Laphroaig 13 yo 1997 MM

Odpovědět
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Laphroaig 13 yo 1997 MM

Příspěvek od Nethar »

Laphroaig 13y od Murray McDavid, 1997/2010, sudy: Bourbon / Paulliac Chateau Latour, 1300 lahví

Původně jsem chtěl vložit rovnou i s video-posezením, ale nemám na to momentálně čas ani náladu, takže vkládám, ať dál nezdržuju, video bude později. Toto je 6. láhev 4. degustace Bratrstva rašeliny, momentálně se s ní loučím, padne za vlast už brzy. Na degustaci v mém hodnocení skončila na druhém místě po Taliskeru DE 1999. Už má na fóru desetiletého brášku - http://whisky.nethar.com/forum/viewtopic.php?f=23&t=98 - mám ho také koupeného a po téhle 13y lahvi jsem o to zvědavější, co se skrývá v té 10y.
laphroaig13.jpg
laphroaig13.jpg (22.27 KiB) Zobrazeno 5256 x
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/16356
Web:http://www.murray-mcdavid.com/
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=laphroaig
Barva:
Alkohol:46 %
Aroma:Tak se na tuhle mírně narůžovělou krásku podíváme. Nejprve poznámky z degustace, které ponechávám nezměněné: klasická dezinfekčnost Laphroaigu je zde pomenšená. Hravá nakyslá vínovitost, až skoro okurkové, uhlazené, jen mírně nasládlé. Není to ten známý Laphroaig, ale je to kvalitní whisky. Po dalších přechutnáních: spíše kouřová než dezinfekční, slabší intenzita, mohlo by to být v klidu stejně tak jemnější Islay jako mírně nakouřené Speyside. Je mi velmi příjemná mírná elegantní nasládlost, ovocná. Je i slaná a dojmu okurkového láku se nemohu zbavit. Takhle nějak jsem si ji asi představoval a moc se mi to líbí.
Chuť:Degustace: Tohle už bohužel není tak hladivě olejovitý Laphroaig; napepřená dezifekce - ostřejší na jazyku. Jehličí, les. Po degustaci: No není to s tou ostrostí a pepřovitostí zase tak hrozné. Není to olejově hladké, ale ani příliš pikantní, někde na půl cesty, tak jak očekávám od 46%. Dezinfekční, nasládlá, neslaná. V chuti jsem čekal něco trochu jinačího a olejovitějšího, ale takový je život. Hlavně že to není hořké a to vůbec.
Dozvuk:Degustace: sladkost, nasládlá hřejivost, kakaové, mírně čokoládové, mírně ořiškové, mírně laphroaigové, ne tak intezivní, jak bych čekal, ale dlouhý. Po degustaci: Kouř, slanost, mírná sladkost. Trochu olejovitosti a benzínovitosti. Tu čokoládu jsem později snad už ani moc nezaznamenal, to už spíše to čisté kakao. Že tam není žádná hořkost musím zdůraznit a pochválit.
Shrnutí:Zatímco Quarter Cask přidává klasickému Laphroaigu sladkost a jemnost, zde je to trochu navoněnosti a jemné peprnosti. Čekal jsem ji trochu hladší v chuti a intenzivnější v dozvuku, více toho Laphroaigu jako takového, odtud asi pramení mé hlavní výhrady, ale stále to je výborná whisky a i pro Laphroaigomily vřele doporučuji.
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Laphroaig 13 yo 1997 MM

Příspěvek od Hunter »

Barva:Zajímavě narůžovělá barva, dost nezvyklé, sud po Paulliac Chateau Latour asi pěkně zapracoval.
Aroma:Rašelina s kouřem, poté se ozval višňový, nebo snad třešňový kompot, marmeláda. S vodou vystupuje nakyslost.
Chuť:V chuti opět rašelina, pak hromada ovoce, sud po vínu.
Dozvuk:V dochuti je tento Laphroaig nakysle pepřový, rozhodně na mě nepůsobí tak dobře, jako OB Laphroaigy.
Shrnutí:Je to lahev, která se z běžných Laphroaigů vymyká, je zajímavé sledovat, jak dokončení v sudu po červeném vínu dokáže zkrotit a hlavně změnit jeho jódově medicínský charakter na peprnou nakyslost.
Tahle poloha mi ale moc nesedla, příjde mi, že tím to skvělé v Laphroaigu potlačili, ale je to asi jen můj dojem, ostatní členové Bratrstva rašeliny hodnotili lépe a i na WhiskyBase jsem nejpřísněji hodnotící, ze sedmi lidí, takže mých 83/100 berte s rezervou, nejlépe uděláte, když sami ochutnáte a uděláte si vlastní názor, což platí vlastně vždy...
Body:83
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Laphroaig 13 yo 1997 MM

Příspěvek od Nethar »

Ona je to whisky moc dobrá, ale možná je to špatný Laphroaig :-) Ale naštěstí je to furt ještě Laphroaig.
Króča

Re: Laphroaig 13 yo 1997 MM

Příspěvek od Króča »

Takřka v předvečer další degustace Bratrstva doplňuji zápisky z té minulé ;)

Laphroaig 13y 1997 MM

Aroma:smetanově nakyslá = červený rybíz + jahodová zmrlina, sklepní zatuchlost, jemná medicína, drobet rašeliny, v pozadí letní les
Chuť:mírně suchá, příval rašeliny a zemitosti, potom se objevuje ovocná sladkost a později i čokoláda
Dozvuk:jahodové, dřevěné, rašelina se zemitostí, medicína je tady intenzivnější, přesto nijak dominantní
Shrnutí:velmi jemné příchutě, spousta letního ovoce ze zahrádky a snesitelná hořkost.. žádný medicinální nebo kouřový nářez, ale elegantní dáma ;)
Body:88
Odpovědět