Ballantine's 12 yo

Míchaná whisky (z jednosladových i obilných)
Uživatelský avatar
josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 2802
Registrován: 13 úno 2013, 10:37
Bydliště: Hořice

Ballantine's 12 yo

Příspěvek od josé »

ball12.jpg
ball12.jpg (14.71 KiB) Zobrazeno 9985 x
Web:http://ballantines.com
Alkohol:40 %
Velikost:lahev
Aroma:těžší, dřevité, ovocně kyselé - do citrónova, maličko rašeliny. lihově těkavá, kanagon.(b.1/3)
Chuť:dřevo, ořechy. sladká, karamely, hořkost zvláštního druhu, co mi úplně nesedí, možná do pomerančové kůry(b.2/4)
Dozvuk:sladkohořký - oříšky i karamely. závan kouře, hřebíček. ale fuj - metaxovitá mýdlovost(b.0/2)
Shrnutí:při dopíjení zbytků porovnána s Chivas Regal 12 a lidlovským Ben Brackenem 12 a umístila se druhá za Chivas. určitě ji negativně poznamenalo, že už je hodně pátků načatá a vyvětralá. čerstvá byla lepší. se základní Ballantinkou jsem začínal, tahle je o krok dál, ale novou lahev dokupovat nebudu. (b.0/1)
Body:3
"lepší jedna recenze nežli pytel keců."
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Ballantine's 12 yo

Příspěvek od Nethar »

Čeká mě láhev z Tesca po slevě, klepu se strachem, co je uvnitř, ale vypadá to, že přežít se to dá, nulu to dostalo jenom ve dvou chrakteristikách :-) Dík za recenzi ;-)
Uživatelský avatar
Kobalt
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2009
Registrován: 14 led 2015, 16:53
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Ballantine's 12 yo

Příspěvek od Kobalt »

BGS.jpg
BGS.jpg (24.75 KiB) Zobrazeno 9676 x

Ballantine's Gold Seal 12 yo

Alkohol:40 %
Aroma:Medové dřevo, ořechy. Jemně taková lehká (aromatická) lihovost.
Chuť:Hutná a ořechová, sladká (medově) s dřevitějším dozvukem.
Shrnutí:Těžší a hutnější, celkově dost dobrá. Oproti Finest nesrovnatelně výš.
Tak tohle je moje první láhev blendu, která se chlubí věkem a je to tedy znát... Je to výrazný skok kupředu.
"Why is that people like you always think you're more ruthless than people like me?"
Uživatelský avatar
J.K.Ch
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1249
Registrován: 30 kvě 2015, 14:43
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Ballantine's 12 yo

Příspěvek od J.K.Ch »

GWC:https://gentlemenswhiskyclub.wordpress. ... nes-12-yo/
Alkohol:40 %
Aroma:Ovocná, vanilková, lehce nakouřená, náznak sherry. Voní mi víc než 17 Yo.
Chuť:Lehká, dřevitá, koření kouř, chuti trochu chybí komplexnost, kterou má sedmnáctiletá varianta. Na druhou stranu je svěžejší, ale tím i vodovější na místo smetanovitosti sedmnáctky i přes náznaky ořechů je zde jistá kyselkavost a perlivost. A ještě něco asi stopa pomerančové kůry, ta ale působí trochu rušivě.
Dozvuk:Suchý dřevitý, bez sladkosti bez emocí s obilím a čistou stájí.
Shrnutí:Ve srovnání s Finest je to obrovský krok či spíše skok kupředu, ale do stejné cenové kategorie můžete zabrousit k zábavnějším kouskům.
Body:76
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Ballantine's 12 yo

Příspěvek od Hunter »

Obrázek

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/50909
Barva:
Alkohol:40 %
Aroma:Vůně svým stylem trochu připomíná sherry vliv, což beru jako plus. Příjemně nasládlá, med, trochu větrovosti, ovoce. Uhlazená a na blend zároveň i plná a silná. (82 b)
Chuť:První dojem na jazyku OK, pak jí ale začne trochu docházet dech. Napřed jemně ovocně medová, pak zaoblená dřevitost, ořechy. Tělo je tenčí. Občas trochu "kovový" dojem, jednou mi to dokonce připomnělo olíznutí kontaktů ploché baterky. :) (80 b)
Body:81
Shrnutí:Ochutnáno v rámci slepého testu čtyř blendů, který jsem si uspořádal sám za pomoci tatíka. Jednalo se o tyto whisky: Ballantine's 12 yo, Whyte and Mackay Special, Queen Margot 3 yo a King Robert II Deluxe. Test to nebyl vůbec snadný, tři lahve ze čtyř byly kvalitativně velmi vyrovnané, pouze Queen Margot byla lehce rozpoznatelná svou o dvě třídy slabší kvalitou, vyloženě však nezklamala ani ta. Zbylé tři blendy hodnotím jako velmi zdařilé a v mém bodování se všechny tři dostaly za hranici osmdesáti bodů. V prvním kole jsem hodnotil jen přičichnutím ke glencairnům, poznamenal si své dojmy a dle tatíka, který plnil roli odborného dohledu, jsem prý všechny identifikoval správně. (Což jsem ale netušil a nebylo mi samozřejmě nic ani naznačováno). Ovšem po ochutnávkách už jsem si tak jistý nebyl, a nakonec můj konečný verdikt byl takový, že jsem správně rozpoznal Queen Margot a King Robert II Deluxe, a zaměnil jsem mezi sebou Ballantine's 12 yo a Whyte and Mackay special. Konečný výsledek byl takový, že na prvním místě se umístil King Robert II Deluxe (82 bodů), na těsném druhém společně B12 a W and M (81 bodů) a daleko za nimi byla základní Queen Margot z nabídky Lidlu (72 bodů).
Pokud ale vezmeme v úvahu i poměr cena/výkon, bodovaly by společně whisky King Robert II a Whyte and Mackay Special, protože běžná cena přes 800 korun za Ballantinku je vzhledem ke kvalitě hodně přemrštěná. Já ji však kupoval v akci za polovic v létě v Albertu, kdy byla z 880,- kč zlevněna na 440 korun, a tato cena mi přijde adekvátní a v pohodě.

Ballantinku 12 yo jsem uchutnával několikrát na podzim a v zimě, a jednu recenzi jsem už měl připravenou asi ¼ roku, ale nezveřejněnou, s tím, že ji ještě případně upravím dle výsledků slepého testu. Bodově to nakonec bylo nachlup přesné skóre.
Základní Lidlovskou Queen Margot jsem měl kdysi jen jednou jednoho frťana, nyní nemohla v takto silné konkurenci uspět, možná by bylo zajímavější ji srovnat s Ballantinkou Finest a podobnou třídou blendů. Propadák to nebyl, ale jak jsem procházel poznámky na Queen Margot 3 yo, 5 yo a 8 yo, jako nejzajímavější se mi z nich jevila verze 5 yo, kterou bych asi z produkce Lidlu doporučil k ochutnání začátečníkům nebo jako běžné levné pití pro návštěvy, které nic lepšího neocení.

Whyte and Mackay Special jsem pil před tímto testem jen jednou, u táty v lednu tohoto roku, měl jsem už sepsanou recenzi, ale opět jsem čekal ještě na společnou přechutnávku. V lednu jsem v poznámkách měl 82 bodů, po testu drobná korekce na 81.

King Robert II Deluxe je takovou mojí blendovou stálicí, v TravelFree bývá za velmi rozumnou cenu v litrové verzi a máme ji stále doma já i táta. Ve své třídě mi prostě sedí. Před tímto testem jsem si od ní dal na asi 4 měsíce pauzu, abych měl slepý test trochu těžší, ale nakonec jsem ji poznal podle jejího šmrncu pomerančové kůry. Nutno ale přiznat, že při porovnávání vůní B12, WaM a King Robert byly ty rozdíly opravdu drobné a hodně mi test naslepo motal hlavu.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Radek
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1345
Registrován: 17 črc 2011, 09:25

Re: Ballantine's 12 yo

Příspěvek od Radek »

Jen technická poznámka
Má býz zlevněna, nikoli slevněna: http://www.mojecestina.cz/article/20130 ... le-zlevnit

ad:
Hunter píše:....kdy byla z 880,- kč slevněna na 440 korun, a tato cena mi přijde adekvátní a v pohodě....
Nepochválíš-li se sám, nikdo to za tebe neudělá.
Uživatelský avatar
zyki
Znalec
Znalec
Příspěvky: 756
Registrován: 22 led 2013, 14:36
Bydliště: Praha

Re: Ballantine's 12 yo

Příspěvek od zyki »

hlavně aby nebyla sdražena, teda zdražena
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Ballantine's 12 yo

Příspěvek od Hunter »

Radek píše:Jen technická poznámka
Má býz zlevněna, nikoli slevněna: http://www.mojecestina.cz/article/20130 ... le-zlevnit

ad:
Hunter píše:....kdy byla z 880,- kč slevněna na 440 korun, a tato cena mi přijde adekvátní a v pohodě....
Dík za upozornění, opraveno ve všech čtyřech recenzích, aspoň si to budu lépe pamatovat.
A jsem rád, že aspoň něčím mohl můj velký srovnávací test zaujmout. :lol:
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Ballantine's 12 yo

Příspěvek od Nethar »

Děkuji Hunterovi za slepé vzorky ;-) Připravil mi je už tuším na festival 2016, dostal jsem se k nim až teď v rámci vzorkového úklidu. Jedna věc je ochutnávat naslepo whisky, to může být masakr, tady jsem byl ale úplně mimo, protože jsem ani nevěděl, co za destilát to je. Čím víc jsem nad tím pak přemýšlel, tím víc jsem byl zblbnutý - whisky, rum, brandy, blend? No někde jsem šťastně trefil, jinde nešťastně netrefil.

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/50909
Web:http://www.ballantines.com/
Barva:
Alkohol:40 %
Velikost:vzorek
Naslepo:ano
Akce:Tajemné vzorky od Huntera
Aroma:Trochu dřevíčka, spíš citrusově kyselé, lehčí, travnaté. Stála ve skleničce dost dlouho pod víčkem, ale moc intenzity nepřipravila. Každopádně není ničím protivná a dá se s ní hezky hrát a hledat v ní.
Chuť:Lehčí, řidší (40?), trochu zatuchlosti, už se bojím cokoliv tipovat, ale řekněme tedy blendové, nepřichází žádný pepřík štiplavý, ale ani ne protivná dřevitost, fakt takové hladivé.
Dozvuk:A jéje, zase chytám hovězí játra v dozvuku, pomoc! (a to se jedná o úplně jiný degustační den) Ale přijde mi, že ne tak odpudivě moc jako ve čtyřce, takový spíš plesnivý sklep, zatuchlá půda u babičky. Oříškový, příjatelně nahořklý.
Shrnutí:Buď jsem si odvykl alkoholově slabších whisek, nebo to není alkoholově slabší whisky :-) Můj dojem z této je spíš taková jednodušší whisky, zvláštní zatuchlost mi kazí dozvuk.
frydas
New-make
New-make
Příspěvky: 110
Registrován: 04 črc 2017, 15:00
Bydliště: Brno/Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Ballantine's 12 yo

Příspěvek od frydas »

Barva:
Alkohol:40 %
Aroma:Dřevitost, pomerančová kůra, posekaná tráva, pražené oříšky. Na vůni je poměrně bohatá, celkem se mi líbí.
Chuť:Sladká lehoučká vodička, není tam toho nic moc, snad jen náznaky toho dřeva a oříšků. Zaznamenávám ještě takovou tu chuť hřebíčku, co do něj kousneš v uvařené rýži( hořká chuť).
Dozvuk:Středně dlouhý/sladký, cítím tady kmín a stařešinu
Shrnutí:Víceméně příjemné, jednoduché, lahev nekoupím, za tu cenu můžu mít mnohem lepší pití.
Body:79
Odpovědět