Kilchoman Machir Bay

Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Kilchoman Machir Bay

Příspěvek od Hunter »

KilchomanMachirBay_zpsb9b6f82a.jpg
KilchomanMachirBay_zpsb9b6f82a.jpg (24.87 KiB) Zobrazeno 7956 x
Lahev Kilchoman Machir Bay byla příspěvkem Petra K. na VI. degustaci Bratrstva rašeliny v říjnu. Nyní jsem ji znovu s odstupem času přechutnal. Machir Bay byla uvedena na trh v únoru 2012 a měla by být „základním kamenem“ budoucího portfolia palírny Kilchoman. Pojmenována je podle pláže, v jejíž blízkosti se palírna nachází. K dostání by měla být po celý rok 2012 a rovněž i následující roky, kdy bude průběžně připravována z dalších sudů. Toto první plnění z roku 2012 obsahuje 60% 3-leté, 35% 4-leté a 5% 5-leté whisky, kdy každá zrála v sudech po bourbonu a na posledních 8 týdnů byla uložena do sudů po sherry Oloroso.
Technickotaktická data:
Stáří: 3 roky
Rok výpalu: neuveden (směs whisek různého stáří)
Lahvována v roce 2012
Použity sudy Ex-bourbon/Oloroso Sherry
Bez filtrace za studena, nepřibarvovaná.
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/30458
Barva:
Alkohol:46 %
Aroma:Hromada svěží rašeliny, sláma, nakyslé tóny, ovocitost, slanost, sušená kůra citrónu. Vzhledem ke stáří je vůně dostatečně plná a výrazná. (85 b)
Chuť:Chuťově je (ve srovnání s vůní) o něco tenčí. Nasládlá rašelina s dlouhou kouřovou dochutí. (83 b)
Body:84
Shrnutí:Ve vůni je parádní, v chuti maličko zaostává, ale vzhledem ke svému stáří je to v souhrnu obdivuhodný výkon. Stylově hodně podobná je třeba Caol Ila Moch. Bodově na tom byla stejně na degustaci i při přechutnání.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
zombice
Znalec
Znalec
Příspěvky: 891
Registrován: 28 zář 2011, 19:31

Re: Kilchoman Machir Bay

Příspěvek od zombice »

Konečně se někdo z Vás odhodlal uvést recenzi :-) Přiznám se, že Kilchoman je v mém případě sympatická palírna a těším se ochutnání nejen této lahve na WF. Jen teda nevím kam časem půjdou s cenama u starších lahví. Takhle to vypadá, že např. za 10-ti letou se cena vyšplhá dost přes 70 liber, což mi nepřijde zrovna levná záležitost.. Ale už se těším až si po Machir Bay a okolí uděláme v létě s Ivčou a Emičkou výlet :-)
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Kilchoman Machir Bay

Příspěvek od Nethar »

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/30458
Web:http://kilchomandistillery.com/
Barva:
Alkohol:46 %
Velikost:vzorek
Naslepo:ne
Aroma:živá čerstvá vůně, mírně přijatelně nasolená, čerstvé ovoce, samozřejmě všechno až po úvodní decentní rašelině; EDIT: hodně rašeliny, vlhká plíseň, nasmrádlá, po chvíli ovoce - meruňky, citron
Chuť:hodně sladké, hodně sladké; EDIT: hodně nakouřená chuť
Dozvuk:dlouhý dozvuk, rašelina, celkově opět ve znamení sladkosti
Shrnutí:tedy mě tenhle kousek velmi oslovil, umírněná rašelina, oslazená. Jak většinou říkám, na ten věk je to paráda - teď jenom jestli se to se stárnutím bude posouvat k dokonalosti nebo se začnou kazit :-) Nezačnou, že? :-) EDIT: recenze doplněna po masterclass v Malé Morávce
Uživatelský avatar
zyki
Znalec
Znalec
Příspěvky: 755
Registrován: 22 led 2013, 14:36
Bydliště: Praha

Re: Kilchoman Machir Bay

Příspěvek od zyki »

Aroma:sladká rašelina, zralý banán, náznak kůže
Chuť:rašelina, peprmintová náplň čokoládového bonbónu, trocha koření (hřebíček)
Dozvuk:příjemně hřejivý, pokračování chuti
Shrnutí:lepší, než jsem s ohledem na nízké stáří čekal, jsem rád, že mám celou láhev
zombice
Znalec
Znalec
Příspěvky: 891
Registrován: 28 zář 2011, 19:31

Re: Kilchoman Machir Bay

Příspěvek od zombice »

Whisky festival 2014 s blíží, nejvyšší čas dohánět resty z minulého :-)

Kilchoman Machir Bay

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/30458
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=kilchoman
Alkohol:46 %
Barva:
Velikost:vzorek
Aroma:Kouř se sladším a takovým trochu těžším aroma než u Winter release 2010, smetana, kůže. Citrusy se ale projeví i zde, i když by šlo spíš o něco sladšího (pomeranče?) než citróny nebo limetky u W2010, nějaký džem z nakyslého ovoce (rybíz?), slanost, sláma.
Chuť:Výrazněji sladká, pozvolna přechází přes rašelinnost, pak někde na konci lehoulince závan slanosti.
Dozvuk:Rašelinný kouř v priměřený míře zabalený pořád tak nějak do sladka, časem i hořká čokoláda, ohořelé dřevo a doutnající uhlík s trochou popela. Delší jak je u rašelinných zvykem.
Shrnutí:Řekl bych, že sudy po sherry se hodně projevily i když na to měly jen 8 týdnů :-), celkově to stáhli hodně do sladka a kouř trochu zaobalili, ale i tak je to pořád skvělá whisky. Už se těším na návštěvu palírny :-)
joy
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2785
Registrován: 27 úno 2014, 17:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Kilchoman Machir Bay

Příspěvek od joy »

Kilchoman Machir Bay bottled 2013

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/40752
Alkohol:46 %
Velikost:celá láhev
Aroma:kouř, vanilková smetana a citrusy
Chuť:sladkost, řašelina, uzená šunka a kouř z páleného listí, smetana a ke konci pepř a lehká slanost
Dozvuk:dlouhý, kouřový, sladce kořeněně doznívající
Shrnutí:Výborná nakouřená whisky. Ač je bez udání věku (a určitě je to mladá whisky), tak není nic, co bych jí vytknul. Až Kilchoman vydá své první 10leté plnění, tak to bude určitě bomba, bohužel i cenová :(
Uživatelský avatar
ja.runa
Abstinent
Abstinent
Příspěvky: 18
Registrován: 25 srp 2015, 11:29

Re: Kilchoman Machir Bay

Příspěvek od ja.runa »

Obrázek

Mladá slečna z ostrova rašeliny a kouře.
Svěží citrusová, ale přeci jen nezapře původ z Islay,
takže ač mladá, už slušně zkouřená
a sukýnky od rašeliny zamazané až k pasu.
:clap:
Uživatelský avatar
lochness
Znalec
Znalec
Příspěvky: 692
Registrován: 17 kvě 2016, 10:29
Bydliště: Bratislava

Re: Kilchoman Machir Bay

Příspěvek od lochness »

Parádne dlhý rašelinový dozvuk
„Skúste prerušiť aspoň na mesiac váš zvyk abstinenciou a uvidíte. Ak nebudete mať žiadne problémy, tak asi nie ste závislý od alkoholu“ MUDr. Okruhlica
Uživatelský avatar
Duthoron
Znalec
Znalec
Příspěvky: 765
Registrován: 27 kvě 2013, 21:15
Bydliště: Varnsdorf

Re: Kilchoman Machir Bay

Příspěvek od Duthoron »

Ochutnaná na WF2016 a přechutnaná doma ze vzorků.
Alkohol:46 %
Aroma:Jemné svěží, při hlubším nádechu lékořice a sladká rašelina.
Chuť:Sladkost a postupně se objevuje decentní koření.
Dozvuk:Až tady na mě vykoukla víc rašelina a opět ta fajn sladkost.
Shrnutí:Dobrá whisky, kterou rozhodně stojí za to ochutnat.
Uživatelský avatar
xenopus
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1058
Registrován: 01 kvě 2015, 18:00

Re: Kilchoman Machir Bay

Příspěvek od xenopus »

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/87600
Alkohol:46 %
Barva:
Podrobnosti:0,7l lahev
Aroma:Mladší, příjemné, samozřejmě kouř. Kouř, mokré seno, trocha slanosti.
Chuť:Intenzivní, docela hladká, nejprve ostýchavá, pak se vyvalí hřejivý kouř. Překvapivě sladká. Kouř, květy pomerančů, stopa bylinné kořenitosti.
Dozvuk:Delší a příjemný, bez hořkosti. Kouř, čokoláda, voňavé seno.
Shrnutí:Velmi dobré pití. Sice trochu mladší, ale už hezky zakulacené. V chuti je na můj vkus už víc travnatá a poněkud postrádá sladové tělo (tedy to, co se mi obecně líbí u laphroaigů). Hezké pití, škoda jen trochu vyšší ceny oproti konkurenci z Islay s uvedeným stářím 10 nebo 12 let. Ale někdo investice začínající palírny zaplatit musí.
V několikerém přímém srovnání s Ardbeg 10 yo vyhrál vždy, řečí bodů 86,5:85, takže nic výrazného.
Body:86,5
„Alkohol je metla lidstva, ale jednotlivcům neuškodí.“ Whiskybase moje bodování
Odpovědět