Ararat 5 yo

Odpovědět
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Ararat 5 yo

Příspěvek od Hunter » 07 bře 2012, 17:44

Ararat5y.jpg
Po velkém úspěchu, který si u mě nečekaně vydobila arménská brandy, přesněji Ararat Otborny 7y kterou jsem vám představil loni, jsem měl zálusk na další zástupce této stáje, z původně zamýšlené 10y se ke mně nakonec dostala mladší verze, 5y, takže se na ni pojďme podívat blíže.
Obsah lahve 0,5 litru.
Alkohol:40 %
Barva:
Aroma:Ve vůni hlavně belgické pralinky, rozinky, karamel, přezrálé vinné hrozny, vanilka a mléčná čokoláda, po zamýchání sklenkou se objeví i kávové tóny.
Speciálně pro Žižiho jsem měl připravenou formulaci káva v pozadí ;-)
Chuť:Chuť postupně přechází z počátečního suchého vyznění do příjemné lehké nasládlosti.
Čokoláda, špetka skořice, rozinky a karamel.
Shrnutí:Svým vyzněním mi trochu připomněl i některé výrazně sherry whisky, třeba BenRiach 12y Sherrywood.
Hodně pohodová záležitost, která sice nedosahuje skvostné kvality zmiňovaného strašího bratříčka, ale jde o velmi dobře pitelnou brandy, která má zase výhodu, že na 0,5 litrové lahvi je oproti ní o 250,-Kč levnější.
Mohu s klidným svědomím doporučit.
Body:84
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Kobalt
Znalec
Znalec

Re: Ararat 5 yo

Příspěvek od Kobalt » 30 srp 2015, 10:59

Velikost:vzorek
Aroma:Sušší brandy s méně přezrálými hrozny.
Chuť:Ovocná brandy s takovým čokoládovým dřevem.
Dozvuk:Nasládlý, lehce ovocně hořký. Trošku nevýrazného dřeva.
Shrnutí:Nijak speciální, trochu nevyvážená a ne tak jemná brandy. Ten cenový rozdíl není tak velký, opravdu doporučuji jeden ze starších kousků, jsou výrazně lepší.
Ceny jsou u Araratu opravdu sympaticky nízké a rozpětí mezi různými stářími je úzké. Přitom 10 yo je oproti této opravdu bohatší, jemnější, mnohem čokoládovější a ovocnější s tóny pomeranče. Prostě celkově mnohem lepší, škoda, že jsem k ní ztratil poznámky. Tady se ale vyplatí trošku si připlatit.
"Why is is that people like you always think you're more ruthless than people like me?"

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Re: Ararat 5 yo

Příspěvek od Hunter » 14 kvě 2019, 08:50

Ararat 5 yo SSSR.jpg

Ve slepém testu se ke mně dostal vzorek raritní lahve Araratu 5 yo z éry Sovětského svazu.
Odtajněno až poté, co jsem josému zaslal výsledky ochutnávky.
Alkohol:42 %
Barva:
Aroma:První přičichnutí...a to bude brandy, maximálně by mohlo jít ještě o nějakou Metaxu. Přepálené hrozny, karamel, lesní větrovost, trocha květinových vůní, skořice, ale je tu i peprnost. (83 b)
Chuť:Přezrálé přepálené hrozny, těžší sladká ovocnost, rozinky, dochuť pak výrazně peprná. (85 b)
Body:84
Shrnutí:Svým vyzněním, hlavně pak peprností v dozvuku, mi hodně připomíná gruzíňák Sarajishvili 5 yo.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Odpovědět