Queen Margot 3 yo

Míchaná whisky (z jednosladových i obilných)
Odpovědět
josé
Profesionál
Profesionál

Queen Margot 3 yo

Příspěvek od josé » 14 bře 2016, 22:04

při prohlížení aktuálního letáku Lidlu mě hned na první stránce bouchla do očí lahev whisky za 169Kč. sakryš, už tak dva roky mám stejnou načatou ve skříni. kdysi jsem ji dostal, načnul a zapomněl na ní. tak ji hned přechutnám, abych věděl zda dokoupit aspoň karton nebo ne. nepředpokládám, že by se chuťový profil nějak razantně změnil. výrobce dle etikety: Clydesdale Scotch Whisky Company, Glasgow. pětiletá a osmiletá varianta tu na fóru byla představena, tak se mrkneme na základní - minimálně tříletou.
qmargot.jpg
qmargot.jpg (5.64 KiB) Zobrazeno 3110 x
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whisky/64704
Alkohol:40 %
Velikost:lahev
Aroma:nakyslá ovocnost zelených jablek. je i sladké. v pozadí cítím dřevo, skořápky vlašských ořechů. možná i kouř? je to mladé, ale po krátkém odvětrání není ani nijak výrazně lihově ostré (b.1/3)
Chuť:hladká, měkká. sladké dřevo bez hořkosti. jen lehce pikantní. ořechové sušenky (b.1/4)
Dozvuk:příjemný, nasládlý. mléčná čokoláda, krémový věneček s rumovou polevou. jemné opálené dřevíčko (b.1/2)
Shrnutí:za mě naprosto pohodový blend. nikterak okatě chlastovitý. není hořký. je celkem sladký, což můžu. lehce se pije. nemám námitek. těžko říct do jaké míry navíc za ty roky zafungovala oxidace? tak 1/4 objemu byla odpita. a podle starších poznámek co jsem měl k lahvi přišpendlené se poněkud vylepšila. když nebude chutnat, nechte ji upitou odležet. poměr cena/výkon slušný, ale já si už další lahev dokupovávat nebudu. (b.0/1)
Body:3
"lepší jedna recenze nežli pytel keců." *** Whiskybase

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Re: Queen Margot 3 yo

Příspěvek od Hunter » 08 dub 2016, 09:46

Barva:
Aroma:Větrově nasládlá, s dřevem a vanilkou, k tomu citrusy. Celkově tenké. Nic světoborného, oproti souběžně testovaným konkurentům dost zaostává. (75 b)
Chuť:Řídké tělo, vodovější než ostatní vzorky. Ořechy, jen kapka medu. Nic nepříjemného, problém je, že je v chuti spíš prázdná, než špatná. (69 b)
Body:72
Shrnutí:Ochutnáno v rámci slepého testu čtyř blendů, který jsem si uspořádal sám za pomoci tatíka. Jednalo se o tyto whisky: Ballantine's 12 yo, Whyte and Mackay Special, Queen Margot 3 yo a King Robert II Deluxe. Test to nebyl vůbec snadný, tři lahve ze čtyř byly kvalitativně velmi vyrovnané, pouze Queen Margot byla lehce rozpoznatelná svou o dvě třídy slabší kvalitou, vyloženě však nezklamala ani ta. Zbylé tři blendy hodnotím jako velmi zdařilé a v mém bodování se všechny tři dostaly za hranici osmdesáti bodů. V prvním kole jsem hodnotil jen přičichnutím ke glencairnům, poznamenal si své dojmy a dle tatíka, který plnil roli odborného dohledu, jsem prý všechny identifikoval správně. (Což jsem ale netušil a nebylo mi samozřejmě nic ani naznačováno). Ovšem po ochutnávkách už jsem si tak jistý nebyl, a nakonec můj konečný verdikt byl takový, že jsem správně rozpoznal Queen Margot a King Robert II Deluxe, a zaměnil jsem mezi sebou Ballantine's 12 yo a Whyte and Mackay special. Konečný výsledek byl takový, že na prvním místě se umístil King Robert II Deluxe (82 bodů), na těsném druhém společně B12 a W and M (81 bodů) a daleko za nimi byla základní Queen Margot z nabídky Lidlu (72 bodů).
Pokud ale vezmeme v úvahu i poměr cena/výkon, bodovaly by společně whisky King Robert II a Whyte and Mackay Special, protože běžná cena přes 800 korun za Ballantinku je vzhledem ke kvalitě hodně přemrštěná. Já ji však kupoval v akci za polovic v létě v Albertu, kdy byla z 880,- kč zlevněna na 440 korun, a tato cena mi přijde adekvátní a v pohodě.

Ballantinku 12 yo jsem uchutnával několikrát na podzim a v zimě, a jednu recenzi jsem už měl připravenou asi ¼ roku, ale nezveřejněnou, s tím, že ji ještě případně upravím dle výsledků slepého testu. Bodově to nakonec bylo nachlup přesné skóre.
Základní Lidlovskou Queen Margot jsem měl kdysi jen jednou jednoho frťana, nyní nemohla v takto silné konkurenci uspět, možná by bylo zajímavější ji srovnat s Ballantinkou Finest a podobnou třídou blendů. Propadák to nebyl, ale jak jsem procházel poznámky na Queen Margot 3 yo, 5 yo a 8 yo, jako nejzajímavější se mi z nich jevila verze 5 yo, kterou bych asi z produkce Lidlu doporučil k ochutnání začátečníkům nebo jako běžné levné pití pro návštěvy, které nic lepšího neocení.

Whyte and Mackay Special jsem pil před tímto testem jen jednou, u táty v lednu tohoto roku, měl jsem už sepsanou recenzi, ale opět jsem čekal ještě na společnou přechutnávku. V lednu jsem v poznámkách měl 82 bodů, po testu drobná korekce na 81.

King Robert II Deluxe je takovou mojí blendovou stálicí, v TravelFree bývá za velmi rozumnou cenu v litrové verzi a máme ji stále doma já i táta. Ve své třídě mi prostě sedí. Před tímto testem jsem si od ní dal na asi 4 měsíce pauzu, abych měl slepý test trochu těžší, ale nakonec jsem ji poznal podle jejího šmrncu pomerančové kůry. Nutno ale přiznat, že při porovnávání vůní B12, WaM a King Robert byly ty rozdíly opravdu drobné a hodně mi test naslepo motal hlavu.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 09 říj 2017, 15:29

Děkuji Hunterovi za slepé vzorky ;-) Připravil mi je už tuším na festival 2016, dostal jsem se k nim až teď v rámci vzorkového úklidu. Jedna věc je ochutnávat naslepo whisky, to může být masakr, tady jsem byl ale úplně mimo, protože jsem ani nevěděl, co za destilát to je. Čím víc jsem nad tím pak přemýšlel, tím víc jsem byl zblbnutý - whisky, rum, brandy, blend? No někde jsem šťastně trefil, jinde nešťastně netrefil.
Barva:
Velikost:vzorek
Naslepo:ano
Akce:Tajemné vzorky od Huntera
Aroma:Co je zase tohle, i Hunter se mě snaží zabít? Třetí vzorek a opět nejsem úplně nadšený, začínám mít obavy, co mě vlastně v sadě čeká :-) Nasmrádlé, tvarůžkové, nahnilá tráva, to by mohl být buď nějaký zvláštní blend nebo to vůbec není whisky, trocha chlastu, trochu zatuchlosti, nepříliš výrazné.
Chuť:Spíš řidší a chladivá (43?), vínová dřevitost, nasrmádlost tvarůžků.
Dozvuk:Zajímavý zápach nějakého hermelínu, romaduru, tak něco. Trochu oříškové. Až takové "ZOO aroma", chlívek, hovězí játra.
Shrnutí:Netuším, co to může být, zkusím nějaký blend. Na jedničku to nemá (to byl umělohmotný hnusík Plantation Lucia), ale taky mi nechutná.
Obrázek ObrázekObrázek Obrázek Obrázek Obrázek

xenopus
Znalec
Znalec

Příspěvek od xenopus » 07 dub 2018, 13:46

V rámci úklidu různých poznámek a recenzí jsem narazil na recenzi z léta 2017:
Barva:
Podrobnosti:0,7l lahev 04:58 L0872
Aroma:Velmi slabé - málo výrazné, alkoholové, celkově spíš sladší. Mokré dřevěné piliny, lehce jehličnatých pryskyřic.
Chuť:Slabounká, řídká. Trošku štiplavá, dřevo, karamel a med.
Dozvuk:Lehce dřevěný, extrémně krátký a minimálně intenzivní. Poněkud brní na jazyku. Spíš sladký. Po několika desítkách vteřin už člověk ani neví, že něco pil.
Shrnutí:Stříbrnými medailemi z IWSC 2014 a z International Spirits Challenge 2014 ověnčená whisky z Lidlu za akčních 169 kč. Asi je to whisky, ale toho nejprostšího výrazu. Hořká je jen lehounce a vyloženě špatná v chuti není. Jen je strašně nevýrazná, chudá a plochá. Pokud nečekáte vůbec nic, budete spokojeni - přesně takové nic se totiž dostaví. Do míchaných drinků je to však v dané cenové kategorii (0,5 l 40% destilátu za 121 Kč) bez diskuze lepší volba než běžná konzumní vodka, obyčejný Myslivec nebo (asi libovolný) bílý rum. Ale v létě s ledem a tonicem to fakt někdy může být jednomu jedno.
Body:60
Jde o tak úžasný destilát (snad destilát), že sem hodím i tu druhou z března 2018 (archivní láhev, odhadem tak z Vánoc roku 2013):
Barva:
Podrobnosti:1/2 lahve č. GR06 11/01845 10:44 M26112
Aroma:Jednoduché, alkoholové, ovocně nasládlé. Jablka, dřevo, grain, med, síra, těsto.
Chuť:Středně hladká, jednoduchá, nezakulacená. Obilí, dřevo - to je whisky, ne? Zelená jablka, karamel, med, meruňky.
Dozvuk:Spíš kratší, bezcharakterní. Nahořklé dřevo, obilné pluchy. Lehce štiplavé kořenitosti (pepř, zázvor, anýz).
Shrnutí:Za 170 Kč sedmička 40% alkoholu? Žádný zázrak, ale od vůně po dozvuk je to neškodný alkohol na míchání. Červená grantska je ale v chuti výraznější a bohatší.
Body:62
Podtrženo, sečteno: je to bída a doporučuji nekupovat (a snad nebrat ani jako dárek). A když už kupovat, tak míchat, je-li vám kondice vašich receptorů milá. Napadá mě verze jednoho obecného rčení: Každá whisky je dobrá, minimálně pro to, aby sloužila jako příklad toho, co dobré není.
„Alkohol je metla lidstva, ale jednotlivcům neuškodí.“ Whiskybase moje bodování

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 07 dub 2018, 15:16

Ach ty každoroční úklidy vzorků těsně před festivalem :-)
Obrázek ObrázekObrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Odpovědět