Port Ellen 24 yo 1978 DL OMC

Odpovědět
Uživatelský avatar
Petr KomáreK
Znalec
Znalec
Příspěvky: 662
Registrován: 15 črc 2019, 22:25
Bydliště: praha - východ
Kontaktovat uživatele:

Port Ellen 24 yo 1978 DL OMC

Příspěvek od Petr KomáreK »

Port Ellen 24letá Douglas Laing Old Malt Cask 1.1978/5.2002 50%

portellendl24y.jpg
portellendl24y.jpg (30.61 KiB) Zobrazeno 1218 x

K Port Ellenu se přistupuje těžko, je to legenda opředená mýty, ale současně také v knize MJ většina z nich nedosáhla ani 80 bodů. Takže zahodit všechna očekávání, všechny předsudky a vzhůru do toho.
Aroma je těžké, převaluje se na dně sklenice a nechce se mu ven. Těžké květinové, žádná lehkost rozkvetlé letní louky, ale spíše těžký vůně bylin ve vlhkém lese, ke kterým se čvachtáte vlhkým rašeliništěm a s každým krokem uvolníte vlhké rašelinné tóny. Dominují ale ty těžké byliny. Těžká vůně vlhkého lesa. Později se přidávají slané mořské tóny mísící slaný mořský vzduch a mořské řasy. Je dost uzavřené a špatně čitelné. Ale i tak je ta hutná rašelina s bylinkama příjemně čuchatelná. Současně mi tu provoňuje místnost hutnou vůní rašeliny a sladkosti. Dostávám z toho chuť na rašelinový bonbon. V chuti sladko-slaný nástup, ale spíše slaný, doplněný o rašelino-kouřovou štiplavost. Jak když si do toho kusu uzené rašeliny kousnete, dá se to žvýkat, chutná to dobře, je toho plná pusa. Postupně se rozvíjejí rašelinné tóny, chuť lesa, dřevitost, i trocha toho ovoce, ale štiplavá uzená rašelina tomu dominuje. Dokončení se nese v jejím duchu, kdy se pomalu rašelina vytrácí a zůstává jen kouř z ní. V závěru doznává dřevitost a zemitost, která doznívá dlouho a dlouho. První dojem v chuti byl takový rozpačitý, nechal jsem tomu chvíli čas a nalil si další sklenku a pak už dorazily ty dojmy popsané výše.

Vzhledem k určité uzavřenosti a 50% alkoholu jsem se rozhodnul zkusit, co s tím udělá pár kapek vody:
Aroma zjemnilo a znatelně se zlehčilo. Řekl bych, že i dost ztratilo, je takové jednodušší, nevýrazné, rašelina, zemitost, kouř, možná zbytek těch bylin, slanost, houbovost rozkládaného vlhkého dřeva až po tóny lakovaného dřeva. Podle mne ztratilo, předtím bylo uchopitelné, těžké, prostě byl ho kus, teď je takové nevýrazné, rozběhlé do stran. Úvod chuti zůstal stejný - sladko-slaný nástup, ale spíše slaný, doplněný o rašelino-kouřovou štiplavost, ale s otupenými hranami, výrazně jí to ale neublížilo. I zbytek zůstal velmi podobný, jen trochu otupěný, už ne tak velký a těžký. Dokončení se díky otupeným špičkám znatelně zkrátilo. Je dost silná, aby těch pár kapek vody ustála, ale nedělá jí ti úplně dobře. Příště už to zkoušet nebudu.

Tohle je taková čarodějnice v temném lese, kdy ji ve stoupající mlze jen tušíte. Boříte se, nevíte kam jdete, vlhká mlha okolo vás, těžký vzduch a tušíte její přítomnost. A i přes tuhle hutnou atmosféru tušíte, že není důvod se bát. Ve chvíli, kdy přestanete dávat pozor, tak jste lapeni. Zjistíte, že to není čarodějnice, ale čarodějka, která vás obklopuje svojí silnou mocí, spoutává vás, ale vzhledem k tomu, že vypadá jako Angelina ve Zlobě s té nejkrásnější a nejděsivější podobě současně, tak se dobrovolně odevzdáváte a hodláte si to dále jen užít každým svým smyslem.

https://www.whiskybase.com/whiskies/whi ... en-1978-dl

http://www.whiskyonline.cz/index.php?ac ... port-ellen
Petr KomáreK
Whiskyonline.cz
http://www.whiskyonline.cz
moje whisky na možnou výměnu: http://pkomarek.cz/whisky/000.html
Odpovědět