Compass Box Asyla

Míchaná whisky (z jednosladových i obilných)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Compass Box Asyla

Příspěvek od Nethar »

Dobrý den přátelé whisky, připravil jsem si pro vás další slepý minitestík. Tentokrát jsem koštoval tři whisky série Compass Box - Oak Cross, Hedonism a Asyla - které jsem si náhodně promíchal. Dříve jsem již ochutnával Peat Monster, který by nebylo problémem rozeznat. Spice Tree snad zkusím někdy příště, stejně jako likér Orangerie.
Oak Cross je blended malt z Highlands, u které si trochu hrají s dřevem - whisky zrají klasicky v americkém dubu, marrying casks jsou pak kombinací sudů od bourbonu a "Oak Cross" sudů vyrobených z amerických a nových francouzských dubů.
Hedonism je obilná whisky - směs Cameronbridge, Carsebridge a Cambus, starých mezi 14-29 lety.
Asyla je míchaná whisky - sladové Linkwood, Glen Elgin, Teaninich a obilné Cameron Bridge.
Compass Box Asyla
Compass Box Asyla
compassBoxAsyla.jpg (14.01 KiB) Zobrazeno 4559 x
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/21782
Web:http://www.compassboxwhisky.com/
Barva:
Alkohol:40 %
Velikost:vzorek
Naslepo:ano
Aroma:Sladší než první mnou testovaný vzorek (Oak Cross). Vůně kořeněně dřevitá, jak jsem říkal nasládlá, je zajímavější. V prvním vzorku (Oak Cross) cítím více dřevitosti, v tomhle více sladkosti, tak snad je tohle Asyla, přičítám-li tu sladkost příměsi obilných whisek, ale trochu jsem z takového závěru nesvůj, protože od blended malt bych čekal víc a tady mi vychází, že blended whisky je lepší.
Chuť:V dozvuku prvního vzorku jsem měl podezření na Oak Cross. Nyní mě tento vzorek v ústech vcelku nudí a já si proto dávám za pravdu - toto bude Asyla, míchaná. Je nudnější, na druhou stranu zde ale není ten drobný náznak hořkosti, který jsem cítil u jedničky - těžko říct, jestli to ale bylo nějaké negativum, když se vysloveně do hořkosti nepřeklopilo.
Dozvuk:Doznívá nasládle a to snad vcelku nahrává míchané. Vanilkově dřevitý, středně dlouhý až krátký. Jde to, v podstatě to snad ani nedře.
Shrnutí:Dobrá, shrnutí, vzorky odtajněny. Napíšu ho jenom jednou pro všechny zároveň. Předem předesílám, že tohle byly všechny tři dobré whisky a vůbec by mi nevadilo mít od kterékoliv z nich celou láhev, myslím, že bychom se dříve či později skamarádili. Na jednu stranu se musím pochválit, protože jsem všechny tři správně určil, na druhou stranu musím říct, že poznat Hedonism nevyžadovalo žádnou genialitu a u druhých dvou jsem si do posledního okamžiku nebyl zcela jistý. Začneme-li Hedonismem, je to obilná whisky a porovnám-li ji s těmi pár, co už jsem chutnal, vede si velmi slušně. Jak už jsem psal, ve vůni nejlepší, zbytek se ale vydává směrem k té mé "bourbonovité" chuti, což je trochu nebezpečné, ale vzhledem k tomu, že tam úplně nedorazí a že jsem se vcelku spřátelil se Sazerac Rye, tady by to asi už vůbec nebyl problém. Je také výrazně dražší než druhé dvě lahve a mám takové podezření, že v souboji celých flašek by je nakonec asi převálcovala. Asyla byla ve vůni na druhém místě, ale ve zbytku už to příliš nezvládla, taková klasická, nijak nevyčnívající, myslím v této trojici, na blended je velmi dobrá (samozřejmě zase už jsme taky ve vyšších cenách). No a Oak Cross ten mě ve vůni připadal nejhorší, v chuti však cosi naznačil a nakonec to slušně rozbalil v dozvuku. On nebo Hedonism jest vítězem, záleží, jaký je vás postoj ke grain whisky.
Uživatelský avatar
spyna
Znalec
Znalec
Příspěvky: 778
Registrován: 15 bře 2016, 10:37
Bydliště: České Budějovice

Re: Compass Box Asyla

Příspěvek od spyna »

asyla.jpg

Compass box Asyla

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/82400
No:47
Alkohol:40 %
Slepý test:NE
Velikost:vzorek
Aroma:Blendová alkovolovost, obilné tóny, čerstvá tráva, vanilka (téměř bez ovoce). Vůně nijak zvlášť nezaujala.
Pokud jsem v přímém porovnání psal špetku soli u Cutty Sark musím ji napsat i sem.
Chuť:Lehká, jemná, sladká, lehce umělá/"mýdlová". I zde objevuji obilné tóny a špetku suchosti.
Dozvuk:Sladký s trochou suchosti, která jej usazuje do rozumných mezí, poměrně dlouho a příjemně doznívá. U druhé sklenky rozeznávám na začátku i špetku "sladkého kouře".
Shrnutí:Z vůně jsem moc nadšený nebyl, přijde mi, že nemá charakter, ale to je obecný problém blendů. V kontrastu s tím mě potěšila chuť a dozvuk. Není to žádná nerozluštitelná záhada, ale dobrá příjemně chutná a na blend dlouho a pěkně doznívající whisky.
Porovnání s Cutty Sark: Ve vůni prohrává díky alkoholovosti a po pravdě ani ta čerstvá tráva není úplně můj šálek kávy. V chuti a dozvuku to ovšem dohání, protože ač je poměrně jemná a lehká, nabízí víc než jen sladkost, a hlavně má mnohem povedenější dozvuk
Uživatelský avatar
josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 2803
Registrován: 13 úno 2013, 10:37
Bydliště: Hořice

Re: Compass Box Asyla

Příspěvek od josé »

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/22669
Web:http://www.compassboxwhisky.com
Alkohol:40 %
Velikost:vzorek
Naslepo:ano, 3x CB
Aroma:sušší dřevitost, trochu starých sudů, hlína nebo závan rašeliny? zelené klacky, masovost, těsto. skořice, karamel. zvláštní aroma, nicméně žádný zázrak. (b.1+/3)
Chuť:lehká rašelina. sladká. projevem docela plná. ořechová nahořklost. káva. nějaké cukroví - ořechovokávové, laskonka? nastupuje výrazná dřevitost. hřejivá, pálivá, pepř, skořice. výrazná, ale moc se mi nelíbí a tak víc bodů nepřidám. (b.2/4)
Dozvuk:hřejivé koření, sladší. ořechy, karamel, cereálie. (b.1/2)
Shrnutí:nevím, zda je to kouř nebo jen divné staré vyzávoděné sudy. zvláštní whisky. hodně sladká, cukroví. výrazná a docela zajímavá, leč za srdce mne nechytla. když pominu úletovou Orangerii a musel bych si z testu vybrat, tak snad radši Spice Tree než Asylu. (b.0/1)
Body:4+
"lepší jedna recenze nežli pytel keců."
Uživatelský avatar
xenopus
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1058
Registrován: 01 kvě 2015, 18:00

Re: Compass Box Asyla

Příspěvek od xenopus »

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/22669
Alkohol:40 %
Barva:
Podrobnosti:1/2 0,04l vzorku z WF 2018; L7 292 01:19 4ML, test 3× CB
Aroma:Americké, ale z poněkud starších sudů. Spíš lehčí, žádná těžká vanilkovost. Vanilka, troška koření, hrušek, žluklého másla a staršího dřeva.
Chuť:Hladká, jazyk obalující, ale ne vyloženě olejnatá, sladová, spíš lehčí. Na jazyku speysidovsky nekomplikovaná a příjemná. Hodně sladu, jablek a lehce zkaramelizovaného cukru, troška slanosti. Ale pak, aha, začne hořknout.
Dozvuk:Hořknoucí, fuj, dost to kazí. Takto by to nešlo.
Shrnutí:Bývala by to byla hezky pitelná whisky, ale nos varuje, co přijde v chuti a především dozvuku. Zklamání.
Body:80
„Alkohol je metla lidstva, ale jednotlivcům neuškodí.“ Whiskybase moje bodování
Odpovědět