Johnnie Walker 12 yo Black Label

Míchaná whisky (z jednosladových i obilných)
nok

Johnnie Walker 12 yo Black Label

Příspěvek od nok » 09 zář 2011, 01:03

Tak já doufám, že Black Label všichni dobře znáte a že není potřeba dlouhého úvodu. Každopádně pro ty co ji doposud neochutnali, tak jí tímto příspěvkem doporučuji.

Obrázek

Trocha informací, kterou kopíruje každý e-shop. Zakladatel značky, John Walker začínal někdy v roce 1820 jako obchodník a míchač whisky. Značka byla proslavena až jeho synem Alexandrem, jež v roce 1867 uvedl na trh blended whisky – Walker’s Old Highland Whisky (dnes známou právě jako Black Label).

Johnnie Walker je luxusní skotskou whisky, velmi oblíbenou značkou Winstona Churchilla. Za kategorii whisky, získal Black Label nejvíce ocenění na světě. Současná podoba Black Labelu byla vyrobena vnukem Johhna Walkera, Alexandrem II., v roce 1909. Postupem času byla přidělena etiketa kráčejícího muže, jež se uchovala dodnes.

Johnnie Walker je blended whisky, míchaná z 35 sladových a 5 obilnách whisky. Své jméno si postupem času vybojovala a dnes je nejprodávanější skotskou whisky na světě – prodej zahrnuje více jak 200 zemí a ročně projde trhem na 150 milionů lahví.

A teď proč je tak zajímavá. Když srovnávám 12ti letý blend a 12ti letou single malt, tak očekávám, že blend bude trošku slabší, méně osobitý, vyhraněný, ale zejména, že se bude lišit cenou. Black Label podle mého názoru nemá moc konkurence co se týče ceny za 12y blend, který si myslím je chutí naprosto vynikající. U topalkoholu 0,7l pod 500kč, když si vezmeme že od klasického Red Labelu se liší o pouhé dvě stovky, tak svým výkonem je úplně někde jinde.
Aroma:kouř- dřevo, sladkost, v pozadí někde trochu zralého ovoce. Aroma je slabší, sama láhev není propagována pro skleněné tulipány.
Chuť:co ztrácí na vůni, získává na chuti. Sladká, zaoblená, jemný (slabý) kouř - ten spíše v závěru.
Dozvuk:Delší, trocha kouře, lehce zhořkne, ale vyváženě a příjemně
Body:86
Co dodat: Sladkost vám po polknutí lehce stáhne tváře, příjemná hořkost vám stáhne trochu krk, takže máte nutkání to rozlepit dalším douškem.
Jak s hodnocením: 8,5 z 10ti. Na stobodové škále mam trošku problém v rámci 12ti letých blend můžu srovnávat pouze s Chivas Regal, která není tak dobrá jak se tváří, a to i cenou. V samotném bodování přikláním větší váhu chuti, aroma zatím moc neovlivňuje (čas mě možná naučí :) moje bodování.

V rámci 12y blendu / ceny / očekávání

86 bodů, berte orientačně, bodovací řemeslo nemám ještě tak dobře vyvinuté jak místní recenzenti :)))

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Re: Johnnie Walker Black Label 12 yo

Příspěvek od Hunter » 09 zář 2011, 06:39

Pěkná recenze, dobrá práce noku :handgestures-thumbupright: Tak přiznám se, že jsem 12y Walkera ještě neochutnal, pokud je to opravdu takový posun oproti červenému, tak určitě stojí za vyzkoušení.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Króča
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od Króča » 09 zář 2011, 08:12

Je dobře že jsi tuhle lahvinku zrecenzoval Noku ;) .. mám za sebou jak tuto (1x) tak klasiku RED (nespočetněkrát :mrgreen: ).. za sebe musím říct, že jsem ale z BLACk labelu tolik nadšený nebyl.. né že by to nebyla dobrá whisky, to zas jo, ale nějak si mě nezískala :roll: nemám k ní žádné degu poznámky, ale pokud si vzpomínám, tak se pěkně pila (tehdy u šachů), byla jemná, mírně dřevitá a oproti RED přidávala pěknou nasládlou ovocnost a výraznější kořenitost (snad pomerančově skořicová)... bohužel jsem u ní postrádal tu říznou rašelinou tvář, která se mi líbí právě u RED a která byla právě zde až velmi upozadněná .. připadla mi, jako by byla namíchána pokud možno co nejvíc všestraně a nijak výrazně osobitě, aby si tím snad nikoho "nerozházela".. možná právě proto si mne nezískala.. ale jinak souhlasím, že je to vcelku povedený a pěkný blend.. bodování by nebylo z mé strany vzhledem k časovému odstupu objektivní, tudíž toto vynechám :D
85+ bodů = doporučuji
Obrázek

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 02 bře 2012, 11:19

Testováno v rámci přímého porovnání - Red Label, Black Label a Green Label.
[alkohol][/alkohol]
Web:http://www.johnniewalker.com/
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=johnniewa
Barva:
Velikost:vzorek
Aroma:Ne tak nakyslá jako red label, uhlazenější a sladší, méně intenzivní. Tady už mám pocit, že bych si rád vychutnával, ale nějak moc není co. Po delším času a s kapkou vody - med pokapaný citronem, vanilka, je to milé, ale stále se mi to zdá prostě takové utlumené.
Chuť:Příjemnější než červený Walker, drobně dřevitě nahořklá, ale jinak spíše hladší a příjemnější, na druhou stranu zase jsem trochu rozpačitý, protože mi přijde nevýrazná, red label mě aspoň zkusil naštvat, tady hrozí nuda.
Dozvuk:Dosavadní dojem se mi potvrzuje i v dozvuku. Whisky sice úspěšně potlačila nepříjemnosti, které jsem zaznamenal u Red Label, ale bohužel je nenahradila něčím novým. Klasická a zapomenutelná.
Shrnutí:Čekal jsem něco lepšího než Red Label, ale vlastně nevím. Ničím mě nepozlobila, ale působí na mě až příliš neutrálně. Emoce, potřebuju cítit nějaké emoce!
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 02 bře 2012, 13:03

Pokud potřebuješ u whisky emoce, tak můžeš pít pořád Red Label, do sytosti si budeš vychutnávat zklamání, znechucení a smutek, tedy samé ryzí emoce. :mrgreen:
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Króča
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od Króča » 02 bře 2012, 15:25

Až se tak nějak musím divit, že je ten RED v takové nemilosti.. když přihlédnu k tomu, že se jedná o whisky bez udání stáří (tedy nejspíše s příhodným poměrem tak akorát tří letých whisek) a dále vezmu v potaz fakt, že je to absolutně základní blend celé řady, tak se musím toho červeného chodce hlasitě zastat.. ano, nejdená se o žádný skvost, ale co bychom mohli čekat od blendu v této cenové kategorii :?: podle mne nabízí daleko více než BLACK, který je dle mého názoru jen uhlazenější, nevýraznější a dražší, což není pro mne v tomto případě žádné plus :handgestures-thumbdown: oproti Netharovi za sebe klidně řeknu že ten BLACK je opravdu nudný :confusion-seeingstars: a tenhle pojem mi k 12-ti leté whisky (byť míchané)nějak nesedí :think: ještě by mne zajímalo, zda tvůj srovnávací trojboj Nethare byl na slepo?
85+ bodů = doporučuji
Obrázek

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 02 bře 2012, 15:32

Ne souboj tentokrát nebyl naslepo, jsem si neuvědomil, že je můžu zamíchat mezi sebou :lol: :doh:
Red - máš pravdu, vzhledem k ceně to je slušné pití, však jsem psal, že třeba do hospody ideální, ale doma si většinou jen tak nechlastám, to si chci něco vychutnávat a red nevyhovuje. Má určitě svůj vlastní charakter, v oblasti blended i vcelku jedinečný, ale nesedí mi
Black - ty říkáš že je nudný, já psal že nuda hrozí... přijde mi dost utlumený a neutrální, je asi lepší než red, ale je fakt, že se mi nehodí už ani na to domácí vychutnávání ani do té hospody, kde je zbytečně drahý
Green - nejlepší z trojice, dobrá whisky, ale ne úžasná a něčím se vymykající a zapamatovatelná. Rozdíl mezi Black a Green mi nepřišel tak velký jako mezi Red a Black - a to nemyslím jako že jsou mnohem lepší (i když jsou), ale že jsou mnohem jinačí :-)

Króča
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od Króča » 02 bře 2012, 15:37

Sem si myslel, že to nebylo na slepo ;) musím s tebou ale souhlasit.. RED je dobrý v hospodě, nebo na kalbu, k vychutnávání to není, ale to snad ani nikdo nečekal ;)
85+ bodů = doporučuji
Obrázek

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 02 bře 2012, 15:40

On je ten red takovej divně nahořklej, připomnělo mi to Famous Grouse.

Króča
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od Króča » 02 bře 2012, 20:24

Ty jo, tak to mi ten tetřev (Famous Grouse) přišel úplně jiný než JW RED.. řekl bych, že je spíš takový více do květinek a dřeva..hořkost mají sice oba (co si vybavuju) ale to je snad, zvlášť u blendů, běžné..Tetřev nebyl špatný, ale tak jak tak, pro mne je zatím nejlepší blend v cenové kategorii do 500,-Kč asi ten JW RED,,nejspíš proto ho tady tak hájím :mrgreen: samozřejmě chápu, že pro někoho to je těžko stravitelný kousek, takže kdo chce, hurá do mě :lol:
85+ bodů = doporučuji
Obrázek

Odpovědět