Ballantine's Finest

Míchaná whisky (z jednosladových i obilných)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6396
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Česká Lípa
Kontaktovat uživatele:

Ballantine's Finest

Příspěvek od Hunter »

Ochutnáno v rámci velkého slepého degustačního testu, který pro mě přichystal Nethar. Dostal jsem celkem 19 vzorků o obsahu 30ml, označených pouze čísly. Dopředu jsem věděl jen to, že se jedná většinou o BenRiach, ale že je mezi vzorky i něco z jiných palíren. Dále pak Nethar naznačil, že se mohou některé vzorky i opakovat. Nabízenou výzvu jsem rád přijal a položil tak svou hlavu na pomyslný špalek. Vždyť jak jinak si obhájit své bodování a svůj přístup k hodnocení, než takovým praktickým testem. I když je mi jasné, že vše trefit přesně je prakticky nemožné, protože jednak se chutě a preference mohou v průběhu let maličko měnit, záleží často i na tom, co jste měli k jídlu před testem a nejspíš i náladě a dalších faktorech. Některé lahve v testu byly pro mě premiérové, většinu jsem pak měl jen jako vzorky před několika lety, ale o to to bude zajímavější. Při tipování jsem využíval, krom svých zkušeností a paměti, porovnání se starými recenzemi a degustačními poznámkami, ale to vždy až po sepsání svých dojmů. Po zaslání výsledků mých ochutnávek mi Nethar odtajnil identitu jednotlivých lahví. Ukázalo se, že BenRiach byl z devatenácti vzorků pouze v deseti případech (53%), v devíti případech to byly jiné značky (47%). To, že to bude „většinou BenRiach“, tedy bylo přesně dodrženo. Poměr jiných whisek v testu byl mnohem vyšší, než jsem osobně očekával, a to jsem byl připravený na různé lotroviny. Však se známe. ;) Netharovi patří velký dík za všechny vzorky a možnost si tenhle test projít a sám se přesvědčit, jak moc se můžu nebo nemůžu na své čichové a chuťové buňky spoléhat a následně pak vy na mé recenze.

Obrázek

Nethar 11 Ballantine's Finest
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/51629
Barva:
Alkohol:40 %
Aroma:Voní jako laciný blend. Trocha ořechů, mírná nasládlost, opět kovová (že by stejná whisky, jako vzorek 5?). Mám pochybnosti, jestli piju vůbec BenRiach, tohle je docela bída. (73 b)
Chuť:Dřevo, ořechy, chutná jako Ballantinka Finest, nebo něco podobného. Nahořklá v dochuti. (73 b)
Body:73
Shrnutí:Ve vzorku plavou nějaké nečistoty (možná bordel z drolícího se korku?), vůně i chuť dost slabá, tohle snad ani nebyla single malt whisky. Zklamání, a to jsem ještě netušil, že bude ještě hůř…
Ballantinka tu ani neměla své vlákno, i když jsem ji v roce 2011 v rámci srovnávacího testu hodnotil oproti Queen Anne a JW Red Labelu.
http://whisky.nethar.cz/forum/viewtopic ... +anne#p168
Tehdy jsem udělil 74 bodů, teď tedy 73. Já myslím, že naslepo tohle bylo solidní. O to těžší, že pořád člověku zůstane v podvědomí, že to mají být BenRiachy.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil

Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 9664
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Ballantine's Finest

Příspěvek od Nethar »

Tadyta je určitě nejlepší, pobavila moc, "chutná jako Ballantinka Finest" :lol: :clap:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

nobynoblhoch
New-make
New-make
Příspěvky: 132
Registrován: 13 říj 2017, 10:57

Re: Ballantine's Finest

Příspěvek od nobynoblhoch »

Po letech zakoupena lahev a muzu rict zklamani desetileti...nejslabsi whisky co jsem pil...alkohol.alkohol.alkohol a trocha orechů. Za 299.- opravdu nedoporucuji JWR apod je o milion svetelnych let dal.naopak za kup roku z levnych blendu beru Teachers

Uživatelský avatar
Torrez
New-make
New-make
Příspěvky: 165
Registrován: 20 led 2017, 20:04

Re: Ballantine's Finest

Příspěvek od Torrez »

Alkohol:40 %
Velikost:Více vzorků
Aroma:Obilná, lihová, výraznější přesto spadající do kategorie jemná
Chuť:Sladší, výrazněji sladová, plnější než bych čekal.
Dozvuk:Jemně sladký, lehce smetanový, slabší a kratší, ale dobrý. Náznak bílého vína a hořkosti.
Shrnutí:Z levných skotských blendů asi top, rozhodně nemůžu říct, že by byl špatný. Testováno proti Johnnie Walker Red Label a Queen Margot 5 yo a za mě vítěz, nejzajímavější z této trojice.

Odpovědět