El Dorado 12 yo

Pravé rumy, spiced a likéry na bázi rumu, tuzemáky.
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: El Dorado 12

Příspěvek od Hunter »

To piter: Tak měly by být oba zmiňované rumy opravdu vyrobeny jako nedoslazované a bez přidávání koření.Zacapa je stařená metodou Solera, jejíž princip už zde rozebral Shargard http://whisky.nethar.com/forum/viewtopic.php?f=11&t=214 Té sladkosti asi u Zacapy pomáhá to, že je vyrobena z čisté panenské šťávy cukrové třtiny, ale to ses určitě už dočetl na stránkách prodejců, ale otázkou je, co tím je přesně myšleno a jaký je rozdíl mezi běžným postupem, kdy je to také z cukrové třtiny.Pokusím se vypátrat víc podrobností.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: El Dorado 12

Příspěvek od Hunter »

Zde něco málo teorie k výrobě rumu:
"Základem pro výrobu tzv. pravého rumu je melasa, vedlejší produkt vznikající při výrobě cukru z cukrové třtiny. Sklizeň cukrové třtiny začíná tím, že se opálí spodní uschlé listy. Teprve potom přijdou ke slovu stroje, v obtížně dosažitelných polohách klasičtí „macheteros“ se svými mačetami.
Po useknutí stvolu musí být cukrová třtina plná sladké mízy rychle zpracována. Rostliny se rozřežou
a vylisují. Sladká šťáva začíná postupně krystalizovat a vzniká tak cukr používaný většinou
k cukrárenským účelům a melasa. Opětovným povařením se získá hustá, velmi tmavá a poněkud nahořklá látka, z níž se posléze vyrábí rum. Melasa se ochladí a poté se k ní přidá kvasničná kultura.
Dochází k fermentaci – přeměně cukru na alkohol. Tempo fermentace je ovlivnitelné teplotou a má vliv na vlastnosti výsledného produktu. Lehké bílé rumy kvasí asi tak 24 hodiny, těžké tmavé rumy až 12 dní.
Destilací se potom oddělí alkohol od vody a nežádoucích příměsí. V zásadě existují dva typy destilace : přerušovaná v destilačních kotlích ( jemnější produkce, obsahuje více aromatických látek a je v chuti komplexnější ) nebo kontinuální v kolonách ( levnější metoda, na výstupu destilát s vyšším procentem alkoholu
a v čistší, méně osobité podobě).
Tmavé, těžší rumy vyráběné na většině území Jamajky, Barbadosu a Guyany jsou destilovány z melasy a části, která zbude po prvotní destilaci v kádích. Fermantace s jinými substancemi obsaženými v melase dává výslednému produktu vůni a aroma.
Destiláty jsou bezbarvé, zlatavou barvu získávají zráním ve dřevěném sudu nebo přidáním lihovarnického karamelu, případně kombinací obou zdrojů. Zrání probíhá v různě velkých sudech. Platí, že čím menší sud, tím větší vliv na chuť a aroma produktu. Lehké rumy tak zrají 1 – 4 roky, těžší rumy potom 5 – 7 let. Horní hranice je 20 let.Většina rumů je směs destilátů různého stáří, aromatických i chuťových vlastností. Cílem je dosáhnout konstantní kvalitu, což je velmi náročný proces a pečlivě střežené tajemství."

Jaký je rozdíl mezi tímto postupem, a použitím tzv. panenské šťávy, mi zatím není jasný, ale pracuji na tom.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: El Dorado 12

Příspěvek od Hunter »

Tak zde info v angličtině, není problém si to projet v google translatoru http://www.zacaparum.com/downloads/en/V ... 0Honey.pdf
Vyplývá z toho, že ta sladká šťáva ze třtiny není u Zacapy (a dalších rumů, kde je panenská šťáva, nebo med, prostě "virgin sugar cane honey" používán místo melasy) použita na výrobu cukru, a následně melasy, ale tato je přímo zahřívána, odpařuje se voda a vzniká tento "panenský med cukrové třtiny".A z něj je pak namísto z melasy vyráběn prémiový rum.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Petr
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1319
Registrován: 25 dub 2011, 18:47

Re: El Dorado 12

Příspěvek od Petr »

Jen pár poznámek k rumům. Jestli si někdo chcete pěkně zamotat šišku se systémem "Solera", praktikovaným při výrobě rumu Zacapa 23 (teď už ale ne aňos) tak bežte na - http://www.refinedvices.com/ron-zacapa- ... -explained . Na tomto webu se, nejen o tomto rumu, dočtete poměrně hodně. Kam se hrabe solera system v Glenfiddich. A to je druhá poznámka - u skotské whisky se všichni producenti snaží přeměnit co nejvíce škrobů v obilí či kukuřici na cukry a pak dále co nejvíce tyto cukry prokvasit, aby bylo po destilaci co nejvíce čerstvého destilátu, který ležením v sudu získá pár základních chutí a vůní - vanilka, koření, ovocné plody a dřevo a také barvu. Pokud mi přijde nějaká whisky sladká, vím že to může být ze dřeva, které bylo buď toastováno nebo vypáleno za vzniku sladkých elementů, jež se pak následně do destilátu ze dřeva extrahují. A může to být umocněno tím, "co si sud s sebou přinesl z předešlé náplně". Ve dřevě barelu (cca 200 l) toho může být nasáklé až 5 litrů.
Mimochodem, této skutečnosti si byli vědomi irští i skotští podnikavci již koncem 19. století a jistou dobu královskou pokladnu připravovali o daň z lihu, než jim na to celníci přišli. Stačilo přečerpat, většinou po vyložení sudů z lodi v přístavu (pod dohledem, do poslední kapky) destilát z jednoho sudu do jiného a zaevidovat jeho množství, ze kterého se následně platila daň - důvod se našel a pak už jen "podojit" nyní prázdný sud a bylo to. Byly-li sudů tisíce, tak to už byl pěkný "vývar".
Ale zpátky ke sladkosti v rumu. Mohlo by platit obdobně, co u whisky, až na to, že cukr mají rovnou ze třtiny, ale .... Schválně jsem si lízl po delší době 10 Cane - trinidadský rum z panenské štávy cukrové třtiny, mladý a dřevo neviděl a nato sladový destilát z palírny Glenglassaugh, jenž je na tom stejně a oba jsou, m.j. nasládlé. Takže, jenom se sudem, jsem v kýblu. Sladkost tam je už od "narození", ale taková sladová, hrušková a u rumu asi třtinová ? Aspoň tak si ji představuji. Navrch jsem zkusil Diplomatico Reserva Exclusiva (dvanáctiletý) a to už je jak poleva na indiánkovi (aby bylo jasno=zákusek). Jak je "hustý", tak je sladký. Ruku do ohně bych ale, oproti skotské, za používání příměsí nedal. Skoro bych řekl, že tam už musí být nějaký melasový, karamelový či jaký "toping", i když sudy po Sherry Pedro Ximenez taky dělají divy. Pro jistotu jsem si taky lízl. A asi na tom fakt něco bude (u jmenované Zacapy jsou to sudy H!).
Ačkoliv někteří producenti návštěvy umožňují , je bohužel Karibik, střední a jižní Amerika trochu z ruky, aby člověk omrkl osobně jak kdo ty rumy dělá. Ve své předpojatosti jsem asi negativně ovlivněn. Nemusím ani chodit daleko - náš tuzemský "rum", je pro mne varovným příkladem.
Se sladkostí, a nejen u rumu, jsem skoro na začátku, zatím budu věřit tomu, že to není podvod a jdu dál pátrat dál a můžu si zpívat: "Někdy příště ..." No nic, skoro to vypadá, že jsem akorát promarnil čas. Ale ne, aspoň jsem si při psaní připomněl pár dobrot. A vám nic nebrání udělat totéž při čtení. Když už je setkání virtuální, tak alespoň předmět debaty ať je pravý!

Slainte Mhat!

P.S. Nějak jsem byl při psaní odhlášen z fóra a mezitím tam Hunter šoupnul dva příspěvky, ten můj rozepsaný naeodešel, takže jsem trošičku mimo téma, ale už to neměním, jen jsem použil Ctr.V.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: El Dorado 12

Příspěvek od Nethar »

:text-offtopic: Já vím, že to je trochu mimo téma a zároveň se taky není s čím chlubit :-) Ale nedá mi to... o víkendu je další ročník noční šifrovací hry Hradecká sova http://sova.osjak.cz/2011/ a El Dorado 12y bude opět naším společníkem. Je to u nás už taková šifrovací rumová tradice. Konec hlášení, nevšímejte si mě ;-)
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: El Dorado 12

Příspěvek od Hunter »

To Petr: Díky za odkaz, stačil jediný pohled na ten plánek a věděl jsem, že nemám sílu ho studovat :lol: Jak k tomu je nákres a dvě stránky A4 textu, tak mi bylo jasné, že je to velmi prostý systém staření... ;) Ale díky vloženému odkazu jsem tam našel rozhovor s master blenderem, tedy spíš blenderkou, je to žena, z Ron Zacapa, kde je popsaný celý proces výroby.Rozhovor má 3 části, pro nás a konkrétně pro pitera bude asi nejdůležitější první díl, ten je zde http://www.refinedvices.com/ron-zacapa- ... er-blender ve druhém je pak vysvětlen ten Solera systém, ve trojce vývoj balení.Kdyby se to někomu nechtělo číst nebo překládat, tak co se týká sladkosti a vůbec té naší panenské třtinové šťávy, tak je tam důležitá zmínka,že většina palíren používá melasu, tedy ten zmiňovaný zbytkový produkt při výrobě třtinového cukru, a jen 5% světových producentů používá k výrobě rumu čerstvě lisovanou šťávu z cukrové třtiny, nebo ten zahuštěný (po odpaření vody) "med". Melasa má nahořklý charakter a destilát z ní je ostrý, při použití šťávy nebo "medu" má pak rum mnohem sladší charakter. V tom tkví tedy celé tajemství.Zdůrazňují tam taky, že Zacapa nepoužívá nic ve smyslu dochucení, nebo pro dosažení větší sladkosti, jediným jejich "trikem" je použití jistých speciálních kvasinek, které pomáhají lépe přeměnit cukry na alkohol. Toť vše. Víc toho asi bez osobní návštěvy v Guatemale nazjistím.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Petr
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1319
Registrován: 25 dub 2011, 18:47

Re: El Dorado 12

Příspěvek od Petr »

Při brouzdání kolem rumů jsem našel tuto českou adresu, možná někomu přijde vhod: http://www.sbohemrozume.cz/orumu.php
Jinak mohu k použivání panenské šťávy v krátkosti dodat, že musí být velmi rychle zpracována, jinak ji napadají nežádoucí bakterie, apod a znehodnocuje ji to pro následné využití na výrobu rumu. Proto je z ní vyráběno poměrně málo rumů. Nemůže se totiž, na rozdíl od melasy, skladovat a vozit příliš daleko k dalšímu zpracování a nedá se s ní tudíž obchodovat po celém světě. Melasy (třtinové) jsou tři typy (podle počtu vaření) - z prvního vaření, z druhého vaření a poslední je blackstrap-ani nevím jak je to česky. Je to vlastně skoro jako vystírání sladu, z něhož se rovněž postupně odebírá cukr. Velmi ceněná je pro výživu ta posledně jmenovaná, jež obsahuje všechny biologicky účinné látky z původní cukrové třtiny a jěště také nějaký cukr.
Proto se s ní lze setkat i v trubkami/kotlíky, chladiči a sudy modifikované podobě u značky Cruzan z ostrova Saint Croix. Jejich rum Blackstrap stojí za vyzkoušení. Tak jsem si ještě, když už jsem na whisky fóru, vzpomněl na jednu malou perličku navrch: u rumů neznají "angel share", nýbrž "duppy´s share" - daň duchům. Tak s Blackstrapem na naše zdraví.
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: El Dorado 12

Příspěvek od Hunter »

Tak i já jsem se konečně dostal k několika kolům ochutnávky El Dorada 12y, a rovnou řeknu, že nezklamal.
Jen mám trochu jiné degustační poznámky než zatím zde popsané.
Aroma:Ve vůni mi jako nejvýraznější přijde kořenitost, a to hřebíček, ale s přechodem (při hlubším zkoumání) až celer, libeček, taková ta polévková kořenitost, skoro bujón.
Chuť:Chuť je fantastická, nejsladší ze zatím ochutnaných rumů, a vůbec mi ta krásná medová sladkost po rozinkách nevadila,takový nektar, který má zajímavé kořenité dokončení, opět se vkrádá hřebíček s celerem.
Body:89
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: El Dorado 12

Příspěvek od Nethar »

Že tys to pil u polévky, ty jeden bujóne... pardon, kujóne :lol:
sandrider
Znalec
Znalec
Příspěvky: 658
Registrován: 04 zář 2011, 14:08

Re: El Dorado 12

Příspěvek od sandrider »

Tady se musí chválit, skvělý rum. Úžasně sladká chuť. 93 bodů.
Odpovědět