Scottish Leader 12 yo

Míchaná whisky (z jednosladových i obilných)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Radek
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1345
Registrován: 17 črc 2011, 09:25

Scottish Leader 12 yo

Příspěvek od Radek »

Pro mě osobně již trochu archaická záležitost. V současné době bych se asi s touto whisky již neseznámil, ale v dobách mých začátků s whisky, přesněji řečeno začátků se single malt, někdy v 90.letech minulého století, to nebylo až tak snadné. Na současnou nabídku (internetové obchody, Kratochvílovci atp.) zapomeňte, ani v běžné obchodní síti té doby to nebyla žádná sláva a i cenové relace byly zcela jiné. Také obecné povědomí o téhle oblasti bylo někde úplně jinde a tak jsem během doby obdržel jako dárky různé láhve. Některé z nich jsem tady již zrecenzoval (dá-li se to tak označit), např. Glen Moray, Medley´s, Prince of Wales. Jednou z těchto darovaných lahví je i tato, tedy Scottish Leader 12yo. Mě tehdy přišla již jako velice dobrá míchaná whisky. Když jsem tak nad tím přemýšlel, dospěl jsem k názoru že je to nejspíš způsobeno větším množstvím sladové whisky v tomto blendu, čemuž odpovídala i cena.
S konkrétní chutí bohužel už sloužit nemohu, nicméně to mělo řekl bych blíže k single malt než běžným blendům, nicméně nárůst ceny takovýchto blendů mě vede k nekompromisnímu závěru: v okamžiku kdy se cena míchané whisky přiblíží ceně single malt je již koupě tohoto blendu zbytečná a je lepší dát přednost nějaké levnější single malt (a že takové lze nalézt).

Takže, je to dobrá, dobře pitelná whisky. Nebýt toho že její cena je v relaci již single malt whisky mohl bych jí i doporučit.

Výrobce: Burn Stewart Distillers ltd.
(mimochodem vlastní Bunnahabhain, Tobermory a Deanston)
http://www.burnstewartdistillers.com/home

Byla to tahle láhev, musel jsem jí vyfotit neb jsem na internetu její obrázek nenašel (ale možná jsem mohl hledat dýl).
Přílohy
Scottish_leader_12yo.jpg
Nepochválíš-li se sám, nikdo to za tebe neudělá.
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Scottish Leader 12 yo

Příspěvek od Hunter »

To zní dobře, to "někdy v 90.letech minulého století", už tak jako starobyle.Ona se už asi prodává pod novým designem Obrázek
Fotku té Tvé jsem našel na jedné aukci:
Obrázek
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Petr
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1319
Registrován: 25 dub 2011, 18:47

Re: Scottish Leader 12 yo

Příspěvek od Petr »

S uvedenou Scottish Leader 12Y jsem se osobně zatím nesetkal. Znám jen Scottish Leader (NAS) s podobným, pro mně prčovním, paroháčem na etiketě, což se už změnilo. Řekl bych, že jako standardní skotská míchaná je pro úvod do whiskologie na slušné úrovni. Ono se není co divit, když za vznikem tohoto blendu stojí jistý Billy Walker, jméno, které je v současnosti známo hlavně díky palírnám BenRiach a GlenDronach. Ještě, že se po letech působení u Burnt Stewarts, po nástupu nových majitelů CL Financial, kdesi z Trinidadu, stal nadbytečným, byl odejit a následně si začal zhmotňovat své vlastní sny. Jinak bychom o něm asi nevěděli. A hlavně, kdovíco by se stalo se jmenovanými palírnami a jejich produkty. Když jsem vloni podnikl whisky anabázi po skotských palírnách, neodolal jsem v Deanston a zakoupil tuhle značku v provedení pro asijský trh (sypaný čaj na zadní etiketě) - Scottish Leader, Distinction, 25Y, ,78 l, 40 %. Amatérské foto, nahonem pořízené, přikládám.
Tahle whisky mi připomněla jí, svým způsobem obdobnou značku a sice Claymore, za níž stojí, ovšem veřejnosti mnohem známější, nejen díky tomu že má "godness nose", ale je to taky, na rozdíl od Billyho, velký šoumen - Richard Paterson. Starší viněta i láhev jsou taky trochu out, i když i tady už je nové stáčení, ale obsah je oproti těm masově šířeným blendům přece jen trochu lepší. Asi to bude i tím, že sladové Dalmore, která se stáčí momentálně jako jedna superdrahá sladová za druhou, tam bude slušný díl. Mimochodem, když už jsme u těch skotských blendů, znáte třeba Something Special? Na rozdíl od Chivas Regal asi ne, i když je to ze stejné stáje - Pernod Ricard. A takových "Popelek" by se našlo více.
Přílohy
P9030071.jpg
Odpovědět