Novinky a zajímavosti

Která nová whisky spatřila světlo světa nebo kterou novou jste si koupili vy, co se děje ve světě atd.
Odpovědět
salam15
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2122
Registrován: 20 říj 2011, 11:24

Re: Novinky a zajímavosti

Příspěvek od salam15 »

Já taky vždycky přijdu až k prázdnému fochu. Teda kromě Clynelishe na toho jsem párkrát narazil
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.

Uživatelský avatar
gln
New-make
New-make
Příspěvky: 59
Registrován: 30 črc 2015, 09:54
Bydliště: Brno

Re: Novinky a zajímavosti

Příspěvek od gln »

Mors omnibus communis...

Uživatelský avatar
Rescue
Znalec
Znalec
Příspěvky: 317
Registrován: 06 dub 2012, 17:23
Bydliště: Praha a okolí

Re: Novinky a zajímavosti

Příspěvek od Rescue »

Zajímavý článek na Forbes.cz... http://www.forbes.cz/nejlepsi-whiskey-p ... -mu-verit/

Petr
Guru
Guru
Příspěvky: 1290
Registrován: 25 dub 2011, 18:47

Re: Novinky a zajímavosti

Příspěvek od Petr »

Hezké a mnohomluvné počtení :hand:

Uživatelský avatar
littlefox
Abstinent
Abstinent
Příspěvky: 32
Registrován: 18 pro 2013, 19:24

Re: Novinky a zajímavosti

Příspěvek od littlefox »

Nakoľko mi vyhladavanie na fore nanšlo zmienku o Brenne, rozhodol som sa dať túto značku do pozornosti.

Jej existenciu som zachytil teprv nedávno nahodne pri nočnom browsingu na instagrame(insomnia i hate you) a hneď ma zaujala.
Ani nie tak jej owner v podobe krásnej američanky a ani jej príbeh o cestovaní za spiritom a hladaní niečoho "nového" ako samotný fakt, že whisky dozrieva v nových Limousin dubových sudoch a neskor v sudoch po samotnom koňaku a to rovno priamo v regione cognac. Prvé flaše s nazvom Estate(5y) a od oktobra už aj Brenne Ten sa pýšia velkym napisom French made single malt, no žial markenting je neuprosne cielený na US market a nám na starom kontinente zatial neostáva nič len dúfať. Dúfať, že sa podarilo niečo minimálne aspoň tak dobré ako Glann ar Mor

http://drinkbrenne.com/

Uživatelský avatar
Marvin
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1054
Registrován: 01 zář 2011, 09:31
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Novinky a zajímavosti

Příspěvek od Marvin »

Další nová palírna je plánována na Islay. Tentokrát za plány stojí Hunter Laing & Co. (známá jsou např. jejich nezávislá plnění z řady Old Malt Cask). Palírna by měla stát v Ardnahoe (na půl cesty mezi Port Askaig a palírnou Bunnahabhain), zatím je projekt ve fázi schvalování a první destilát je plánován na konec roku 2017.
A v plánované palírně v Garbrecku by letos na jaře měli začít něco stavět.

Uživatelský avatar
Radek
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1290
Registrován: 17 črc 2011, 09:25

Re: Novinky a zajímavosti

Příspěvek od Radek »

To se člověk na Novinkách zase dozví věci http://www.novinky.cz/muzi/392593-nejdr ... edala.html
Nepochválíš-li se sám, nikdo to za tebe neudělá.

Uživatelský avatar
xenopus
Znalec
Znalec
Příspěvky: 793
Registrován: 01 kvě 2015, 18:00

Re: Novinky a zajímavosti

Příspěvek od xenopus »

Radek píše:To se člověk na Novinkách zase dozví věci http://www.novinky.cz/muzi/392593-nejdr ... edala.html
No jistě, a kdo nezvládne nalévání/konzumaci skotské omáčky, tomu se jistě hodí další dnes Novinkami prezentovaný produkt http://www.novinky.cz/zena/styl/391444- ... -prat.html. Ačkoliv by mě osobně docela zajímalo, jak by se takové kalhoty popraly se skvrnami a především pak s typickým odérem Jury nebo Ledaigu... ;)
„Alkohol je metla lidstva, ale jednotlivcům neuškodí.“ Whiskybase moje bodování

Petr
Guru
Guru
Příspěvky: 1290
Registrován: 25 dub 2011, 18:47

Re: Novinky a zajímavosti

Příspěvek od Petr »

Poté, co na mně po ránu vyskákalo pár mailů a z jejich popudu jsem si mírně zabrouzdal, jsem si dovolil shrnout nalezené informace, pomocí "cut, copy and paste" do ranní nedělní chvilky Islay whisky poezie takto:
Four New Whisky Distilleries on Islay
It was back in 2007 when I witnessed a very special moment on Islay. Just before the start of Bruichladdich Open day a crowd had gathered in the centre of Port Charlotte, opposite the Youth Hostel, to witness the "Peat Cutting Ceremony" . A special ceremony followed by a toast to the newly to be build Port Charlotte Distillery. Everything was ready, planning permission was there, the equipment was bought but the years passed and nothing really happened. So much for the 9th distillery on Islay.The great thing is that there is Port Charlotte Whisky but the distillery has yet to be built. Back then Mark Reynier told me that the worldwide financial crises was the reason for the delay. Also, the new owner, Remy, might have other priorities at the moment. As plans go on Islay, they sometimes don't come to fruition, which is for now the case with Port Charlotte Distillery. It's not that it won't happen in the future, just not now.
A few years ago there was another announcement of a new whisky distillery, the one at Gartbreck, on the shores of Loch Indaal. The owners from France bought the farm and grounds and put up a sign telling folk that the distillery would start production end of 2015. Gartbreck Farmhouse is there, some outbuildings have been demolished in spring, but apart from that silence.

"Jean and Martine Donnay what's the status on Gartbreck Distillery? Especially after seeing this: http://m.heraldscotland.com/business/14 ... _a_decade/
Those are good questions you have raised to which there is a very good answer, but not to be diffused now. :naughty:
Please see my private messages, appreciating that at the moment I can still say that, yes there has definitely been a link between Gartbreck and Hunter Laing and, somehow strangely, there is still one." :shhh:

A little over a year ago there were rumours of another new distillery on Islay. The name was supposed to be "Farkin Distillery" and the location was supposed to be just outside Port Ellen not far from Port Ellen Primary School. Rumours back then were that Sukhinder Singh from the Whisky Exchange was behind these plans but so far this hasn't been confirmed. However, I have been told that land has been bought, or there are plans for that, outside Port Ellen with the intention to build a whisky distillery. These rumours have been confirmed by The Ileach 43_02 of 14 November 2015. So perhaps Farkin Distillery will become the 9th distillery on Islay.
In the same Ileach article to which I referred to in the previous paragraph yet another new whisky distillery popped up. The name of this new distillery is Ardnahoe Distillery. A quote from the Ileach article: "Architect, Iain Hepburn was able to confirm that he has been approached by a leading company within the whisky industry to design and construct a 200,000 litre per annum traditional distillery on Islay. The client’s brief is that this distillery must have a traditional floor maltings and kiln to enable a new local malt to be produced. Though Mr Hepburn was not able to tell us the exact location of the proposed distillery, the Ileach understands that Ardnahoe, on the Bunnahabhain road is a likely site.
That makes four new Islay Distilleries on Islay when all of the above plans are turned into deeds. A wee bit of scepticism is in place because so far all we are talking about is plans, nothing more. Nothing of the above has been 100% guaranteed.....
:whistle:

Uživatelský avatar
evening
New-make
New-make
Příspěvky: 187
Registrován: 19 srp 2014, 22:44
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Novinky a zajímavosti

Příspěvek od evening »

[barva][/barva]

Odpovědět