Gold Cock 10 yo

Whisky z našich luhů a hájů
Odpovědět
Uživatelský avatar
lalos
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1699
Registrován: 19 kvě 2015, 07:43
Bydliště: Zlín

Gold Cock 10 yo

Příspěvek od lalos »

GC 10.jpg
GC 10.jpg (58.65 KiB) Zobrazeno 3909 x
Info:Nová základní verze v core range, která logicky po dalších dvou letech zrání nahradila současnou osmičku. Je teda fakt, že to dvouciferné číslo v udání věku už vypadá pěkně. No a vzhledem k tomu, že se jedná o destilát už z Vizovic, dává jí to solidní náskok před ostatními republikovými whisky počiny.
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/132161
Web:https://www.rjelinek.cz
Alkohol:49,2 %
Barva:Old Gold – nebarveno – nefiltrováno
Velikost:Vzorek na WF Brno 2019
Aroma:Klasická sladká švestka, med, slad, obilí, ovoce. Příjemně lehce nasládlá.
Chuť:Krásně pitelná. Rozinky v rumu, ořechovka, výrazněji ořechové slupky, pecky
Dozvuk:Střední, hřejivý, sladový. Sladce medový.
Shrnutí:Jednoznačně ctí tradici a oproti starší osmileté tam cítím další posun k lepšímu. Dobrý a klasický Gold Cock pro běžné popíjení.
Instagram, Facebook, Whiskybase

Scotch, irish, japanese, american, indian and czech of course- Racism Freezone
Uživatelský avatar
Petr KomáreK
Znalec
Znalec
Příspěvky: 668
Registrován: 15 črc 2019, 22:25
Bydliště: praha - východ
Kontaktovat uživatele:

Re: Gold Cock 10 yo

Příspěvek od Petr KomáreK »

Gold Cock 10letá Single Malt 49,2%
evcegoldcockb10y02b.jpg
evcegoldcockb10y02b.jpg (31.78 KiB) Zobrazeno 3866 x
Jen co jsem to nalil do skleničky, tak jsem začal přemýšlet co cítím ve vzduchu. Švestky, takové ty dobré zralé, sladké, když je rozpůlíte, vyndáte pecku a leží vám na talíři, tak takhle krásně voní. Ta vůně zaplní široké okolí. Zblízka už je to jen švestka (ta vůně co se rozvine po širokém okolí je hezčí, příjemnější, sladší), med, sladová vůně obilí, sladká, možná lehké dřevo. Chuť mám trochu problém popsat. Pije se to dobře. Začátek chuti je takový nevýrazný, lehce sladově sladký, ale pak se prostě stočí do něčeho jiného. Prostě jakoby se z toho stala "peckovice", dobře udělaná, bez lihových/new makeových závanů, ale prostě jako bych pil něco jiného. Dokončení lehká švestka a med, následovaná dřevitou štiplavostí až nakyslostí a pak je krásně sladové, jak kdybych zobal sladový ječmen, který doznívá dlouho. Prázdná nevypláchlá sklenička kolem sebe šíří vůni povidel a slivovice.
Celkově mi nejvíc voní její nalití do skleničky, ty čerstvě rozkrojené sladké švestky (dostal jsem z toho chuť na švestky). Má whisky vonět po švestkách? Já bych se přikláněl k názoru, že ne, alespoň ne základní verze. Jenže o Gold Cocku se říká, že prostě "švestkový/slivovicový" je. Pije se to dobře, o tom žádná, nedá se dá říct, že by neměla svůj charakter, má, ale slivovicový. To mi připomnělo, jak se o té whisky kdysi bavili v té pohádce: "Voní to jak čerstvé švestky, ale marmeláda to není. V chuti pecky, ale peckovice to není. Z aroma vůně švestky v lihu vane, ale slivovice to není, jasný pane. Co je to?"

Jak shrnout? Pokud máte rádi Gold Cocka, bude se vám to líbit, jako jejich hlavní základní whisky dobrý. Pokud to chcete pro seznámení se s českou whisky, taky dobrý. Když to budu brát, že je to česká whisky a Jelínek se nesnaží napodobovat skotskou whisky, ale dělá whisky takovou, jak se mu líbí, tak taky dobrý. Prostě se musíte oprostit od očekávání které máte, když se řekne whisky. Určitě ji ochutnán znovu, kdy už budu lépe připraven na to, že je to prostě Gold Cock (myšleno v dobrém) a nebudu mít receptory v módu "klasická whisky".

Hezká holka krájí švestky. Šli jste za ní, ale ta vůně švestek vás zaujala s přilákala víc. Zezadu se k ní přitisknete, cítíte dotek jejího těla, její vůni, ruku protáhnete dopředu a sáhnete .... si pro švestku. Jaká byla? Co? Jo ta holka. Jo, byla dobrá. Ale ty švetsky tak krásně voněly a jak byly sladké, letos tak krásně dozrály. Krájela je tam jedna hezká holka. A jak krásně voněly. Jaké měla oči? Určitě hezké a ty švetsky měly krásně fialovou barvu.

http://www.whiskyonline.cz/index.php?ac ... -gold-cock

došlo i na porovnání s 8letým
.
evcegoldcockr10y02pkb.jpg
evcegoldcockr10y02pkb.jpg (46.45 KiB) Zobrazeno 3866 x
Výhodou nákupu láhví místo ochutnávání vzorků je to, že se k nim můžete vrátit na přeochutnání nebo porovnání. Nevýhodou, že to stojí víc peněz (a ještě víc, když se k tomu už vracet nechcete). Rozhodnul jsem se porovnat 8 a 10letého Gold Cocka. Základ by měl být stejný, jen to zrálo další dva roky v sudu. Rozdíl v barvě je, malý ale je, 10letý je o něco málo tmavší. V aroma obou jsou švestky, ale u 10leté jsou jemnější, sladší, voňavější, sbíhají se sliny na jazyku. U 8leté mi spíš evokují slivovici. V chuti je desítka uhlazenější, je cítit, že vyzrálejší. Ty dva roky v sudu Gold Cocku určitě prospěly. Rozhodnutí nahradit osmičku desítkou bylo dobré.

Budu se opakovat, novej Gold Cock je dobrá whisky. Mě ale to "štrejchnutí slivovicí" moc nevzalo. Četl jsem u jiných, že se k jejímu charakteru museli nejdříve propít. Uvidíme. Chci se k ní ještě vrátit, kdy už budu mít lepší představu, co mě čeká a budu se na ty švestky těšit.
Petr KomáreK
Whiskyonline.cz
http://www.whiskyonline.cz
moje whisky na možnou výměnu: http://pkomarek.cz/whisky/000.html
Uživatelský avatar
Duthoron
Znalec
Znalec
Příspěvky: 765
Registrován: 27 kvě 2013, 21:15
Bydliště: Varnsdorf

Re: Gold Cock 10 yo

Příspěvek od Duthoron »

Alkohol:49,2 %
Aroma:Silná těžká vůně, máta, sladké švestky, vlhké dubové dřevo, šťavnatá kyselost a skořice.
Chuť:Hutná, olejovitá, peckové ovoce a sladkost, po chvíli krásně dřevitě hořkne, dub a kůže.
Dozvuk:Dozvuk kořeněný, dlouhý, pecky ze švestek a kvalitní slivovice.
Shrnutí:Výborná whisky a moc zajímavá. Působí na mě dojmem takové solidnosti, jako velké kožené křeslo a zároveň požitkářsky jako porce švestkových knedlíků sypaných cukrem, tvarohem a skořicí a politých máslem až se sbíhají sliny... Jdu si nalít další skleničku.
Uživatelský avatar
Duthoron
Znalec
Znalec
Příspěvky: 765
Registrován: 27 kvě 2013, 21:15
Bydliště: Varnsdorf

Re: Gold Cock 10 yo

Příspěvek od Duthoron »

Mírovo okénko na whiskyfestivalu (to na jaře 2022, ne to z podzima 2021)
Porovnání GoldCock 10 v různé síle (40%, 45% a 49,2%) s přechutnáním vzorků v klidu doma:

Alkohol:40 %
Aroma:Výrazné, čitelné a moc pěkné, sladkost, pražený toust, ovoce a švestková povidla.
Chuť:Zpočátku velmi řídká a sušší, chybí tu nějaký výraz a po té pěkné vůni je to zklamání, po chvíli vinný střik, jako z moravského muškátu.
Dozvuk:Slabší, toustovitý, lehká jadérka švestkových pecek
Shrnutí:Překvapilo mě, jak krásně se rozvinula vůně, v chuti mohu ocenit jen určitou zajímavou aromatičnost, ale je strašně řídká - prostě taková whisky na žízeň.


Alkohol:45 %
Aroma:Méně rozvinuté než v předchozím případě, opět švestky či povidla, ale přidává se koření, hřebíček a sladká máta.
Chuť:To už je jiná "káva"! Chuť plnější, rozinky, švestkové křížaly, pak trošku ustoupí a přidá se příjemná dřevitost.
Dozvuk:Delší, kořeněný s dřevitostí švestkových pecek.
Shrnutí:Dobře pitelná a velmi dobrá whisky, ovšem oproti 49,2% pořád dost ztrácí.


Alkohol:49,2 %
Aroma:Oproti předchozím uzavřenější, trvá déle než se rozvoní, pak se objeví švestky a koření a taková fajn dřevitost s hřebíčkem a trochou skořice.
Chuť:Krásná olejnatá, sladká, pak zmohutní do rozinek a fíků a povidel s peckami švestek.
Dozvuk:Dlouhý, roztlučené pecky, hořká čokoláda a koření.
Shrnutí:Nádherná osobitá chuť s dlouhým dozvukem bohatě vyváží uzavřenější vůni (ostatně rozkápnout se dá vždycky ;)) Pro mě jednoznačný favorit. Docela by mě zajímalo, jak by vypadala v opravdu sudové síle...
Walter
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1093
Registrován: 04 dub 2016, 19:34

Re: Gold Cock 10 yo

Příspěvek od Walter »

Gold_Cock_10_YO_2021.jpg
Gold_Cock_10_YO_2021.jpg (29.79 KiB) Zobrazeno 746 x
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/193223
Web:https://goldcock.cz/
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=evce-gold-cock
Alkohol:49,2 %
Barva:
Velikost:Lahev o objemu 0,7 l
BarCode:8595198854495
BottleCode:L100321
Aroma:Výrazně sladové, s přiznávkou lehce okořeněného ovoce. Z toho jsou pak nejzřetelnější šťavnaté švestky, jež doprovází závan acetonu. V druhém sledu se objevuje med, tmavá čokoláda a máta. Místy lze narazit na stopy kůže či čerstvého dubového dřeva. (Ad aceton: Nejvíce je znát po načetí lahve. Během úbytku její první poloviny ztrácí na intenzitě.)
Chuť:Podobně jako ve vůni především sladová, ovocná (švestková) a kořenitá. Líbí se mi její tělnatost a síla. Opět registruji tmavou čokoládu s mátou, které přecházejí až do závěru. V něm jim však vystavuje stopku syrová dřevitost s nádechem kovové peckovitosti. Jemná slanost na jazyku a patře je tím posledním, co v ústech přetrvává ještě několik dalších minut.
Shrnutí:Bohužel pro Gold Cock je dobrá skotská dostupným zbožím. V opačném případě si ale dokážu představit, že sklenička jejich "desítky" bude tím prvním, co zvolím ve chvílích neodbytného splínu, který občas zažíváme asi všichni. Balení dávám jedničku s hvězdičkou! (Ačkoliv s výtkou. Uvádění názvu whisky ve dvou podobách působí chaoticky. Může za to neznalost typografických pravidel - nejde totiž o jediný lapsus, nebo problematický překlad slovního spojení "Gold Cock"?)
Odpovědět