Scheer-Velier Monymusk 14 yo EMB Plummer Tropical Aging

Pravé rumy, spiced a likéry na bázi rumu, tuzemáky.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Kobalt
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2009
Registrován: 14 led 2015, 16:53
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Scheer-Velier Monymusk 14 yo EMB Plummer Tropical Aging

Příspěvek od Kobalt »

scheer.PNG
Srovnávací sada tropického a kontinentálního staření vytvořená ve spolupráci firem Velier and Scheer, porovnání 4 různých rumů z jamajského Monymusky. 2 zrály na Jamajce, 2 zrály v Evropě. Jedny jsou 11 yo MMW, druhé 14 yo EMB.
Alkohol:69,7 %
Původ:Jamajka
Příležitost:Srovnávací sada tropického a kontinentálního staření
Aroma:Jemná, nasládlá, bohatá, sušené ovoce, lehce med, plná, lehce žvýkačka, jemňounký aceton, svěží ovoce, kandovaný citron. Bohatá jemná Jamajka, hodně sladkého ovoce, sladší než kontinentální EMB.
Chuť:Jemná, plná, suchá, svíravá do sucha, brutálně do sucha, sladké ovoce, pikantní, leptá pusu. Silný, pikantní, ohnivý, nesladké ovoce, citrusy, šťavnaté ale svíravé, suché dřevo.
Dozvuk:Ostrý, pikantní, ostrý, lehčí, krátký, intenzivní, žvýkačka, mandarinky, liči. Citrusy, bohatý, pikantní, nasládlý, žvýkačkový.
Shrnutí:Sladší, výraznější a brutálnější než kontinentální EMB. Potřebuje čas. Na svůj věk i staření je dost ostrý, nevyzrálý. Není tak bohatý jako jiné Jamajky.
"Why is that people like you always think you're more ruthless than people like me?"
Uživatelský avatar
josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 2802
Registrován: 13 úno 2013, 10:37
Bydliště: Hořice

Re: Scheer-Velier Monymusk 14 yo EMB Plummer Tropical Aging

Příspěvek od josé »

Info:pot still, blend deseti sudů EMB 2006 a dvou sudů EMB 2004, esterů: 324.5 gr/hlpa
Alkohol:69.7 %
Původ:Jamajka
Velikost:vzorek
Naslepo:ne
Aroma:podobné kontinentálnímu. okurkový salát už ne. zato více ovoce a karamelu. opálené AO dřevo, čokoláda, rumová tresť, lakovaná skříň. dost lihové (aby ne, když jsme skoro na 70%).
s vodou ovocné. výrazně banán. káva, vanilka, AO, umakart. nejhezčí vůně z testu.(b.2+/3)
Chuť:sladkost 0/3. suchá. ředidlo, pálí. suché dřevo. karamel.
s vodou stále působí sušše. dřevo, lehce nahořklé. citron, větrová. (b.3/4)
Dozvuk:sládne ke karamelu, AO dřevo, výrazně čokoláda. pečený banán, pecky, slivovice, jalovec. kultivovaná techničnost. (b.1+/2)
Shrnutí:(b.0/1)
Body:7
26.díl rumové mafie. paralelní porovnání čtyř poněkud zaprášených vzorků z roku 2019. zajímavé srovnání s očekávatelným výsledkem. tropické zrání výraznější, nejen podle barvy. moje pořadí: 1. MMW 11 trop, 2. EMB 14 trop, 3. MMW 11 cont, 4. EMB 14 cont.
"lepší jedna recenze nežli pytel keců."
zombice
Znalec
Znalec
Příspěvky: 891
Registrován: 28 zář 2011, 19:31

Re: Scheer-Velier Monymusk 14 yo EMB Plummer Tropical Aging

Příspěvek od zombice »

José, máš tam v tom souhrnu asi překlep, protože tam máš 2x 14 EMB trop. Přepokládám, že 4. v pořadí byl cont. a 2. byl EMB trop.
BTW. chtěl jsem mít i poznámku k jednotkám obsahu esterů, ale pak jsem koukal, že to fakt rumaři takhle deb...ě používají a radši mlčím :roll:
Uživatelský avatar
josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 2802
Registrován: 13 úno 2013, 10:37
Bydliště: Hořice

Re: Scheer-Velier Monymusk 14 yo EMB Plummer Tropical Aging

Příspěvek od josé »

díky za upozornění. opraveno. hned mám lepší pocit, když vím, že mé recenze ještě vůbec někdo čte :)
jednotky esterů jsou takhle nějak zažité. jestli to dává nebo nedává smysl, já se svým minimálním chemickým vzděláním, na rozdíl od tebe, nedokážu absolutně posoudit. přebírám jen, co napíšou na etiketu.
https://www.rumwonk.com/p/esters-volati ... -congeners
"lepší jedna recenze nežli pytel keců."
zombice
Znalec
Znalec
Příspěvky: 891
Registrován: 28 zář 2011, 19:31

Re: Scheer-Velier Monymusk 14 yo EMB Plummer Tropical Aging

Příspěvek od zombice »

Já to čtu pořád, dokonce i ty rumy, které nepiju :-) A co se týče jednotek, je to asi trochu grammar nazi, ale teda značit gram [gr] je zvěrstvo, nehledě na to vztahovat to k hektolitru, to už je fakt na palici :roll:
Uživatelský avatar
josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 2802
Registrován: 13 úno 2013, 10:37
Bydliště: Hořice

Re: Scheer-Velier Monymusk 14 yo EMB Plummer Tropical Aging

Příspěvek od josé »

jo takle... už jsem to pochopil. pánovi by se líbilo z hlediska SI [g/hl].
asi ve Velieru v grafickém oddělení sedí samí fyzikální a chemičtí ignoranti a píšou si na etikety, co chtějí.
"lepší jedna recenze nežli pytel keců."
Uživatelský avatar
Simson
New-make
New-make
Příspěvky: 65
Registrován: 29 úno 2020, 18:55

Re: Scheer-Velier Monymusk 14 yo EMB Plummer Tropical Aging

Příspěvek od Simson »

Já to zde také čtu. :handgestures-thumbup:
Uživatelský avatar
tornado
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2445
Registrován: 21 zář 2016, 21:18
Bydliště: Praha

Re: Scheer-Velier Monymusk 14 yo EMB Plummer Tropical Aging

Příspěvek od tornado »

zombice píše: 04 zář 2023, 15:17 Já to čtu pořád, dokonce i ty rumy, které nepiju :-) A co se týče jednotek, je to asi trochu grammar nazi, ale teda značit gram [gr] je zvěrstvo, nehledě na to vztahovat to k hektolitru, to už je fakt na palici :roll:
A jak je to tedy správně? Rád bych někdy v budoucnu zamachroval mezi rumaři a alespoň zlehka jim narušil jejich sebevědomí :twisted:
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Scheer-Velier Monymusk 14 yo EMB Plummer Tropical Aging

Příspěvek od Hunter »

Alkohol:69,5 %
Barva:
Původ:Jamajka
RumRatings:https://rumratings.com/rum/8893-monymus ... ng-14-year
Aroma:Cedr, kalafuna, těžká exotická dřevitost, kakao, peprmintová čokoláda, za tím trocha ředidla. (86 b)
Chuť:Plná, hutná chuť, se spoustou vjemů. Dřevitý výluh, cedr, dokonce až slanost, pak zase do sladka, ve stylu žvýkačky Pedro. (88 b)
Body:87
Shrnutí:Ochutnán s josém na naší srpnové akci. Tenhle čtyřtest se srovnávací sadou tropického a kontinentálního staření byl hodně náročný. Daný styl rumu se mi extrémně těžce popisuje a k tomu ta brutální síla 63,9, 64,7, 69 a 69,5% alkoholu, no byla to fuška.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Odpovědět