnuji, tak cítím hlavně zemitost, hlínu, hluboko taky něco sladšího.
Chuť:V chuti dominuje jasný kouř s jódem. Hodně rašeliny zkrátka. Také to připomínalo černou igelitovou plachtu na zakrývání - slídu. Taky jsem tam objevil kůži, staré kožené sedačky.
Dozvuk:Krásný dlouhý kouřový dozvuk. Avšak trochu takové ploché, mdlé.
Shrnutí:Určitě velmi zajímavá flaška. Ony kouřovky nejsou úplně můj top, ale rád je piju pro jejich zajímavost a to je i případ téhle lahve. Není to moje první kouřovka, ale překvapila mě svou definfekčností a tím mi připadá velice zábavná. Něco jakože je tak ošklivá až je vlastně pěkná :D Nicméně mě lehoulince zklamala svojí určitou jednotvárností a plochostí. Při výběru z kouřovek bych asi příště sáhnul po něčem jiném.
Body:81
Uživatelský avatar
Kobalt
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2009
Registrován: 14 led 2015, 16:53
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Laphroaig 10 yo

Příspěvek od Kobalt »

V My Friends baru jsem ochutnal koktejl Penicilin, postavený na Laphroaigu 10 yo. Kombinace zázvoru a rašeliny je něco, co musím ještě prozkoumat víc.
"Why is that people like you always think you're more ruthless than people like me?"
Odpovědět