Big Peat Christmas Edition 2012

Vatted whisky - směs jednosladových whisek
Odpovědět
Uživatelský avatar
zyki
Znalec
Znalec
Příspěvky: 756
Registrován: 22 led 2013, 14:36
Bydliště: Praha

Big Peat Christmas Edition 2012

Příspěvek od zyki »

big peat 12.jpg
big peat 12.jpg (40.47 KiB) Zobrazeno 8347 x

Big Peat Christmas Edition 2012

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/35371
Alkohol:53,6 %
Aroma:kouř, hlína, medicína, pod tím ovoce (sušené brusinky, nějaké citrusy ?grapefruit), náznak smetanové hladkosti a stopa zatuchlosti.
V porovnání s klasickým Big Peatem se mi zdá nejen silnější, ale i pestřejší. Alkohol neruší, naopak vůně podporuje.
Chuť:kouř, mour s medem, příjemná síla alkoholu
Dozvuk:hořká čokoláda, hořká káva, kouř
Shrnutí:Nevánoční Big Peat mi hodně chutnal, tady je to ještě lepší.
Uživatelský avatar
Lakus
New-make
New-make
Příspěvky: 74
Registrován: 07 led 2013, 16:28
Bydliště: Brno

Re: Big Peat Christmas Edition 2012

Příspěvek od Lakus »

Mám v plánu oba typy a už se moc těším. Jsem zvědav jak moc ten vánoční bude vánoční ;)
Uživatelský avatar
Lakus
New-make
New-make
Příspěvky: 74
Registrován: 07 led 2013, 16:28
Bydliště: Brno

Re: Big Peat Christmas Edition 2012

Příspěvek od Lakus »

Aroma:Alkohol, kouř, slanost a suchá zemina. V pozadí sušené švestky.
Chuť:Rašelina, sůl, pepř, lékořicové pendreky a trošku kořenitosti.
Dozvuk:Slaný a uzený. Maličko trpký.
Shrnutí:Výrazné zejména díky alkoholu, jinak spíše jemné. Ve srovnání s tradičním plněním méně bohaté.
Uživatelský avatar
zyki
Znalec
Znalec
Příspěvky: 756
Registrován: 22 led 2013, 14:36
Bydliště: Praha

Re: Big Peat Christmas Edition 2012

Příspěvek od zyki »

Lakus píše:
Shrnutí:Výrazné zejména díky alkoholu, jinak spíše jemné. Ve srovnání s tradičním plněním méně bohaté.
A tu alkoholovou výraznost (případně převahu alkoholu nad chutí a vůní) vidíš jen u této whisky nebo obecně u CS?
Uživatelský avatar
Lakus
New-make
New-make
Příspěvky: 74
Registrován: 07 led 2013, 16:28
Bydliště: Brno

Re: Big Peat Christmas Edition 2012

Příspěvek od Lakus »

Spíš jsem se špatně vyjádřil. Necítil jsem chuť alkoholu, ale alkohol tu funguje jako zvýrazňovač chuti, ačkoli je to jako celek spíše jemné. S alkoholem problém nemívám, pokud není prostě cítit taková ta lihovost. Což rozhodně není prvek, který bych přiřazoval jen k plněním v sudové síle... Obecně s tím mám spíš problém u sladších whisky.
joy
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2785
Registrován: 27 úno 2014, 17:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Big Peat Christmas Edition 2012

Příspěvek od joy »

Big Peat Christmas Edition 2012

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/35371
Alkohol:53,6 %
Velikost:vzorek
Aroma:smetanové karamelky přecházejí do medicínské rašeliny, mokré zapařené obilí (zatuchlost), trocha neindetifikovatelného ovoce a zemitost
Chuť:rašelinná, medová sladkost, kořeněná (méně ale než u Uigeadailu, který jsem testoval souběžně) a opět zapařené obilí
Dozvuk:dlouhý, kouřový, ostré chilli
S vodou:přibude více smetanové sladkosti, ubude kouře a objeví se silněji ovoce - citrusy (které se nedaly před naředěním rozpoznat), v chutí zesílí med, rašelina zůstává, zmírní se koření, závěr pořád dlouhý, kouřový, ale chilli polevuje
Shrnutí:Pohodová a dobrá whisky, ale bohužel při přímém srovnání s Ardbegem Uigeadail je to "slabší kousek". Snad se dostanu k Big Peatu 40%, který Nethar označil za výborný, lepší než Laphroaig 10Y (a to by mě celkem zajímalo)
salam15
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 3108
Registrován: 20 říj 2011, 11:24

Re: Big Peat Christmas Edition 2012

Příspěvek od salam15 »

Alkohol:53.6 %
Aroma:Ostré, slané, kouřové, zatuchlina (staré knihy, antikvariát),jód, olej, citrusy
Chuť:Zpočátku sladká (med?), pak se mihne skořice a celé je to poměrně silně kouřové, ale je to zvláštní kouř jiný než u Laphroaig nebo Lagavulin, třeba to nakonec není kouř, ale popel :idea: . Pak člověk najde nějaké citrusové tóny a slanost.
Dozvuk:Dlouhý, parádní, relativně ostrý
Shrnutí:Vynikající whisky pro milovníky Islay, kdybych neměl rád rašelinné whisky, asi bych se zalekl a utekl. I zde slibuje etiketa slibuje, že část obsahu tvoří Port Ellen - já ji nikdy nepil, ale vsadil bych se, že jí tam bude homeopatické množství. Silnější alkohol tu pomáhá koncentrovat chutě, ředění ale nic moc nepřináší, chutě/vůně se sice rozvinou, ale ostrý charakter je pryč a je to trochu nuda. Základní lahev Big Peata jsem neměl, ale tohle je určitě lepší než Laphroaig 10 yo. Ten však tuto lahev s přehledem poráží o poznání příznivějším poměrem cena/výkon. Zkrátka zatímco Laphroaig si za 750,- Kč v Makru pořídím klidně víckrát za rok, tohle si koupím max. jednou za rok (nejspíš na Vánoce :violin:)
Naposledy upravil(a) salam15 dne 12 zář 2014, 22:43, celkem upraveno 1 x.
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Big Peat Christmas Edition 2012

Příspěvek od Nethar »

Se zpožděním se dostávám k recenzi této lahve, kterou jsem mohl s laskavým svolením laskavě upít salamovi ;-) Byl jsem zvědav na CS verzi jednoho z mých vůbec nejoblíbenějších pití.
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/35371
Web:http://www.bigpeat.co.uk/
Barva:
Alkohol:53,6 %
Velikost:vzorek
Naslepo:ne
Aroma:Ano, tohle je Big Peat. Zase stojím na pláži, je pět stupňů a slaný vzduch mi fláká do obličeje čestvé mořské vůně, a když chvilku poleví, ucítím vedle plápolající táboráček.
Chuť:Kouřově slaný, tuto část si podrobně napamatuju, ale vím, že ač výborný, zůstávám u té mojí oblíbené slabší verze Big Peata, v té se můžu víc "rochňat".
Dozvuk:Dlouhý a uklidňující ;-)
Shrnutí:Big Peat je super pití!
Odpovědět