Gold Well

Whisky z našich luhů a hájů
Odpovědět
Uživatelský avatar
lalos
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1699
Registrován: 19 kvě 2015, 07:43
Bydliště: Zlín

Gold Well

Příspěvek od lalos »

Gold Well.jpg
Gold Well.jpg (59.53 KiB) Zobrazeno 1052 x
Info: Společný projekt GoldCock whisky a Svach’s Old Well Whisky, čili Mirka Motyčky a Lukáše Andrlíka, kdy si navzájem vyměnili sudy s destilátem, stejně jako názvy whisky a vytvořili unikátní blended malt whisky.

Whisky Gold Well je směsí 3 yo nakouřené Old Well z roku 2017 a 21 yo nenakouřené Gold Cock z roku 1999 v poměru 6:4 Následně whisky 4 měsíce dozrávala v sudu po bourbonu, ve kterém předtím zrála Old Well whisky.
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/180235
Web:https://oldwellwhisky.com/
Alkohol:51,5 %
Barva:
Velikost:Vrorek k nákupu lahve
Aroma: Lehčí, obilná, výrazně sladová, mladá. Vanilka, lehké jehličnaté aroma.
Chuť: Sladce nahořklá, trošku drhne v krku. Vanilka, slad, lehce nasmrádlá mladost
Dozvuk: Nejdříve sladký, pak jde do sucha a lehce hořka. Slad, ohniště, lehce dřevitost.
Shrnutí: Já klukům oběma hrozně fandím a toto je po projektu mizunara další fajn projekt, který spojuje whisky komunitu. Whisky samotná mi přijde taková rozhádaná. Je poznat, že je stále mladá. Vliv Goldcocku jsem moc nezachytil a u svachovky mi chybí nějaký fajn finiš, který by trochu maskoval stáří whisky. Samostatná plnění Old Well mi sedly trochu víc. Soudit můžu ale jen z 20ml vzorku a lahev v blízké době otvírat nebudu. Byla drahá jak čert.
Instagram, Facebook, Whiskybase

Scotch, irish, japanese, american, indian and czech of course- Racism Freezone
Uživatelský avatar
Petr KomáreK
Znalec
Znalec
Příspěvky: 668
Registrován: 15 črc 2019, 22:25
Bydliště: praha - východ
Kontaktovat uživatele:

Re: Gold Well

Příspěvek od Petr KomáreK »

Přibližně s týdenním zpožděním jsem si zopakoval degustaci nových whisky Gold Well a Old Cock. Vzhledem k jejich provázanosti je sem dám obě, v pořadí v jakém byly ochutnávány. Nakonec se z toho stala ochutnávka na druhou, kdy jsem se v jedné snažil hledat vliv jednotlivých značek a v druhé se na whisky zaměřit jako na celek, protože jako celek ji vlastně vychutnáváme. Když mi whisky chutná, tak pro mne nebývá podstatné složení, ani stáří, ani jestli má palírna hezkou budovu nebo ne.

Old Cock 51,5%
První dojem z aroma je lehce kouřová vůně vlhkého dřeva. Aroma je hodně uzavřené a potřebuje trochu vydýchat. V aroma se silně potkávají obě dvě whisky, Gold Cock bych řekl, že má navrh a udává hlavní tón aroma. Sladkost, výrazná ovocnost a velmi výrazné až nahořklé dřevo, nepřehlédnutelný je tam vliv nakouřeného Old Wellu, který tím vším proniká, vůně tím těžkne a dostává trochu nádech nakouřené marmelády. V chuti se kombinuje sladkost obou použitých whisky, kdy Gold Cock dodává ovocnou sladkost, kdežto Old Well bourbonovou sladkost a vanilku. Dřevo v pozadí mají asi společné. Zatímco Gold Cock se tomu snaží dát vyzrálost, tak mladistvý Old Well o sobě dává vědět svojí kouřovostí, znatelnou ještě výraznou mladostí.

(nyní bez zaměření na whisky ze kterých byla vyrobena, věnuji se pouze whisky ve skleničce):
V aroma se potkává sladká ovocnost s kouřem a dřevem. Trochu mi to připomíná ovoce opékané nad ohněm, některé dřevo v ohni je trochu navlhlé, což se projevuje v množství kouře a jeho vůni. Aroma je trochu těžší, jak ta sladká ovocnost nasákla dýmem, tak ztěžkla. Chuť výrazně sladká kombinující ovocnost a bourbonovou sladkost a vanilku a to vše šmrcnuté nakouřeným sladem. Je dobře pitelná, ale působí trochu nejasným dojmem. Dokončení dlouho doznívá v duchu chuti.


Gold Well 51,5%
V aroma výrazný závan sladkosti, ovocné sladkosti Gold Cocku a až poté se objeví spíše lehčí závan kouře. Vzhledem k poměru bych čekal větší nakouřenost. Oba tam přidávají tóny dřeva a postupně se začíná Old Well více prosazovat a přidává více ostrosti a bourbonovou vanilku, postupem času i sladkou kouřovostí - nakouřeného a uzeného medu. V chuti se ovšem Old Well projeví více. Ovocná sladkost s kouřem, které dominuje nakouřený slad a mladistvá kořenitost a štiplavost s dřevitým nádechem a výraznou bourbonovou vanilkou.

(nyní bez zaměření na whisky ze kterých byla vyrobena, věnuji se pouze whisky ve skleničce):
Sladké ovocné aroma s lehkých nádechem kouře. V pozadí se tam ukazuje dřevo sudů a přidává se nádech vanilky. Postupně se ukazuje sladká nakouřenost nakouřeného a uzeného medu. Aroma je celkem sladké, trochu medově hutné, ale ne těžké. V chuti se objeví ovovcná sladkost s kouřem, které dominuje nakouřený slad a mladistvá kořenitost a štiplavost s dřevitým nádechem a výraznou bourbonovou vanilkou. Dokončení se nese v duchu nakouřené sladkosti, vanilky a celkem uhlazenosti.


Hodnotit tyto whisky je těžké. Nejjednodušší by bylo napsat, že je to zajímavý experiment a tím mám hotovo. Hledání vlivu jednotlivých whisky je zajímavé, ale zase zastírá celkový dojem z whisky. Jenže o to hledání si přímo říkají, takže jsem to udělal ze dvou pohledů současně. Každá je jiná. Gold Well mi seděl trochu více. Ta ještě mladá whisky byla povedeně zaoblena tou druhou 20letou, která tam přidala ještě svoje další tóny. U Old Cocku se podle mne tolik nesešly. 20letý Gold Cock je dobré pití a mám pocit, že Old Well do něj přinesl nakouřenost a trochu kopanec díky své ještě nevyrovnané mladosti. Když bych si měl vybrat, tak bych asi spíše zvolil ten 20letý Gold Cock. V Old Cocku GC o něco přišel a tolik nového a lepšího nedostal. Ale jsou to jen moje dojmy, ostatní to mohou vidět jinak.

Něco ovšem mají výrazně společné a to je cena. A ta není zrovna nízká, tak je dost vysoká. Nechci se pouštět do spekulací, proč stála tolik, to je ostatně vždy věcí výrobce a já to můžu jen akceptovat nebo ne. Je také pravdou, že se obě velmi rychle vyprodaly, jen neumím odhadnout jak velký podíl v prodaných je určen do sbírek a na předprodej, tedy na láhve, které nejsou primárně určeny k pití. Z hlediska pití je ta cena až moc drahá, ta whisky tu cenu nemá. Byť nemám rád hodnocení poměru cena/výkon, tak tady nevychází dobře. Obě whisky jsou dobré, ale ne za ty peníze. Beru je ovšem jako experiment u kterého bylo více starostí i nákladů a to se promítlo v ceně.

http://www.whiskyonline.cz/index.php?ac ... -gold-well
Petr KomáreK
Whiskyonline.cz
http://www.whiskyonline.cz
moje whisky na možnou výměnu: http://pkomarek.cz/whisky/000.html
Odpovědět