The Botanist Islay Dry Gin 22

Odpovědět
Uživatelský avatar
xenopus
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1058
Registrován: 01 kvě 2015, 18:00

The Botanist Islay Dry Gin 22

Příspěvek od xenopus »

1453814902024_BOTANISTISLAYDRYGIN2013-BOTTLE.jpg
Alkohol:46 %
Podrobnosti:1l lahev, č. lahve L/150283 15/280 07 10 15 5:22
Aroma:Stylem typický dry gin, spíš kořenitý než ovocný. Alkohol neštípe do nosu, příjemné. Dominantně (kubebový?) pepř, trocha jalovce, kytiček, na pozadí limeta, koriandr a překvapivě kokos.
Chuť:Příjemná, plná, vyvážená. K aromatům z vůně se přidají ve větší intenzitě citrusy a zvláštní příchuť něčeho, na co v ginu nejsem zvyklý - ano, toto musejí být ony bylinky z Islay. Zajímavé, originální, rozhodně povedené.
Dozvuk:Příjemný, suchý, středně dlouhý, střídání kořenitosti se sladkostí, překvapivě vystupuje doposud decentní koriandr. Trošku mýdlovosti. Pšeničný líh.
Shrnutí:Za mě jednoznačně super gin, už vloni v říjnu, když jsem ho otevřel, jsem s ním byl nadmíru spokojen, dnes se dno lahve ocitlo na suchu. Překvapilo mě, že v echt skotské palírně Bruichladdich na Islay pracují i s jiným obilím než sladovaným ječmenem. Myslím, že se k němu rád jednou vrátím v podobě další lahve.
Zajímavost: zatímco některé značky číslem v názvu ginu udávají počet hodin, během nichž docházelo k "louhování" ginového koření v lihu před finální destilací, zde číslo 22 udává počet druhů rostlin z Islay, které byly k výrobě Botanistu použity. Pokud se zadíváte pozorněji na lahev, zjistíte, že jsou na jejím povrchu názvy oněch použitých rostlin latinsky vypsány (basreliéf). Hezký nápad. No a kdyby někoho zajímalo, které rostliny to jsou a v jaké intenzitě se vyskytují na území Česka, tak níže následuje malé botanické okénko. Neptejte se mě ale, které části rostlin a v jakém stádiu zralosti byly k výrobě použity ;).
Trifolium repens - jetel plazivý - obecný, celá ČR
Crataegus monogyna - hloh jednosemenný - hojný
Melissa officinalis - meduňka lékařská - u nás běžně pěstovaná, místy zplaňuje
Thymus polytrichus - mateřídouška časná chlupatá (T. praecox polytrichus) - u nás se nevyskytuje
Mentha x villosa - máta huňatá - roztroušeně kolem sídel, kde zplaňuje, na jižní Moravě vzácně
Betula pubescens - bříza pýřitá - u nás poměrně běžná, roste ve vyšších nadmořských výškách, v nížinách na slatiništích a rašeliništích
Filipendula ulmaria - tužebník jilmový - poměrně hojný
Ulex europaeus - hlodáš evropský - u nás jako kulturní rostlina, zplaňuje vzácně
Myrrhis odorata - čechřice vonná - původně pěstovaný především sudetskými Němci, v těchto oblastech také zplaněl, jinde roztroušený
Trifolium pratense - jetel luční - hojný
Mentha aquatica - máta vodní - roztroušený v teplých oblastech nížin velkých řek Čech i Moravy
Tanacetum vulgare - vratič obecný - hojný až obecný
Juniperus communis - jalovec obecný - roztroušený, silně ubývá
Myrica gale - vřesna bahenní - u nás se nevyskytuje, jde o druh vázaný na bahnité a rašelinné půdy chladnějšího podnebí (nejblíže od nás se vyskytuje v sev. Německu)
Artemisia vulgaris - pelyněk černobýl - obecný; jedna z nejběžnějších rostlin
Mentha spicata - máta klasnatá - roztroušený
Chamaemelum nobile - rmenec sličný (nespr. heřmánek římský) - výskyt roztroušený až hojný, spíše v teplých oblastech
Galium verum - svízel syřišťový - roztroušený až hojný, spíše v teplých oblastech
Calluna vulgaris - vřes obecný - hojný
Teucrium scorodonia - ožanka lesní - spíš ostrůvkovitý výskyt, spojený spíše s kulturním pěstováním, původní populace vzácné
Sambucus nigra - bez černý - hojný, převážně v teplých oblastech
Cirsium arvense - pcháč rolní - hojný
„Alkohol je metla lidstva, ale jednotlivcům neuškodí.“ Whiskybase moje bodování
Uživatelský avatar
tornado
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2445
Registrován: 21 zář 2016, 21:18
Bydliště: Praha

Re: The Botanist Islay Dry Gin 22

Příspěvek od tornado »

Botanist Islay Dry Gin 22

Alkohol:46 %
Barva:
Web:https://www.thebotanist.com/the-botanist-islay-dry-gin
Velikost:vzorek 0,04L GinFest 2017
Aroma:Nepříliš výrazné. Jemně štípe do nosu, ale není to nic nepříjemného. Lehce kytičkové s nádechem citrusů.
Chuť:Velmi příjemně sladký jalovec. Náznak citrusů, hlavně pomeranče, stopa máty, zázvoru a něco, co mi připomíná heřmánek. Mix koření s lehkou pepřovitostí, který hezky zahřeje ústa.
Dozvuk:Není příliš dlouhý. Přetrvává sladký jalovec a decentní pálivost. Zanechává suchý dojem.
Shrnutí:Zajímavý a dobře pitelný kousek. Je svěží, lehce pikantní. Postrádá výraznější tělo. Bylinky a koření působí velmi vyváženě, není zde žádná dominantní složka. Určitě stojí za ochutnání. Xenopusovi velký dík za malé botanické okénko.
Uživatelský avatar
AdamAaron
Abstinent
Abstinent
Příspěvky: 42
Registrován: 03 zář 2014, 20:54
Bydliště: Ostrava Poruba

Re: The Botanist Islay Dry Gin 22

Příspěvek od AdamAaron »

Z Islay už jsem měl lecos, ale GIN ne. Budu se po něm pídit. Zajímavé. Díky za tip. :think:
FAJNI WHISKAŘI OSTRAVA
Uživatelský avatar
lalos
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1699
Registrován: 19 kvě 2015, 07:43
Bydliště: Zlín

Re: The Botanist Islay Dry Gin 22

Příspěvek od lalos »

Info:Moje první recenze na gin, ke kterému mě přivedla whisky, protože tento gin je z Islay, z palírny Bruichladdich.
Tento gin obsahuje devět klasických ingrediencí pro většinu ginů a dále 22 rostlin typických pro Islay.
Web:https://www.bruichladdich.com/the-botanist/
Alkohol:46 %
Barva:Gin Clear
Velikost:Celá lahev
Aroma:Osvěžující štiplavé aroma. Sladký jalovec, lékořice, čerstvě nastrouhaný křen.
Chuť:Sladce pikantní, mladé smrčkové jehličí, skořice s medem, vánoční stromeček.
Dozvuk:Lékořice, hořkost citrusů, v závěru lehce suchá trpkost.
Shrnutí:Můj první prémiový gin, a musím říct, že mi fakt chutnal. Tím, jak je v něm poměrně dost ingrediencí, nic z něj extra nevystupuje a zařadil bych ho ke klasickým ginům s dominancí jalovce. Po flašce se zaprášilo docela rychle.
Instagram, Facebook, Whiskybase

Scotch, irish, japanese, american, indian and czech of course- Racism Freezone
Odpovědět