Torres 10 Gran Reserva

Odpovědět
Vagabond

Torres 10 Gran Reserva

Příspěvek od Vagabond »

Obrázek

Torres 10 Gran Reserva

Web:http://www.torres.es/
Alkohol:40 %
Velikost:0,7l
Původ:Španělsko
Oblast:Vilafranca del Penedès - Catalonia
Hrozen:Xarel·lo, Macabeo, Parellada
Úvod:Torres je rodinný katalánský podnik s více než stoletou tradicí, který je velkým pěstitelem vinné révy a výrobcem stolního vína. Vyhlášená jsou především vína s certifikátem regionálního původu. Brandy do svého portfolia přidala firma Torres v první polovině 20. století a konkrétně láhev Gran Reserva byla poprvé uvedena na trh v roce 1946. Při zrání teto brandy je aplikována metoda solera, při které dochází k postupnému míchání stárnoucích pálenek přeléváním ze sudu do sudu. Pro brandy je tento postup spíše netradiční a praktikovaný je skoro výhradně ve Španělsku. Sudy jsou z nového amerického dubu (narozdíl třeba od tradiční brandy ze španělské Andalúzie, která zraje v sudech po Sherry).
Láhev:Podsaditá láhev má tradiční, vinařský tvar. Etiketa zaujme svojí slunečně žlutou barvou, která ladí s tmavým sklem. Dále se pyšní zlatavými pásky a honosnými nápisy Imperial brandy a Gran Reserva. Vážnost tohoto provedení ale nabourává plastový barový uzávěr.
Aroma:V nosu dominuje výrazné citrusové aroma, nasládlé po hroznovém cukru a exotickém koření. Štiplavost může někomu (třeba mně) připomínat bonbóny lipo. To bohužel nezní v kontextu recenze "imperiální brandy" příliš lákavě. Vůni také chybí větší komplexita.
Chuť:Chuť je už o něco pozitivnější. Aroma citrusů je příjemně osvěžující a i kořenitost dubového dřeva se na jazyku chutně projeví ve formě skořicových a vanilkových tónů.
Dozvuk:Dozvuk je nahořklý, dřevnatý, grapefruitový. Chutě příjemně doznívají.
Shrnutí:Katalánská hrdost a dost možná i pokus o rozdmýchání zašlé, katalánské slávy. To jsou důvody, proč mi zevnějšek neříká to samé co obsah láhve. Pokud by tato brandy byla provedená ve stylu letního, mírně luxusního párty drinku s odpovídajícím obalem, bylo by hodnocení lepší. Svou chutí ale Torres rozhodně neurazí. Naopak, je příjemně letní a osvěžující. Ideálně si tuto brandy představuju třeba v placatici na letní výlet nebo do koktejlu během večera. Poněkud slabší aroma nedovolí si vychutnat vážnější, dlouhodobější prozkoumávání. Výsledným skóre Torres 10 Gran Reserva nedosahuje vysokých pozic, ale své příznivce a příležitosti si určitě najít může.
Body:68
salam15
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 3108
Registrován: 20 říj 2011, 11:24

Re: Torres 10 Gran Reserva Brandy

Příspěvek od salam15 »

Vidíš mně Torres v desetiletém provedení přijde jako skvělý poměr cena výkon s chutí srovnatelnou se základními koňaky, které ale stojí o dost víc, ale to je dost možná otázka osobních preferencí.
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.
Vagabond

Re: Torres 10 Gran Reserva Brandy

Příspěvek od Vagabond »

salam15 píše:Vidíš mně Torres v desetiletém provedení přijde jako skvělý poměr cena výkon s chutí srovnatelnou se základními koňaky, které ale stojí o dost víc, ale to je dost možná otázka osobních preferencí.
S tím bych i souhlasil. Ale myslím si, že u VS koňaků za tu přirážku máš právě o něco robustnější, vyzrálejší aroma a osobitější styl. To už jsme nejspíš na úrovni těch osobních preferencí.

Rád bych pro srovnání zkusil, kam to posune Torres 20. Ale celou lahev si kupovat v blízké době nechci a někde na baru ho asi jen těžko najdu. Leda že bych jel na dovolenou do Barcelony :) . Mnohem radši bych se ve španělské kategorii zkusil posunout dál na jih a ochutnal některou z andaluských Brandy de Jerez.
Uživatelský avatar
Kobalt
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2009
Registrován: 14 led 2015, 16:53
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Torres 10 Gran Reserva Brandy

Příspěvek od Kobalt »

Ochutnal a přechutnal jsem na návštěvě několik panáků, přidávám tedy své dojmy.

Torres 10 Gran Reserva Brandy

Alkohol:38 %
Aroma:Samozřejmě víno, spíše do suššího stylu. Vůně je nasládlá a objeví se jemná kořenitost.
Chuť:Sladkost přezrálých hroznů, plná. Hořká čokoláda a sladké dřevo. Je lehce ostřejší a objeví se lehce taková trpkost.
Dozvuk:Po sladkém vínu, troška čokolády, troška dřeva, troška koření.
Shrnutí:Pohodová brandy zase jiného stylu, neurazí ale taky nějak nenadchne.
"Why is that people like you always think you're more ruthless than people like me?"
vojt466

Re: Torres 10 Gran Reserva Brandy

Příspěvek od vojt466 »

Torres 10 Gran Reserva Imperial Brandy

Velikost:Miniatura - 50ml
Aroma:Vůně je suchá, zároveň plná a zakulacená - zralé banány, hruškový kompot, sušené švestky, probleskující dřevitost a alkohol
Chuť:Ve skoro až rumové chuti vytupuje sušené tmavé ovoce - rozinky, fíky, dále macerované višně, místy lehce citrusy, vanilka a koření
Dozvuk:V dozvuku kořeněné, čokoládové, opět jsou cítit rozinky
Shrnutí:Překvapivě dobré i když si dokážu představit ještě o něco intenzivnější chuť, možná by neškodilo přitlačit na obsahu alkoholu. Asi zkusím nějakou starší variantu.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Torres 10 Gran Reserva Brandy

Příspěvek od Nethar »

Díky salamovi za vzorek, tak nějak jsem kupodivu poznal, že je to brandy a ne whisky :-)
Alkohol:38 %
Barva:
Velikost:vzorek
Naslepo:ano
Aroma:Hutná barva připraví na extra intenzitu, ale ta tam není. Je to docela jemné, nasládle rumové.
Chuť:Rumovo pomerančový likér s nižším obsahem alkoholu.
Dozvuk:Nejdřív trochu hořké, pak směs kořenité metaxy, pomerančů a nějaké brandy.
Shrnutí:Nevím, tady jsem ztracen, ale podle mě je to spíš nějaká brandy než whisky. Po prvním dnešním vzorku mě to příjde i méně procentní než 40.
Před nedávnem jsem měl ještě Torres 15 od Króči, také díky, jednou veřejně a podruhé naslepo. Je to oboje pití v pohodě pro změnu, ale radši si dám whisky ;-)
Uživatelský avatar
Torrez
New-make
New-make
Příspěvky: 177
Registrován: 20 led 2017, 20:04

Re: Torres 10 Gran Reserva Brandy

Příspěvek od Torrez »

Alkohol:38 %
Velikost:Láhev
Aroma:Zemitější kořeněná vůně s trochou trávy a zeleného jablka. Štrůdl a rozinky se slaboučkou skořicí.
Chuť:Jemnější kořeněná chut se slabou hořkostí i sladkostí.
Shrnutí:Patnáctka mi seděla o dost víc, ale ani tady se vzhledem k ceně nedá moc vytknout.
Odpovědět