Změny ve světě whisky

Která nová whisky spatřila světlo světa nebo kterou novou jste si koupili vy, co se děje ve světě atd.
Petr
Guru
Guru
Příspěvky: 1291
Registrován: 25 dub 2011, 18:47

Změny ve světě whisky

Příspěvek od Petr »

Oběť svého úspěchu :doh:
Nikka discontinues whisky age statements:
As global demand for Japanese whisky soars, Nikka Whisky has confirmed its decision to discontinue a number of its aged products, replacing some with no-age-statements.
All of Nikka’s Yoichi and Miyagikyo single malt whiskies will be discontinued
In a letter to its importers, Nikka said stocks from its Yoichi and Miyagikyo distilleries – which are used as the base for the majority of the firm’s whiskies – are strained.
“Following the Japanese whisky boom in foreign markets and due to the growing popularity in the domestic market, the sales of Nikka are growing very fast and stock levels of Yoichi and Miyagikyo malt whiskies are becoming very low,” the group said
“With the current depletion, Yoichi and Miyagikyo and malt whiskies, which are the base of most of our products, will be exhausted in the future and we will be unable to continue the business.
“Although we are now distilling spirits at full capacity, a long maturation period will be required until the spirits can be sold.”
As such, the firm said after “careful consideration from a long–term viewpoint”, it has decided to delist 14 products immediately in all markets including Japan.
They include all single malt Yoichi and Miyagikyo whiskies, as well as the brands’ no-age-statements, and the Tsuru 17 Years Old ceramic bottle, Tsuru 17 Years Old glass decanter, G&G White, Black Nikka 8 Years Old and Malt Club.
New no-age-statement expressions will be launched in the place of Yoichi and Miyagikyo single malts, made with different liquid to the current NAS offerings and with a new price.
The whiskies will be debuted on the Japanese market in September 2015 and will launch in the international markets in early 2016.
:hand:

Petr
Guru
Guru
Příspěvky: 1291
Registrován: 25 dub 2011, 18:47

Re: Změny ve světě whisky

Příspěvek od Petr »

A oběť byrokracie :naughty:
Glann ar Mor distillery to close for good
The Glann ar Mor distillery in Brittany will close next month as a “direct consequence” of a new protected geographical indication (PGI) that is “simply unacceptable” for the distillery.
The distillery will officially cease operating on 15 August after 18 years of production.
Discussions regarding a PGI status for whisky made in Brittany began in 2009, which Glann ar Mor distillery owners Martine and Jean Donnay said in a statement released by the distillery, they were initially enthusiastic about as a way to protect and enhance whisky produced in the region.
However, the owners consider the PGI put in place by the INAO (Institut national de l’origine et de la qualité) at the start of 2015 too detrimental to the distillery’s work as it favours a standardized product.
In order to exist beside large producers, they said, artisanal distillers must be able to pursue a qualitative approach and express their creativity, but the PGI has evolved to unacceptable conditions for artisan distillers such as themselves.
The PGI’s regulations state only single malt made from barley can be labeled as Whisky Breton and also the alembic stills used by the distillery are no longer permitted.
As a result, Glann ar Mor said its single malt rye expression, which it spent several years developing, is no longer legally a Breton whisky under the new PGI legislation.
The group said this was just one of the problems that pushed Glann ar Mor to make the decision to close, but warned other whiskies would also find themselves in the same position.
By not being able to refer to its Britanny origins, the distillery said it put the brand at an “insurmountable” disadvantage outside of France, as other exporters classify their whiskies by region – Scotland, Ireland, Japan – as a point of sale, which the distillery is no longer be able to do.
The PGI of Breton Whisky is currently undergoing European validation in Brussels and a decision is expected to be announced in the next few months.
Glann ar Mor employs six people who export its whiskies to countries including Germany, England, Sweden, Denmark, Austria, Canada, Singapore and Taiwan, and receives more than 7,000 visitors each year.
The distillery boasted sales growth of 25% in its last financial year ending 31 March 2015.
:hand:

Rog
Znalec
Znalec
Příspěvky: 437
Registrován: 15 srp 2014, 12:42
Bydliště: Praha

Re: Změny ve světě whisky

Příspěvek od Rog »

Ach jaj, a nenašlo by sa aj niečo optimistické :?: .

Petr
Guru
Guru
Příspěvky: 1291
Registrován: 25 dub 2011, 18:47

Re: Změny ve světě whisky

Příspěvek od Petr »

Tak jo, dejme tomu, jak pro koho, :think: něco málo pozitivního: :liar: Glan Ar Mor - 1875,-Kč, Kornog 1910,- Kč. :hand:

Uživatelský avatar
J.K.Ch
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1149
Registrován: 30 kvě 2015, 14:43
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Změny ve světě whisky

Příspěvek od J.K.Ch »

Asi ten dotaz bude znít hloupě, ale to je dobrá cena pro kupujícího nebo pro prodávajícího? Co jsem tak hledal ceny jsou všude podobné a historii cen jsem neobjevil.

Rog
Znalec
Znalec
Příspěvky: 437
Registrován: 15 srp 2014, 12:42
Bydliště: Praha

Re: Změny ve světě whisky

Příspěvek od Rog »

Tak ja si v rámci dobrých správ dovolím rozptýliť nejaké obavy:

Fears that the arrival of a new NAS whisky automatically means the disappearance of a much-loved bottling are not totally ungrounded: Macallan’s 1824 Series spelled the end of the 10, 12 and 15yo; and this year, The Glenlivet 12yo will be replaced in the UK and Germany by Founder’s Reserve. But rumours of Talisker 10’s demise appear to have been greatly exaggerated, and Diageo have already confirmed that it is here to stay

Je to článok z marca tohoto roku. Zdroj: https://blog.thewhiskyexchange.com/2015 ... peaks-out/

Petr
Guru
Guru
Příspěvky: 1291
Registrován: 25 dub 2011, 18:47

Re: Změny ve světě whisky

Příspěvek od Petr »

Také přihodím jednu dobrou zprávu :mrgreen: ?????
"Cesta kolem světa za 80 drachem
slepice se někdo zmíní o Island prvních věcí, které mohou přijít na mysl, jsou nevyslovitelné sopky (Eyjafjallajökull?), míle krásné, nedotčené přírody a popová hvězda Björk. Whisky by pravděpodobně za sebou dlouhou cestu dolů v seznamu. To se nyní mění.
Tradičně, na Islandu byla zaměřena především na výrobu pálenky a vodku, ale dívat se blíž a vy si uvědomíte, že je to ideální místo k výrobě whisky, co s klimatickými podmínkami podobnými těm Islay ve Skotsku a obrovské zásoby přírodních zdrojů, včetně neuvěřitelně čistý vulkanicky filtrované vody. Proč tedy byl Island teprve nedávno začaly ponořit své prsty do výroby whisky? Je to hlavně kvůli tomu, že pěstování islandský obilí prudce zvýšil v posledních 10 letech, a to především díky změně klimatu. Nicméně, protože plodiny, které rostou v této části světa jsou nižší v cukru, než jsou pěstovány v teplejších klimatech, je potřeba asi 50% více ječmene pro výrobu whisky.
S pouhými dvěma lihovarů (Eimverk a Þoran, jak byla založena v roce 2009), výroba whisky na Islandu je stále malý v měřítku. Poté, co experimentoval s různými recepty a zpracovává nejstarší whisky začaly teprve splatností v roce 2013, a nejméně tři roky je potřebná pro zrání. Nicméně, první signály naznačují, že Islandu whisky bude jedinečný, zvláště když oba lihovary používat geotermálně napájené fotografie a neobvyklé palivo schnout zrna: ovčí hnůj. To je vzhledem k nemají přístup k více tradiční rašeliny a dřeva. Nenechte se odradit, ačkoli; ovce hnůj byl používán po staletí při výrobě islandské uzeného masa speciality, hangikjöt, mimo jiné pochoutky.
Oba lihovary používají geotermálně napájené fotografie a neobvyklé palivo schnout zrna: ovčí hnůj.
Bohužel, pro milovníky whisky, bude islandský whisky nemusí být snadno dostupné pro masovou spotřebu nejméně do roku 2016. To znamená, že Eimverk vydala "Mladí Malt", zrající po dobu jednoho roku, pod stejným názvem jejich whisky nakonec trvat, Flóki. Zatím to přijal nadšené recenze z mála lidí, aby to zkusil. První zprávy naznačují, že je to podobné jak Islay whisky a bourbonu. Pokud jde o Þoran, mají sudech, které lze předem objednat, které umožní kupující navštívit své vlastní sudů a ochutnat zrání ducha. Se vznikem těchto dvou lihovarů, to vypadá, jako by whisky kultura je pomalu vytesaný do země ohně a ledu."
:hand:

Petr
Guru
Guru
Příspěvky: 1291
Registrován: 25 dub 2011, 18:47

Re: Změny ve světě whisky

Příspěvek od Petr »

Proč jsou značné rozdíly mezi čoudovkami je, mimo jiné, dáno různými typy použité rašeliny při sušení sladu - alespoň to tvrdím já. Tady mne ovšem dostali ... :lol:
Podobně jsem čučel, když jsem, jen tak, u článku kliknul na "přeložit", z mnoha možností si vybral češtinu a mašinka ve chvíli a bez zaváhání splnila pokyn. Výsledek jsem zde, lehce "zlomyslně", prezentoval. Inu, stále není nad šedou kůru mozkovou. :geek: A jak je to tedy v originále?
"Around the world in 80 drams
W hen someone mentions Iceland the first things that may come to mind are unpronounceable volcanoes (Eyjafjallajökull?), miles of beautiful, untouched scenery and pop star Björk. Whisky would likely come a long way down the list. That's now changing.
Traditionally, Iceland has been mainly focused on producing schnapps and vodka, but look closer and you'll realise that it's an ideal place to produce whisky, what with climate conditions similar to those of Islay in Scotland and a vast stock of natural resources, including incredibly pure volcanically filtered water. Why then has Iceland only recently begun to dip its toes into whisky production? It's mainly due to the fact that Icelandic grain cultivation has increased rapidly in the last 10 years, largely thanks to climate change. However, because crops that grow in this part of the world are lower in sugar than those grown in warmer climates, some 50% more barley is needed to produce the whisky.
With only two distilleries (Eimverk and Þoran, both founded in 2009), whisky production in Iceland is still small in scale. After experimenting with different recipes and processes the earliest whiskies only started maturing in 2013, and at least three years is needed for maturation. However, early signs suggest that Iceland's whisky will be unique, especially as both distilleries use geothermally powered stills and an unusual fuel to dry grain: sheep manure. This is due to not having access to the more traditional peat and wood. Don't be put off, though; sheep manure has been used for centuries in the production of an Icelandic smoked-meat speciality, hangikjöt, amongst other delicacies."
:hand:

Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6391
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Česká Lípa
Kontaktovat uživatele:

Re: Změny ve světě whisky

Příspěvek od Hunter »

Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil

Petr
Guru
Guru
Příspěvky: 1291
Registrován: 25 dub 2011, 18:47

Re: Změny ve světě whisky

Příspěvek od Petr »

Český Kocourkov ve Francii nebo vítězství zdravého rozumu v normálně fungující společnosti ?? think: :
Glann ar Mor distillery is not closing
Britanny’s Glann ar Mor distillery will not close on 15 August after a last minute breakthrough on negotiations regarding the new “Whisky Breton” geographical indication (GI).
Glann ar Mor has been producing whisky in Britanny for more than 18 years
However, the company has had to implement a “reduced structure” resulting in two job losses thus bringing its team of six to just four.
Glann ar Mor – which produces Glann ar Mor and Kornog whiskies – announced it would be closing for good on 15 August after 18 years of production as a direct consequence” of a new GI that is “simply unacceptable” for the company.
Glann ar Mor disputed the GI definition of what can and cannot be defined as a Whisky Breton, which challenged “the economic model of the company and in particular its perspectives of development”.
However, the general manager of the INAO (Institut national de l’origine et de la qualité) has said “of course” the technical file outlining what constitutes Whisky Breton could be revised.
The news came to “the great surprise” of Glann ar Mor founders Martine and Jean Donnay who were told in September 2014 that any changes would not be possible.
In a statement, Glann ar Mor said: “After having taken the full measure of this new element and of the resulting situation, Glann ar Mor has considered that is should be possible after all to continue its activity.
“Nothing being yet certain for now, in view of the uncertainties to be taken in consideration a cautious approach has to be retained and the company will pursue its activity with a reduced structure which will nevertheless allow the preservation of four jobs our of the six existing ones.”
Jean Donnay submitted an open letter on 24 July to the INAO to instigate a debate on the Whisky Breton GI, which he hopes will take place and positively solve the problems facing Glann ar Mor’s future.
:hand:

Odpovědět