Matusalem 15 yo Gran Reserva

Pravé rumy, spiced a likéry na bázi rumu, tuzemáky.
Namornik

Matusalem 15 yo Gran Reserva

Příspěvek od Namornik »

Ahoj, nenašel jsem nějaký přadstavovací vlákno takže se stručně přectavím zde. Poslední dobou mi zachutnal rum a při schánění informací jsem narazil na toto fórum. Přečetl a hodně se dozvěděl. Jsem rumový začátečník. Až na pár degustací jsem se zatím zmohl nanejvejš na morgena :D . Před několika dny jsme s kamarádem nakoupily pár lepších rumů. Domu jsem si přinesl Matusalem Gran Reserva 15y.o. Musím říct že jsem nadšenej.....Na nějaký hodnocení se zatím necejtim. Cítím z něj pomerančovou kůru, zetlelý dřevo, trochu kouř a něco sladkého. Chuť jsem čekal jemější/sladší, přijde mi trochu zemitý (z tabákové terminologie, jsem kuřák dýmky,doutníku i cigaret). Co na něj říkáte vy?

Po novym roce mě čeká ochutnávka El Dorada 12 a Barceló Imperial
Namornik

Re: Matusalem Gran Reserva

Příspěvek od Namornik »

Tak včéra jsem ochutnal v jisté restauraci Matusalem 10. Vzali to na zkoušku. Za krásných 50,- jsem si moc pochutnal, oproti 15ce mi přišel lihovatější a míň voňavej, vůbec to nebylo na škodu. Čertužel poznámky co jsem si psal jsem tam nechal :oops: . Další co jsem ochutnal bylo Bacardi Oakheart...bylo lepší než ten matusalem....nevím jak to popsat ale cejtil jsem z něj les/dřevo.O dalších rumech se nebudu ani zmiňovat byl to buď cukr nebo líh :roll:
Uživatelský avatar
Jerry1
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2114
Registrován: 05 dub 2011, 20:11
Bydliště: Mokrá, Brno - venkov

Re: Matusalem Gran Reserva

Příspěvek od Jerry1 »

Já jsem MGR ochutnal jako svůj první pořádný rum a moc mi chutnal. Přišel mi velmi jemný jak ve vůni, tak v chuti. Později jsem ochutnal další rumy a v podstatě všechny byly více či méně výraznější.
Za doporučení určitě stojí Zacapa 23 y a Diplomático Reserva Exclusiva 12y. Dýmkovým slangem - jsou takové plnotučné :mrgreen: .
Namornik

Re: Matusalem Gran Reserva

Příspěvek od Namornik »

Jerry1 neznáme se z dýmky.net? :lol: na zacapu se chystám zajít po novym roce. jen musím šetřit :shock:
Uživatelský avatar
Jerry1
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2114
Registrován: 05 dub 2011, 20:11
Bydliště: Mokrá, Brno - venkov

Re: Matusalem Gran Reserva

Příspěvek od Jerry1 »

No jasně, že jo.
Teď nebudeš vědět, na co dřiv šetřit: dýmky, tabák, rumy, ( další krok single malt whisky) ...
Namornik

Re: Matusalem Gran Reserva

Příspěvek od Namornik »

No do whisky jsem ještě nedorost a hlavně žádnou dobrou neochutnal....z blendů z tesca mi zatím nic moc nechutnalo. No už jsem v mínusu, dýmka u bassy, tabáky, rumy... :shock: chtělo by to sponzora :D
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6667
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Matusalem Gran Reserva

Příspěvek od Hunter »

Obrázek

Společnost Matusalem & Company byla založena bratry Benjaminem a Eduardem Campovými, kteří opustili Španělsko a usadili se na Kubě za účelem zřízení lihovaru. V roce 1872 založili bratři Campové spolu se svým partnerem Evaristo Alvarezem značku Matusalem v Santiagu de Cuba. Campové využili svých znalostí systému Solera a destilace z výroby španělské brandy. Jméno "Matusalem" je španělská obdoba jména Metuzalém, což byl patriarcha zmiňovaný v bibli, přesněji ve Starém Zákoně, první knize Mojžíšově, který údajně žil 969 let. Jméno bylo vybráno jako odkaz na proces stárnutí a je narážkou na populární španělské rčení "Mas que Matusalem Viejo", což znamená "starší než Metuzalém."
V roce 1912 se Benjamin Camp vrátil do Španělska, takže společnost ponechal v rukou jeho bratra Eduarda. Rodiny Campů a Alvarezů se spojily, když se dcera Evaristy Alvareze provdala za syna Eduarda Campa. Firma se dále rozvíjela a dobré jméno získala ve třicátých letech během prohibice, kdy byla Kuba oblíbenou destinací amerických turistů.


Obrázek

Ve 40. letech už společnost ovládala polovinu produkce rumu na celé Kubě. Rodina však musela po kubánské revoluci v roce 1959 odejít do exilu ve Spojených státech. Kubánská vláda pokračovala ve výrobě rumu ve stejném lihovaru pod názvem Ron Santiago.
Značka pak byla dlouhá léta nevyužita, a to z důvodu svárů mezi jednotlivými větvemi rodiny. Až Dr. Claudio Alvarez Salazar, pravnuk zakladatele, v roce 1995 převzal po mimosoudním vyrovnání správu nad společností. V roce 2002 byla společnost Matusalem and Company obnovena a zařadila se opět mezi výrobce prémiových rumů v Karibiku. Dnes je Matusalem vyráběn v Dominikánské republice osvědčeným systémem Solera.


Obrázek


Zraje v sudech z francouzského dubu.Směs rumů starých až 15 let.
Alkohol:40 %
Barva:
Aroma:První dojem po přivonění je podařená rumová vyzrálost, vůně je sametová, můžete rozpoznat melasu, čokoládu, koženou brašnu, dub. (85 b)
Chuť:Na jazyku napřed velmi jemný, po pár vteřinách se rozvine, probouzí se mírná nasládlost, dřevitost a začne hřát a lehce štípat. V dochuti je Matusalem štiplavý až lehce pálivý, suchý, výrazem připomíná spíš koňak. (83 b)
Body:84
Shrnutí:Testoval jsem nejdřív s Ron Barceló Imperial (soukmenovec z Dominikánské republiky) a pak s Abuelo Añejo (Panama). Skončil uprostřed, na Imperial, který je výraznější, nestačil. Přesto je moje první setkání s "kubánským" rumem podařené. Určitě stojí za vyzkoušení.Mě zaujal více svou vůní, než v chuti, ale tohle je už otázka vkusu, někomu svou jemností bude imponovat víc.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
stafhaf

Re: Matusalem Gran Reserva

Příspěvek od stafhaf »

Souhlasím s Hunterovou recenzí.
MGR je další chutný rum, jde z něj cítit kvalita, řadil bych ho k vyzrálým, ale jemnějším, hladším produktům.

S tím Imperialem je to přesné, Imperial je sice mladší, taky žádná brutální síla, ale oproti MGR je takový chlapáčtější, kořenější, stiplavější.
leon_id

Re: Matusalem Gran Reserva

Příspěvek od leon_id »

Včera jsem ochutnával a byl jsem velmi příjemně překvapený. Tato směs až 15 let starých rumů chutná mnohem lépe než jsem čekal.
Dají se tam rozpoznat tóny karamelu a vanilky, ti zkušenější najdou třeba i švestku. Závěr je lehce hřejivý a dělá tak příjemnou koncovku.
Barva je poměrně dost světlá, osobně dávám přednost tmavším druhům, ale hlavní je u mě samozřejmě chuť a vůně.
Nemůžu říct, že by na mě Grand reserva udělala dojem něčím zvlášť osobitým, ale rozhodně ho můžu doporučit k ochutnávce, právem se řadí mezi prémiové rumy, které by vás neměly zklamat.
[U Fidela,Brno/120Kč]
7,5/10
Uživatelský avatar
Mille
Znalec
Znalec
Příspěvky: 265
Registrován: 10 črc 2012, 20:24
Bydliště: Mlada Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Re: Matusalem Gran Reserva

Příspěvek od Mille »

JJ, jeden z vynikajicich rumu a 23leta verze je jeste lepsejsi :D
Mille
Odpovědět