Big Peat

Vatted whisky - směs jednosladových whisek
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Big Peat

Příspěvek od Nethar »

bigPeat.jpg
bigPeat.jpg (25.55 KiB) Zobrazeno 11267 x
http://www.douglaslaingwhisky.com

Big Peat je blended malt (dříve vatted malt) produkovaná společností Douglas Laing & Co Ltd. Jedná se o výjimečné spojení jednosladových whisek z Islay - jedinečný projekt! Své místo v ní nalezl například Ardbeg, Bowmore, Caol Ila ale i Port Ellen. Toto spojení by mělo nabízet netradiční zážitek – rašelinový, fenolový, oceánsky slaný.
Společnost Douglas Laing byla založena v roce 1949 Fredem Douglasem Laingem. V současné době ji vedou dva bratři, Fredovi synové, Fred a Stewart. Dlouhou dobu se jednalo výhradně o společnost produkující míchanou whisky, ale to se změnilo na přelomu let 1998 a 1999. Fred a Stewart začali stáčet i jednosladovou whisky, aby dostáli slovům svého otce: „Některé z těchto jednosladových whisek jsou příliš dobré na míchání.“ Tak přišla na světlo světa jejich edice The Old Malt Cask. Je to ovšem jenom jedna z mnoha jednosladových sérií, kterou od té doby vyprodukovali. Skoro každý měsíc přicházejí s novými lahvemi, často se jedná o single cask whisky. Velice rychle si získali silnou reputaci a uznání mezi odborníky, ačkoliv v současné době se říká, že většinu své nejlepší whisky již rozprodali.
Douglas Laing sídlí v Glasgow a hlásí se k tradičním hodnotám, prohlašují se za hrdé Skoty. Významnou sesterskou společností Douglase Lainga jsou McGibbons.
Whisky Big Peat získala nejrůznější ocenění po celém světě. Malt Maniacs ji ocenili jako „Best Peated Whisky/Daily Dram“, Whisky Magazine ji udělil cenu „Best blended malt scotch whisky“ a stejně dopadla i ve Whisky Bibli Jima Murraye 2011.
Plusem této blended malt whisky je, že nebyla filtrována za studena. Podle všeho se jedná o zajímavý kousek, stačí už jenom ochutnat...
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Big Peat

Příspěvek od Nethar »

Aroma:kouřovitost, sladnost, sladkost - tolik vůní se zde snoubí v jediné skleničce, typické a nezaměnitelné Islay, obrovsky rozmanité, čím více ochutnávám, tím více se v té vůni ztrácím. S nosem ve sklence mohu snít několik příběhů - stojím u rozbouřeného moře, které na svých vlnách přináší drsnou slanost a chladný vítr; stejně tak jsem se ale mohl vrátit pár desítek metrů zpět do své chatrče, jsem v bezpečí ukrytý pod střechou, kouř z ohniště zaplňuje místnost a na stole voní právě uvařený čaj
Chuť:v ústech sladce kouřovitý, zprvu teple hladivý, potom přecházející do mírné, ale opravdu jenom mírné (díky za to!) kořenitosti, bez náznaku hořkosti či mně nepříjemné štiplavosti, komplexní požitek
Dozvuk:skvostný Islay závěr, olejově dezinfekční, kouřový, ale i sladce dřevitý
Shrnutí:říkal jsem si, že když spojíme to, co mám ve světě whisky zatím nejraději, tedy whisky z Islay, může vzniknout něco jedinečného a výborného. Moc jsem se ale bál, že se to nezdařilo. Ale, přátelé, zdařilo
(netřeba asi zdůrazňovat, že miluji Islay. Laphroaig byl v mé tabulce právě sesazen z trůnu)


Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Big Peat

Příspěvek od Hunter »

Přidám pár svých tradičně skromných poznámek z ochutnávky:
Aroma:kouř, rašelina, napoprvé působí lehce, postupně se ale rozvíjí. (82 b)
Chuť:nádherně bohatá, kouřová, s přechodem do sladkých tónů. (90 b)
Body:86
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Shargard

Re: Big Peat

Příspěvek od Shargard »

No jsem opravdu rád, že takhle dopadla. Další věc, kterou je povinností přidat na seznam. Dobrá práce.
Króča

Re: Big Peat

Příspěvek od Króča »

Pár skromných poznámek z ochutnávky:
Aroma:říční kameny, písek, suchý KOUŘ-KOUŘ-KOUŘ, mírně (MÍRNĚ) dezinfekční dřevo.
Chuť:tak tady se ten KOUŘ-KOUŘ-KOUŘ přímo zhmotňuje, taky lehce gumová (ale nevadí mi to)
Dozvuk:rašelina, NEhořké dřevo, síra, bažina (=bláto, kapradí, mech, atd. vždyť to znáte ;) )
Shrnutí:VELKÁ WHISKY.. báječně vyškolená nemedicinální Islay rašelina v suchém rubáši..výborná
Body:82
(původně ohodocena na 80/100 ale s odstupem pár dní - bez možnosti dalšího přechutnání - ji s čistým svědomím přidávám ;) )
Shargard

Re: Big Peat

Příspěvek od Shargard »

Nečekal jsem tak velké rozdíly, ale co jazyk to jiná chuť.
Króča

Re: Big Peat

Příspěvek od Króča »

Přesně tak.. každý máme nos a jazyk postavený trochu jinak :liar: :) co se týká bodů, tak tady je to taky složité.. 80 u jednoho nemusí být stejných 80 u jiného.. Jedna z mých zlomových hranic je třeba právě od 85 bodů..výš stavím jen ty dle mě výjimečnější kousky..od 90 a jsou už fakt moje "star".. ovšem vše za hranicí 80(včetně) je dle mě výborné pití.. takže stačí aby to měl kdokoli postavené trochu jinak :roll:
Je ovšem taky pravděpodobné, že by se BP po dodatečných přechutnáních posunul ještě výše, ale nemám už možnost další sklenky:cry: No a koupi v současné době neplánuju :o ;)
nok

Re: Big Peat

Příspěvek od nok »

Skvělé chlapci, že jste mi přiblížili tento kousek, protože podle etikety mě doposud vůbec nezajímal :D
Króča

Re: Big Peat

Příspěvek od Króča »

Tak jeste jednou a snad naposled :-D musim prebodovat.. 85/100..s odstupem opravdu vyborna a nebojim se, ze pri dalsim prechutnani by sla jeste malinko vys ;-)
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Big Peat

Příspěvek od Nethar »

Ano, s každým přechutnáním jde malinko výš, pochutnávám si, z čehož pramení, že dalšího přechutnání z mé lahve se již nikdo nedočká :-D
Odpovědět