Cles des Ducs VSOP Armagnac

Odpovědět
Uživatelský avatar
Vagabond
Abstinent
Abstinent
Příspěvky: 22
Registrován: 27 pro 2015, 23:42
Bydliště: Praha

Cles des Ducs VSOP Armagnac

Příspěvek od Vagabond » 12 dub 2016, 23:02

Obrázek
[alkohol]40,0%[/alkohol]
Web:http://www.armagnacs-clesdesducs.fr/
Velikost:1,0l
Původ:Francie
Oblast:Armagnac - Bas-Armagnac
Hrozen:Ugni Blanc
Úvod:Cles des Ducs je armaňak s více než dvousetletou tradici, který pochází ze samého středu regionu Bas-Armagnac. The Armanoir Group, pod kterou značka Cles des Ducs patří, pod sebe sdružuje velký počet lokálních pěstitelů. Skupina se orientuje převážně na domácí, evropský a čínský trh.
Jedná se o tradičně vyráběný armaňak, který je pouze jedinkrát destilovaný kontinuální metodou. Můžeme tak očekávat aroma a chutě příbuzné tradičním koňakům, ale přesto se dostatečně výrazně odlišující. Do sudu cestovala v případě Cles des Ducs jediná odrůda hroznů a sice Ugni Blanc. Ta okupuje Francouzské vinice a je nejpočetněji vysazovanou bílou odrůdou ve Francii vůbec. Touto jednodruhovostí jde o doslova pikantní porovnání s už dříve recenzovaným, jednodruhovým armaňakem Clos Martin VSOP. Ten je naopak vyráběn výhradně z hroznu Folle Blanche.
Dalším zajímavým faktem, kterým se výrobce chlubí, je, že sudy se u Cles des Ducs vypalují pouze zlehka až středně a chuti by to tak mělo dávat více sušší, dřevnatější charakter. Nedojde tak k přesycení už tak výrazných, nasládlých tónů vycházejících z jednonásobné destilace.
Láhev:Láhev má pro armaňaky typický tvar připomínající koženou čutoru a sklo má neobvyklou, surovou povrchovou strukturu. Celková, výsledná vizáž budí příjemně sentimentální dojem kvalitního, řemeslného zpracování. V překladu znamená Cles des Ducs “vévodovy klíče” a jejich symbolika je použita také na pečeti značky. Uzávěr je jak jinak než korkový. Celkový dojem z láhve je tak veskrze pozitivní. Vytknout však musím laciné provedení originální pseudo-krabice, kterou jsem brzy po rozbalení vyhodil a rychle na ni zapomněl.
Aroma:Už jsem zmiňoval v úvodu jednodruhovost tohoto armaňaku a na aroma jsem se z toho důvodu obvzlášť těšil. Vůně, které stoupají ze sklenice, jsou lákavě provokativní svojí štiplavostí po sušeném ovoci. Typicky jsou u armaňaků z regionu Bas-Armagnac citovány švestky (po přímém srovnávacím testu mohu potvrdit). Rozmanitý buket se po krátké době projeví svojí květnatostí. Je až překvapivé a potěšující, čeho dosahuje armaňak kvalitou vína a výroby oproti třeba Metaxe. Podobně květnatých vůní dosahují v Řecku pouze přímou macerací a infúzí. Z ovocných tónů mi dál nejvíce přichází na mysl zrající bobulové ovoce jako rybíz nebo angrešt.
Chuť:Chuť je výrazně šťavnatá po zralém sadovém ovoci. Snad kdyby jen mohla být více komplexnější a kultivovaná. Ale u stále relativně mladého armaňaku VSOP tohle není ani tak výtka jako spíš pozvánka ke starším ročníkům z tohoto gaskoňského sklepa.
Dozvuk:Dozvuk se odehrává ve formě čerstvě zpracovaného dřeva a je dostatečně dlouhý a výrazný. Sudy mají u Cles des Ducs opravdu zmáknuté výtečně. Chlubí se jimi a mají proč.
Shrnutí:Nechci se bránit nutkání překročit v případě Cles des Ducs magickou hranici 90 bodů, respektive se přesně na ni postavit. V kategorii VSOP a navíc ještě za velice příjemnou cenu je to, až teda na tu krabici, po všech stránkách znamenitě odvedená práce, která si zaslouží obdiv a opakované užívání.
Body:90
You say alcoholic, I'll say alcohol enthusiast.

Systém hodnocení

Odpovědět