Black Bull 30 yo

Míchaná whisky (z jednosladových i obilných)
Shargard
Znalec
Znalec

Black Bull 30 yo

Příspěvek od Shargard » 13 led 2012, 17:38

http://www.blackbullwhisky.com
Zahálka skončila a je na čase se začít opět vzdělávat. Než přistoupím k recenzi je mou milou povinností poděkovat Petru Křenkovi za zaslání dnes recenzovaného vzorku. Začneme zostra a dnešní volba padla na luxusní míchanou skotskou whisky Black Bull 30y od Duncana Taylora - nezávislé stáčírny. Skládá se z 50% jednosladových a 50% obilných whisek. Netřeba zdůrazňovat, že výrobce udává těch nejlepších. Lahvována při 50% alkoholu. Přestože na mojí lahvičce stojí 51%. Petr zřejmě odhalil moji slabost v silnějších whiskách a chtěl mi udělat radost :lol: . Pojďme se tedy podívat co v sobě skrývá černý býk.

http://www.blackbullwhisky.com

Info o lahvi
Stáří: minimálně 30 let
Zrání v sudech: od sherry
Finish: ne
Cena: již se neprodává - nahrazena starším kolegou Black Bull 40y - tady už jsou poměry single(90%) a grain(10%) zcela odlišné a navíc zde probíhalo zrání v sudech od bourbonu o to celých 80% času a zbytek v sudech od sherry

Black Bull 30y (50%)
Obrázek
Aroma:sladkost kandovaného ovoce - hlavně třešní, ořechy , náznak mandlí a lehká alkoholovitost, která ovšem v tomhle případě není vůbec na škodu
Krásná, zakulacená, jemná, ale přesto bohatá vůně. Tady býk rozhodně boduje
Chuť:ovocná sladkost - nejvýrazněji opět třešně, skvělý ořechy a mléčná čokoláda. Od vyššího obsahu alkoholu jemně brní jazyk, což umocňujě chuťový dojem.
Dozvuk:středně dlouhý, sušší, zralé třešně a ořechová symfonie. Zpočátku jsem zaznamenal slabou nahořklost, ale tento neduh řeší 2-3 kapičky vody beze změny v chuti a vůni.
Shrnutí:Kvalita, hloubka a komplexnost jsou slova, která pro mě charakterizují tuhle míchanou whisky. Ve vůni mi vzdáleně připomněla Yamazaki 18y, ale opravdu jen vzdáleně. Tady je to ještě o něčem jiným. Když budu opravdu důsledný tak jediné malé mínus je ona slabá nahořklost v závěru, ale tu jak jsem psal lze velice snadno odstranit. To jenom abych pořád nechválil. Black Bull 30y se řadí do kategorie luxusních míchaných whisky a s čistým svědomím mohu říct, že právem. Jsem rád, že jsem mohl ochutnat tuhle směs a zároveň si připomenout, že i v míchaných whisky se najde vyjímečné pití. Nezbývá než zatleskat a těšit se na další býčí rodeo.
Slainte Mhath
Obrázek

Petr
Guru
Guru

Re: Black Bull 30 yo

Příspěvek od Petr » 13 led 2012, 21:21

To su celý já. Vždycky vyrobím nějaký renonc. Malinko si dovolím Shargarda doplnit. Značka jako taková je docela stará, detaily až jindy a jinde. Zajímavé na této třicetileté whisky je, kromě toho, co uvedl Shargard, že její příprava proběhla velmi netradičně. Sladové i grain whisky byly totiž smíchány jěště jako zcela čerstvé destiláty a poté zrály celou dobu v sudech po sherry. Druhý detail, whisky se dá stále koupit, ale než na tento web - http://www.singlemaltsdirect.com/black- ... r-old.html nakouknete, tak si dobře sedněte, případně se posilněte. :snooty: Na podzim roku 2009 se dala pořídit za nějakých Ł 80. A poslední věc, je to jasný, na dubnovém festivalu bude jedna z řízených ochutnávek: "Čtyři černí býci a jeden bílý kůň". Kromě zde hodnocené, existuje ještě 12-letá, dvě verze 40-leté a jedna speciální edice bez udání stáří. Já na této značce docela ujíždím a proto jsem si v aukci koupil i původní flašku (0,75 43 %), ale zatím jenom do regálu. Kdyby se zadařilo ještě s jednou, tak bychom ji zkusili taky. :hand:
DSC_0545-Black Bull.jpg

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 13 led 2012, 21:54

Petře to zní dobře, tím Bílým koněm asi myslíš White Horse, to by měl být "Lagavulinový" blend, a mám na něj spadeno. Jeho 12y verze z Tvého seznamu mě taky nenechává klidného :lol:
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Shargard
Znalec
Znalec

Příspěvek od Shargard » 14 led 2012, 02:44

Ten bílý kůň bude určitě mazec. Nicméně černého býka v jeho třicetiletém podání jsem si opravdu užil. Mám zálusk i na jiný třicetiletý blend na který se těším už dlouhou dobu a Petr asi tuší o co jde. Trocha času a trpělivosti a bude všechno.
Obrázek

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 03 kvě 2014, 12:33

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/30574
Barva:
Alkohol:50 %
Aroma:Tohle že je blend?! Neskutečně bohatá a plná vůně. Rozinky, čokoláda, mocné sherry, až trochu sametově kožená. Do toho i kořenitě pichlavá, skořicově nasládlá. Čichové orgie, žádná jiná whisky mi na letošním festivalu nevoněla lépe. (92 b)
Chuť:Čokoláda, rozinky, sherry vliv, plná a hřejivá chuť, s kůží, skořicí a marcipánem. (88 b)
Body:90
Shrnutí:Neuvěřitelné, co se firmě Duncan Taylor povedlo stvořit za skvostný blend. Snad jen z ceny a dostupnosti jsem smutný, o to jsem vděčnější, že jsem mohl na Whiskyfestivalu 2014 ochutnat. Pro mě jeden ze dvou vrcholů celého festivalu. Kdo nezkusil, neuvěří.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Vivino profil

Jerry1
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od Jerry1 » 04 kvě 2014, 21:27

:arrow: Hunter
Že jsi z této whisky nadšený, se nedivím. Čemu se divím trochu, je to, že to vypadá, jako bys ji ochutnal teprve teď. Ale pokud si dobře vzpomínám, tak jsi už na prvním ročníku WF byl na ochutnávce Black Bullů.

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 04 kvě 2014, 21:37

Jerry já tam tehdy byl jen jako fotograf, nepil jsem tam.

Obrázek

Vivino profil

Jerry1
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od Jerry1 » 04 kvě 2014, 21:41

Á, tak se omlouvám :oops: . A už je jasné to Tvoje opravdu prvotní nadšení touto whisky.

Radek
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od Radek » 04 kvě 2014, 21:47

Hunter píše:Jerry já tam tehdy byl jen jako fotograf, nepil jsem tam.
Cos proved? :o
Nepochválíš-li se sám, nikdo to za tebe neudělá.

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 04 kvě 2014, 22:32

Nepil jsem jen na té black bull masterclass.Jinak jsem samozrejme pil.

Obrázek

Vivino profil

Odpovědět