Clément VSOP

Odpovědět
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Clément VSOP

Příspěvek od Hunter » 25 črc 2012, 19:03

Obrázek
Vítejte u premiérové recenze takzvaného „rhum agricole“, neboli zemědělského rumu na stránkách whisky fóra.
Představíme si rum Clément VSOP z Martiniku. Ale na začátek trochu osvěty. Pokud se ptáte, co jsou to vlastně zemědělské rumy, tak se jedná o druh rumu, který má svůj původ na některém z ostrovů Francouzských Antil (anglicky se používá pojem French West Indies), což je souhrnné pojmenování pro ostrovy v Karibiku, které spadají pod správu Francie. Jedná se o 2 zámořské regiony a departemeny Martinik a Guadeloupe a zámořská společenství Saint-Martin a Saint-Barthélemy. Dále se vyrábí zemědělský rum i na ostrovech Réunion a Mauricius v Indickém oceánu a některé rumy z Haiti jsou také považovány za “agricoles”. Jsou většinou vyrobeny z panenské šťávy cukrové třiny, spíše, než z melasy.
Nejznámější rhum agricole pochází z Martiniku,kde francouzské právo používá takzvanou apelaci, známou u francouzských vín - "Appellation d'origine contrôlée" (chráněné označení původu). To znamená, že všechny rumy označené apelací "AOC Martinique Rhum agricole" musely splnit určité podmínky, aby mohly nosit název této apelace. U těchto rumů se tak dá mluvit o jakési podmnožině agricole rumů.
Bližší info můžete najít třeba zde: http://www.rhum-agricole.net/site/en/aoc_described

Do této kategorie spadá méně než 5% světové produkce rumů, a výsledkem je výrazně odlišný styl.

Závěrem ještě malá pomůcka pro určení stáří zemědělského rumu dle jeho názvu ve francouzštině:
Máli mít rum nárok na tato označení, musí zrát alespoň
• tři roky u označení VO;
• čtyři roky u označení VSOP;
• šest let u označení XO rumu;
• rhum vieux traditionnel (tradiční stařený rum) - stárnutí od 5 do 7 let;
• rhum vieux hors d'âge (patrně stařený neročníkový rum, nedokázal jsem to lépe přeložit z francouzštiny)- stárnutí 8-12 let;
• rhum vieux millésimé (stařený rum ročníkový)- věk 15 a více let. Mimořádně to může být od 50 do 70 let.

Rum Clément VSOP zrál nejméně čtyři roky, a to v panenských dubových sudech z francouzské oblasti Limousin a ve znovu vypalovaných sudech po bourbonu.
Web:http://www.rhumclementusa.com/index.php
Barva:
Alkohol:40 %
Původ:Martinik
Aroma:Jedná se o můj první zemědělský rum, takže mě první přičichnutí velmi překvapilo, prvotní dojem byl, jako bych měl ve sklence velmi ovocně kořenitou whisky, ovšem postupně se ukazují sladší tóny a pestrá paleta kořenitých vůní. Sušené ovoce, med, kokos a čokoláda. Poměrně složitá, až rafinovaná vůně, je jedním slovem úchvatná. O to hůř se hledají slova k jejímu popisu. Charakterem bych ji opravdu přirovnal spíše k whisky, než k ostatním „nezemědělským“ rumům. (95 b)
Chuť:Ve vůni jsem cítil whisky, v chuti pro změnu koňak :-) Lehce zvláštní chuť, nasládlá, dřevitá, topinková, kořenitá, silná , výrazná, specifická, obzvlášť svou dochutí, zanechává výrazný ocas. Není to špatné, ale určitě alespoň pro mě nezvyklé. (83 b)
Shrnutí:Vůně je pro mě téměř fenomenální, v chuti nejsem zklamán, spíš je to pro mě nezvyk, je opravdu jiná, než na co jsem u karibských rumů zvyklý. Na to, že se jedná o moji první ochutnávku tohoto stylu, je to velmi nadějné a rád budu v tomto směru bádat dál. K dispozici jsem měl vzorek zakoupený v jednom českolipském baru, kde jsem objevil velmi slušnou nabídku rumů.
Body:89
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

taunus

Re: Clément VSOP

Příspěvek od taunus » 28 črc 2012, 20:34

Vítaj mezi pijákama zemědělských rumů, sladke industrialy díky tomu hodíš postupně za hlavu. Zatím sem vyzkoušel tyto lahve:
La Mauny (bílý 50 a 55%,VO, VSOP, XO a ročníkový 1998)..,vůbec neplatí že ročníkový je nějak extra starý, většinou se dělá v roce dobré kvality cukrové třtiny
St. James(bílý 40%, ambre 45%, millesime 2000)
St. Etienne VSOP
Trois Rivieres(5-letý a single cask)
Clement blue canne
Riviere du Mat agricole a agricole blondie

Rád kdyžtak vyměním poznatky o jiných kouskách.

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Re: Clément VSOP

Příspěvek od Hunter » 28 črc 2012, 21:31

Taky mi vrtalo hlavou, že jsem pak našel jeden ročníkový z roku 2000, což by neodpovídalo tomu 15 a více let (pokud by ročník 2000 nebyl rok lahvování, místo destilace). Ještě to projedu, zřejmě se něco ztratilo v mém překladu z francouzštiny :doh: Až bude čas, napravím.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Odpovědět