Compass Box Oak Cross

Vatted whisky - směs jednosladových whisek
Odpovědět
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Compass Box Oak Cross

Příspěvek od Nethar » 05 bře 2012, 19:36

Dobrý den přátelé whisky, připravil jsem si pro vás další slepý minitestík. Tentokrát jsem koštoval tři whisky série Compass Box - Oak Cross, Hedonism a Asyla - které jsem si náhodně promíchal. Dříve jsem již ochutnával Peat Monster, který by nebylo problémem rozeznat. Spice Tree snad zkusím někdy příště, stejně jako likér Orangerie.
Oak Cross je blended malt z Highlands, u které si trochu hrají s dřevem - whisky zrají klasicky v americkém dubu, marrying casks jsou pak kombinací sudů od bourbonu a "Oak Cross" sudů vyrobených z amerických a nových francouzských dubů.
Hedonism je obilná whisky - směs Cameronbridge, Carsebridge a Cambus, starých mezi 14-29 lety.
Asyla je míchaná whisky - sladové Linkwood, Glen Elgin, Teaninich a obilné Cameron Bridge.
compassBoxCrossOak.jpg
Compass Box Oak Cross
compassBoxCrossOak.jpg (10.18 KiB) Zobrazeno 1767 x
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/8395
Web:http://www.compassboxwhisky.com/
Barva:
Alkohol:43 %
Velikost:vzorek
Naslepo:ano
Aroma:Tak když porovnám vůni všech tří vzorků - zde je taková nejvíce neutrální. Žádný velký zázrak, ale je to v pohodě. Dostává se mi lehkého dřevnatého aroma, trochu takové jak říkám "kokosové" speysidovitosti (tady asi spíše obecné highlandovitosti). Takhle mi prostě voní normální whisky. Jestli to je Oak Cross nebo Asyla nevím.
Chuť:Dřevitá, trochu kořeněná, na jazyku cítím drobný náznak hořkosti, uvidíme, co se s ní stane po polknutí. Chuť je dobrá.
Dozvuk:Hořkost se nerozvinula, je to dobré, posunula se do karamelové (bez sladkosti) dřevitosti. Je tam snad nějaké koření. To dřevo tam je znát, hodně znát, vypadá to, že dozvuk můj tip definitivně určí jako Oak Cross.
Shrnutí:Dobrá, shrnutí, vzorky odtajněny. Napíšu ho jenom jednou pro všechny zároveň. Předem předesílám, že tohle byly všechny tři dobré whisky a vůbec by mi nevadilo mít od kterékoliv z nich celou láhev, myslím, že bychom se dříve či později skamarádili. Na jednu stranu se musím pochválit, protože jsem všechny tři správně určil, na druhou stranu musím říct, že poznat Hedonism nevyžadovalo žádnou genialitu a u druhých dvou jsem si do posledního okamžiku nebyl zcela jistý. Začneme-li Hedonismem, je to obilná whisky a porovnám-li ji s těmi pár, co už jsem chutnal, vede si velmi slušně. Jak už jsem psal, ve vůni nejlepší, zbytek se ale vydává směrem k té mé "bourbonovité" chuti, což je trochu nebezpečné, ale vzhledem k tomu, že tam úplně nedorazí a že jsem se vcelku spřátelil se Sazerac Rye, tady by to asi už vůbec nebyl problém. Je také výrazně dražší než druhé dvě lahve a mám takové podezření, že v souboji celých flašek by je nakonec asi převálcovala. Asyla byla ve vůni na druhém místě, ale ve zbytku už to příliš nezvládla, taková klasická, nijak nevyčnívající, myslím v této trojici, na blended je velmi dobrá (samozřejmě zase už jsme taky ve vyšších cenách). No a Oak Cross ten mě ve vůni připadal nejhorší, v chuti však cosi naznačil a nakonec to slušně rozbalil v dozvuku. On nebo Hedonism jest vítězem, záleží, jaký je vás postoj ke grain whisky.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra

Re: Compass Box Oak Cross

Příspěvek od josé » 23 srp 2017, 22:47

CBoakcross.jpg
CBoakcross.jpg (11.42 KiB) Zobrazeno 872 x
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/30852
Alkohol:43 %
Velikost:vzorek Marpek
Aroma:suché dřevo. hladké, příjemné, hraje prim. v pozadí lehce ovoce, letní jablka, svěží, hravé. bobule bílého vína. (b.2/3)
Chuť:dřevitost je příjemná, žádná přehulená, drhnoucí ani hořká. hladký A.O. není úplně plná. trochu řídká, lihová. (b.2/4)
Dozvuk:nasládlý. dřevo ustupuje. zůstává čokoláda. lehce vanilka a špetka koření. (b.1/2)
Shrnutí:jako starter optimální volba. v zásadě nemám nic proti. dalo by se říct letní pití. (b.0/1)
Body:5
"lepší jedna recenze nežli pytel keců."

Odpovědět