Ardbeg Supernova 2009

Žiži
Znalec
Znalec

Ardbeg Supernova 2009

Příspěvek od Žiži » 11 bře 2012, 16:14

Supernova je "peat monster" s obsahem fenolů přes 100 ppm. Tohle je pěkný protiklad k Blasdě s 8 ppm fenolů. Supernova byla stáčena v sudové síle, nefiltrovaná za studena a nebarvená karamelem.
Destilace: 2000
Stáčení: 2009
Zrání: sudy po bourbonu
Obsah alkoholu: 58,9%
Ardbeg_Supernova.jpg
Ardbeg_Supernova.jpg (11.8 KiB) Zobrazeno 4050 x
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/7814
Alkohol:58,9 %
Aroma:silně kouřová, rašelina, dehet, kresol, ohořelé dřevo, tmavá čokoláda, vanilka, suchá
Chuť:velmi kouřová a rašelinová, dehet, kresol, uzené maso, pepř, vanilka, mírně olejová, slaná
Dozvuk:dlouhý, kouřový a rašelinový, chuť spáleného dřeva a popela, pepř, vanilka, slaný
Shrnutí:vysoký obsah fenolů je tady znát, ale nepůsobí to nijak přehnaně, není to jenom o rašelině, dá se tu najít i dost dalších věcí, to mě u tak silně nakouřené a mladé whisky docela překvapilo, Ardbeg prostě umí, po naředění (tradičně 2-4 kapky do cca 20 ml) je sladší ve vůni i chuti, vanilka je výraznější
Body:89

Petr
Guru
Guru

Re: Arbeg Supernova

Příspěvek od Petr » 11 bře 2012, 17:06

Jen malé doplnění, aby se věci nepletly. Tohle je stáčení, se kterým "vyrazila" palírna Ardbeg do pomyslného souboje o nejnakouřenější sladovou whisky na světě s palírnou Bruichladdich a její whisky Octomore. Přesné označení je Stellar Release (ale jenom na krabici, na vinětě ji odlišuje jedno stylizované A). Následující rok totiž, díky velkému zájmu, vyrukovali se Supernovou, tentokrát v síle 60,1 %, označenou na vinětě SN 2010 a dvěmi stylizovanými A (na krabici je SN 2010 taktéž a k tomu Limited Release). Na krabici se píše, že nakouřenost je stejná, ale 2009 byla "deeper and earthier". Co se týče fenolů, vede k dnešnímu datu Octomore. Která z nich je ale "lepší", toť otázka. Nicméně, případný přímý souboj whisky Supernova a Octomore ve vašem nose a na patře je uskutečnitelný !!
Ve stejný čas a na stejném místě - budou tam všechny :doh: :hand:
Doufám Nethare, že taky nepíšeš ? (viz Riagal - Riagail). ;)

Žiži
Znalec
Znalec

Re: Ardbeg Supernova

Příspěvek od Žiži » 11 bře 2012, 17:33

Děkuju Petře za doplnění. Octomore ale Adbegu s obsahem fenolů docela utekla. Každopádně srovnání to může být zajímavé.

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Re: Ardbeg Supernova

Příspěvek od Nethar » 11 bře 2012, 17:39

Tentokrát jsem to nechal Petře na tobě :-D

Co se týče čistě Ardbegů, tak chystám v dalších dnech velký přímý souboj některých z nich, i když si ještě nejsem zcela jistý formou... bude to srovnání čtyřech Ardbegů, které jsem ještě nepil:
Ardbeg Supernova Stellar Release 58.9%
Ardbeg Supernova 2010 60.1%
Ardbeg Airigh Nam Beist
Ardbeg Alligator

Případně, pokud se budu chtět už úplně zabít, můžu přihodit zbytky z lahví
Ardbeg Uigeadail
Ardbeg Corryvreckan
Ardbeg 10y
(teoreticky i načnout Ardbeg Almost There, ale to moc reálně nevidím)

Jenže v takovémhle množství nakouřenosti nevím nevím, jak je to reálné a jak to přesně provést.

Pro potřeby diskuzního fóra převezmeme částečně pojmenování z WhiskyBase, prostě podle roků, čili 58.9% Stellar Release bude Ardbeg Supernova 2009 (doplnil jsem zde nadpis) a 60.1% bude Ardbeg Supernova SN 2010.
Ardbeg Supernova 2009 - http://www.whiskybase.com/whiskies.php? ... skyid=7814
Ardbeg Supernova SN 2010 - http://www.whiskybase.com/whiskies.php? ... kyid=15379
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Petr
Guru
Guru

Re: Ardbeg Supernova 2009

Příspěvek od Petr » 11 bře 2012, 19:05

Almost There nenačínej. :naughty: Mám ji otevřenu, vzorek není, v případě potřeby, problém. Už je to, si myslím, podpultovka - sběratelská záležitost. :twisted:

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 11 bře 2012, 19:38

Petr píše:Almost There nenačínej. :naughty: Mám ji otevřenu, vzorek není, v případě potřeby, problém. Už je to, si myslím, podpultovka - sběratelská záležitost. :twisted:
No teď ji načínat skoro jistě nebudu, ale v dlouhodobém měřítku nevím, jestli dokážu být ohledně téhle lahve sběratel, moc se na ni těším, vzorek už jsem právě měl :obscene-drinkingchug: Jednou to stejně nevydržím... Leda bych to za dva roky prodal na whiskyauction a koupil si za to nový dům a auto :lol:
Tohle mi nedělej... takovýhle zákaz, hned mi to způsobilo absťák :lol: Ještě to teda zvážím... :cry:

Žiži
Znalec
Znalec

Příspěvek od Žiži » 11 bře 2012, 19:41

Tak si pořiď ještě jednu lahev. Jednu otevřeš a druhou si schováš ;) .

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 11 bře 2012, 19:47

Nebo dvě, nebo tři... :mrgreen: Když ona už je to právě jak říká Petr podpultovka :-)
No na tuhle přijde s otevíráním řada tak za půl roku až za rok, tak se pak mrknu, jak to s ní ve světe vypadá a rozhodnu se. Já na to sbírání nejsem moc dělanej, buď to načnu a vypiju nebo si to schovám navždy a co potom z toho? :-) Tuhle jsem koupil kvůli tomu, že mi extrémně chutnala a vy teď na mě takhle ;) Ale slibuju, že se nad tím zamyslím.

Petr
Guru
Guru

Příspěvek od Petr » 11 bře 2012, 20:20

To´s mně, Nethare, dojal. :P Došlo mi, že vzorek, pro který jsem ji otevřel, nebyl pro mne, takže si jdu nalít a zkusím vypotit nějaké hodnocení. Vzhledem k tomu, že bych se potřeboval od něčeho odrazit, tak váhám, zda našáhnout standardní Ten nebo Renaissance. :confusion-confused: Nebo snad obě? :handgestures-thumbsup:

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 11 bře 2012, 20:23

Co se týče mého zájmu, tak já bych byl pro, kdybys byl další z řady lidí, co porovnávali Almost There s Renaissance a pak mi řekl, jak je vůči sobě vidíš se slaností v puse :lol: Toť již moje tradiční otázka :mrgreen:

Odpovědět