Laphroaig Quarter Cask

Króča

Re: Laphroaig Quarter Cask

Příspěvek od Króča »

Probírám se svým degustačním notýskem a postupně se zase snažím doplňovat zápisky i sem na fórum ;)
velikost:vzorek
naslepo:NE
Alkohol:48 %
Aroma:zemitá medicinální rašelina, pražené ořechy, žabinec na rybníku (takový ten zelený povlak na hladině :) ) a snad jemně zeleninová
Chuť:nasládlé pohlazení doplněné medicínou, zemitostí a taky kouřem
Dozvuk:sem tam kyselejší dřevo, stále zemitá medicinální rašelina, kdy zvláště medicína velmi jemně a dlouze doznívá.. lze najít také něco připáleného nebo snad kávového
Shrnutí:ochutnáváno v dubnu 2012 zároveň s QC, který mi šmakoval víc.. tahle byla překvapivě jemná a nasládlá.. v dozvuku na mne až zbytečně moc dřevěná.. přesto jsem si na tomhle vzorku pochutnal..
Uživatelský avatar
Lakus
New-make
New-make
Příspěvky: 74
Registrován: 07 led 2013, 16:28
Bydliště: Brno

Re: Laphroaig Quarter Cask

Příspěvek od Lakus »

Aroma:Umírněnější než v klasickém 10 letém plnění. Rašelina je spíše zemitá, než dezinfekční. V pozadí se kombinuje s nakvašenými jablky.
Chuť:To co slíbila ve vůni, splňuje v chuti. Nasládlá rašelina a jemná dřevitost.
Dozvuk:Stedně dlouhý, kouřový a maličko dřevitý.
Shrnutí:Klasický desetiletý bratříček je mnohem zajímavější. Jeho specifická dezinfekčnost, ale i překvapivá jemnost quarter casku bohužel chybí. Je tak trošičku nudnější, ale tohle srovnání není úplně fér. I tak se jedná o velmi dobrý kousek.
Uživatelský avatar
Kiwi
New-make
New-make
Příspěvky: 180
Registrován: 30 pro 2012, 20:16

Re: Laphroaig Quarter Cask

Příspěvek od Kiwi »

Laphroaig Quarter Cask

Barva:
Alkohol:48 %
Aroma:Takové uzavřené, dezinfekční, dub, závan květinek, alkohol vystupuje až po nějaké době a po usilovném kroužení a boření nosu hluboko, ale i tak je to jenom maličko, po delší době jakási zatuchlost, mokrá hlína a vanilka
Chuť:Nádherná dezinfekce, olejovité tělo, celé to ale působí jemně, máslově, možná maličko kouřee
Dozvuk:Trochu dezinfekční, trošku rašelinový, kouř ani ne, dlouhý tak středně
Shrnutí:Překvapivě jemné pití, ale s kvalitami pořádné whisky; síla alkoholu ani není moc znát (leda trochu v dozvuku); v aromatu působí dost uzavřeně, chuť ani dozvuk není nějaká exploze, ale celková dobrá chuť je zabalena do kultivovanosti, chutnala mi
Senoy
Znalec
Znalec
Příspěvky: 492
Registrován: 18 úno 2013, 14:25
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Laphroaig Quarter Cask

Příspěvek od Senoy »

Alkohol:48 %
Aroma:vůně je dost podobná Laphroaigu 10y, tudíž se budu opakovat. Jódová tinktura, mokrá hlína, rašelina, sůl
Chuť:krémová konzistence, slad, hlína, rašelina, jódová tinktura, silnější procenta jdou cítit
Dozvuk:jódová tinktura, kouř, řašelina, sladová sladkost s mírnou hořkostí
Shrnutí:Laphroaig Quarter Cask je v porovnání se základním plnění Laphroaig 10y na první dojem sladší a jakoby "teplejší". Výrazné znaky v podobě rašeliny a jódu jsou jemnější. V dozvuku už cítím mírnou hořkost. Ne dost výraznou, aby byla nepříjemná, ale dostatečnou, aby změnila poměr chutí. Zajímavé plnění pro někoho, komu připadá základní plnění moc výrazné.
Uživatelský avatar
vobr
New-make
New-make
Příspěvky: 84
Registrován: 24 črc 2013, 08:09
Bydliště: Praha

Re: Laphroaig Quarter Cask

Příspěvek od vobr »

[alkohol]48%[/alkohol]
0,7:
Barva:
Aroma:laphroaig lehce ovocný...příjemná vůně...
Chuť:laphroaig nasládlý, jemnější než desetiletá, občas prokmitne dřevitější příchuť
Dozvuk:intenzivní a dlouhý, věrně kopíruje aroma i chuť
Shrnutí:Jako whiskomilec jsem nedbal na upozornění zkušenějších, kteří se v létě radši whisce vyhýbají, a šel jsem do toho. Laphroig Quarter Cask byl kompromis mezi touhou zkusit něco nového a chutí na oblíbenou medicínu. Bylo to dobré, chutné a příjemné pití, ale nějak jsem to celé nepochopil. Ouarter Cask podle mě není tak moc jiný laphroig než 10yo, jen takový zjemnělý standard, takže podle mého pro toho, kterému je Laphroig "moc", Quarter cask nijak nepomůže najit cestu, a pro toho, kdo už má Laphroig - a podobné typy whisky - rád, nějaké zjemnění moc smysl nemá. Ale určitě někomu chutná tahle variace víc než standard, jinak by se na trhu neudržel. Takže opravdu nelituju, ale příště, když dostanu žízeň na Laphroig, tak si pořídím "klasiku". Nebo investuju větší peníz na nějaký opravdu fajnšmekrovský kousek.
jakub.jira
Abstinent
Abstinent
Příspěvky: 6
Registrován: 02 kvě 2014, 17:10

Re: Laphroaig Quarter Cask

Příspěvek od jakub.jira »

takže můj první pokus o recenzi, dneska jsem si domů přinesl QC, po pozitivní zkušenosti s základním 10 y.o. plněním :)
Alkohol:48 %
Aroma:bez vody ostrá, přesto je výrazně cítit sladkost, někde vzadu se krčí vanilka, dezinfekčnost proti desítce ustupuje, kouř je znát taky míň. nevím, jestli se mi to jen zdá, ale vůní mi trošku připomíná bowmore 12(hlína?). s pár kapkami vody se všechno zjemní, začne se víc projevovat kouř, sladkost zůstává
Chuť:první dojem bez vody je sladkost, která rychle přejde v suchý kouř. s vodou se opakuje stejná situace jako u vůně, cítím výraznějc kouř. s vodou i bez vody je ostrá, pepřovitá.
Dozvuk:tak akorát dlouhý, převažuje kouř, skoro bych řekl cigaretový
Shrnutí:výborná whisky, další na řadě je lahev desítky, abych mohl porovnat přímo :)
Using Tapatalk
Lisker

Re: Laphroaig Quarter Cask

Příspěvek od Lisker »

Tak sem právě dosrknul další lahev dobré skotské, takže je čas podělit se o dojmy:

Laphroaig Quarter Cask
(koupen 2011)

Barva: středně výrazná, ničím zvláštní, klasika

Vůně: solidní porce štiplavého kouře, žhnoucí dřevěné uhlíky, suchá louka doutnající po požáru, vlhký slad, turecký med, spálený kmín

Chuť: žhavý, ostrý kouř, doutnající vlhké dřevo, dohořívající klacky, v pozadí slad a jen tak symbolicky jód

Dokončení: kouřové, delší, suché a hřejivé

Hodnocení: Výrazně kouřová jednoduchá whisky, která neředěná (nebo jen s pár kapkami vody) působí tak nějak nezrale a nekultivovaně, až hnusně štiplavě kouřově a ostře, naproti tomu po naředění (na cca 41 % vol. a míň) nepřiměřeně ztrácí na výrazu, zejména ve vůni, což bych u Laphroaigu nečekal. Pro základní plnění typická "medicinální mořská jódovost" se zde moc nekoná, whisky patrně nestačila během zrání nasát atmosféru moře a připadá mi taková nedodělaná, uspěchaná, alespoň těch 10 let tomu dát měly, menší soudky to nezachrání. Výsledný dojem nikterak nezlepšuje ani materiál použitý místo korku na zátku: jakási slepovaná náhražka, která má tendenci se drolit a bůhvíjak dobře netěsní.
Nepříliš lichotivé hodnocení trochu zmírňují tři věci: že tato whisky je nefiltrovaná, že je lahvovaná při nadstandardních 48% (ale nejvíc jí svědčí nařeďit na cca 43 %) a že za ty prachy nabízí přeci jenom poctivý kouřový zážitek. Na můj oblíbený Laphroaig Cask Strenght toto plnění ale nemá ani náhodou, 81 bodů.
Uživatelský avatar
Radek
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1345
Registrován: 17 črc 2011, 09:25

Re: Laphroaig Quarter Cask

Příspěvek od Radek »

Tedy ne že by to bylo povinné, ale když píšeš recenze, je dobré používat příslušné tagy, ať se to zobrazuje v recenzích. Více zde http://whisky.nethar.cz/forum/viewtopic ... 6413#p6413
Nepochválíš-li se sám, nikdo to za tebe neudělá.
Uživatelský avatar
Duthoron
Znalec
Znalec
Příspěvky: 765
Registrován: 27 kvě 2013, 21:15
Bydliště: Varnsdorf

Re: Laphroaig Quarter Cask

Příspěvek od Duthoron »

Psát sem recenzi na Laphroaig Quarter Cask je nošení sov do Athén, ale používám fórum jako svůj on-line degustační notýsek, tak ať to tu mám:
Alkohol:48 %
Aroma:Jemnĕjší a ménĕ výrazné než klasická 10 y.o., ale hodnĕ podobné, jódová dezinfekce, rozdrcené antiperle, trochu ovocnĕjší než klasika, snad kyselé meruňky.
Chuť:Sladká, olejnatá, rychle přechází do koření, chilli-čokoláda.
Dozvuk:Záchvĕv sladkosti, špetka kouře a dlohéé koření (to se ozve silnĕjší alkohol), když vše odezní zůstane na jazyku sladký pocit.
Shrnutí:Oproti 10 y.o. je znát kratší doba zrání (bohužel), ale také vĕtší obsah alkoholu (bohudík), celkovĕ je sladší, o trochu ménĕ kouřová a malinko jednodužší, ale přesto hodnĕ podobná. Známkoval bych jí za jedna s malým mínusem a čas od času bych jí s klasickou prostřídal, aby to nebylo jednotvárné. :D
Uživatelský avatar
J.K.Ch
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1249
Registrován: 30 kvě 2015, 14:43
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Laphroaig Quarter Cask

Příspěvek od J.K.Ch »

Porovnáváno s Triple Wood.
GWC:https://gentlemenswhiskyclub.wordpress. ... rter-cask/
Alkohol:48 %
Aroma:Vůně je svěžejší ale zároveň sladší, kompotované žakie. Samozřejmě typický Lahroaig tedy kouř a rašelina a navíc dobře ukryté kakao. Vůbec neštípe do nosu. Alkohol je perfektně ukrytý. A to u 48% není jednoduché.
Chuť:Je trpčí než 10 Yo, slanější, velmi výrazná, 48% jde poznat, ale není to nepříjemné. Alkohol je přísný, ale není vulgární nebo drzý a působí sladším intenzivním dojmem.
Dozvuk:Suší, slaný, silně rašelinný dozvuk a plná pusa kouře, který když vymizí tak ještě příjemně dlouho doznívá směsí koření.
Shrnutí:Ian Buxton ji doporučuje v 101 Whisky, já také je to perfektní silný a Laphroaig nádherně voní a skvěle chutná.
Body:88
Odpovědět