Ballantine's Finest

Míchaná whisky (z jednosladových i obilných)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Ballantine's Finest

Příspěvek od Hunter »

Ochutnáno v rámci velkého slepého degustačního testu, který pro mě přichystal Nethar. Dostal jsem celkem 19 vzorků o obsahu 30ml, označených pouze čísly. Dopředu jsem věděl jen to, že se jedná většinou o BenRiach, ale že je mezi vzorky i něco z jiných palíren. Dále pak Nethar naznačil, že se mohou některé vzorky i opakovat. Nabízenou výzvu jsem rád přijal a položil tak svou hlavu na pomyslný špalek. Vždyť jak jinak si obhájit své bodování a svůj přístup k hodnocení, než takovým praktickým testem. I když je mi jasné, že vše trefit přesně je prakticky nemožné, protože jednak se chutě a preference mohou v průběhu let maličko měnit, záleží často i na tom, co jste měli k jídlu před testem a nejspíš i náladě a dalších faktorech. Některé lahve v testu byly pro mě premiérové, většinu jsem pak měl jen jako vzorky před několika lety, ale o to to bude zajímavější. Při tipování jsem využíval, krom svých zkušeností a paměti, porovnání se starými recenzemi a degustačními poznámkami, ale to vždy až po sepsání svých dojmů. Po zaslání výsledků mých ochutnávek mi Nethar odtajnil identitu jednotlivých lahví. Ukázalo se, že BenRiach byl z devatenácti vzorků pouze v deseti případech (53%), v devíti případech to byly jiné značky (47%). To, že to bude „většinou BenRiach“, tedy bylo přesně dodrženo. Poměr jiných whisek v testu byl mnohem vyšší, než jsem osobně očekával, a to jsem byl připravený na různé lotroviny. Však se známe. ;) Netharovi patří velký dík za všechny vzorky a možnost si tenhle test projít a sám se přesvědčit, jak moc se můžu nebo nemůžu na své čichové a chuťové buňky spoléhat a následně pak vy na mé recenze.

Obrázek

Nethar 11 Ballantine's Finest
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/51629
Barva:
Alkohol:40 %
Aroma:Voní jako laciný blend. Trocha ořechů, mírná nasládlost, opět kovová (že by stejná whisky, jako vzorek 5?). Mám pochybnosti, jestli piju vůbec BenRiach, tohle je docela bída. (73 b)
Chuť:Dřevo, ořechy, chutná jako Ballantinka Finest, nebo něco podobného. Nahořklá v dochuti. (73 b)
Body:73
Shrnutí:Ve vzorku plavou nějaké nečistoty (možná bordel z drolícího se korku?), vůně i chuť dost slabá, tohle snad ani nebyla single malt whisky. Zklamání, a to jsem ještě netušil, že bude ještě hůř…
Ballantinka tu ani neměla své vlákno, i když jsem ji v roce 2011 v rámci srovnávacího testu hodnotil oproti Queen Anne a JW Red Labelu.
http://whisky.nethar.cz/forum/viewtopic ... +anne#p168
Tehdy jsem udělil 74 bodů, teď tedy 73. Já myslím, že naslepo tohle bylo solidní. O to těžší, že pořád člověku zůstane v podvědomí, že to mají být BenRiachy.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Ballantine's Finest

Příspěvek od Nethar »

Tadyta je určitě nejlepší, pobavila moc, "chutná jako Ballantinka Finest" :lol: :clap:
nobynoblhoch
Znalec
Znalec
Příspěvky: 363
Registrován: 13 říj 2017, 10:57

Re: Ballantine's Finest

Příspěvek od nobynoblhoch »

Po letech zakoupena lahev a muzu rict zklamani desetileti...nejslabsi whisky co jsem pil...alkohol.alkohol.alkohol a trocha orechů. Za 299.- opravdu nedoporucuji JWR apod je o milion svetelnych let dal.naopak za kup roku z levnych blendu beru Teachers
Uživatelský avatar
Torrez
New-make
New-make
Příspěvky: 177
Registrován: 20 led 2017, 20:04

Re: Ballantine's Finest

Příspěvek od Torrez »

Alkohol:40 %
Velikost:Více vzorků
Aroma:Obilná, lihová, výraznější přesto spadající do kategorie jemná
Chuť:Sladší, výrazněji sladová, plnější než bych čekal.
Dozvuk:Jemně sladký, lehce smetanový, slabší a kratší, ale dobrý. Náznak bílého vína a hořkosti.
Shrnutí:Z levných skotských blendů asi top, rozhodně nemůžu říct, že by byl špatný. Testováno proti Johnnie Walker Red Label a Queen Margot 5 yo a za mě vítěz, nejzajímavější z této trojice.
Tos
New-make
New-make
Příspěvky: 59
Registrován: 13 bře 2022, 22:58

Re: Ballantine's Finest

Příspěvek od Tos »

Aroma:Nijaké. S nosem hluboko ve sklence: Alkohol. Náznak smrkové smůly. Alkohol.
Chuť:Divná nasládlá vodička bez výrazu.
Dozvuk:Nahořklý alkohol.
Shrnutí:Jsem asi předpojatý. Mám totiž řadu let někde vzadu v hlavě uloženo, že Ballantinku nemám rád. Blbé je, že vůbec nevím proč. Nevzpomínám si, kdy a kde jsem ten pocit získal. Avšak po aktuálním přechutnání musím říct, že uložená informace byla správná. Je to fakt divné pití. Tak divné, že mi vlastně ani nepřipomíná whisky. Sourozencem by jí mohla být Stará myslivecká.
Poznámka z přechutnání: Už po několikáté mám po přechutnání nějaké whisk(e)y pocit, že obsah láhve po otevření docela rychle a podstatně mění charakter. V tomto případě k lepšímu. Už to není takové nijaké, náznak smůly z vánočního stromečku zesílil a zaznamenal jsem ho i v chuti. Takhle se to docela dá pít. Na Starou mysliveckou můžeme v klidu zapomenout, ale jako na skotskou na ni furt nedokážu myslet.
Uživatelský avatar
josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 2802
Registrován: 13 úno 2013, 10:37
Bydliště: Hořice

Re: Ballantine's Finest

Příspěvek od josé »

Info:BC jsem si neopsal
Alkohol:40 %
Velikost:vzorek 1. degustace Whisky Liberec
Aroma:navoněné, sladší, bonbónové, pouťové, citrusové želé. mýdlové, banán, trochu dřeva. (b.1/3)
Chuť:řidší, blendová, plytká. dřevo, nahořklost, ovoce. lihová. (b.1/4)
Dozvuk:dřevo, ovocnost, ořechy, lehce plast. (b.0+/2)
Shrnutí:překvapivě dost ovocná. staré nahořklé dřevo. (b.0/1)
Body:2+
"lepší jedna recenze nežli pytel keců."
Odpovědět