North British 18 yo 1997 Signatory

Obilné whisky
Odpovědět
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

North British 18 yo 1997 Signatory

Příspěvek od Hunter » 20 čer 2016, 10:27

north-british-1997-signatory-whisky_zpsvqn3e6mt.jpg
north-british-1997-signatory-whisky_zpsvqn3e6mt.jpg (11.23 KiB) Zobrazeno 979 x
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/72877
Barva:
Alkohol:43 %
Aroma:Hodně zajímavá a překvapivě výrazná vůně. Vanilka, cukrová vata, k tomu travnatost, lák od okurek. Zní to hůř, než opravdu voní. Vzdáleně mi připomíná nějaké rye (Rittenhouse?). (86 b)
Chuť:Tělo je bohužel tenčí, vypadá mladě, lihová, nasládlá, chuťově jednoduchá a plochá, na 18 let docela překvapivé. V dochuti lák. (78 b)
Body:82
Shrnutí:Ochutnána v rámci slepého testu tří single grainů u josého. Greenore 8 yo dopadla u mě nejhůře, Kilbeggan 8 yo pak byl o něco lepší (79 bodů), a nejlépe na tom byla North British 1997 SV (82 bodů). Nutno ovšem dodat, že v chuti byly rozdíly opravdu jen minimální (známky G8 77, K8 a NB shodně 78), měl jsem z ochutnávky pocit, že všechny vzorky jsou chuťově uniformní, a tak se to zajímavější v testu odehrálo jen ve vůni, kde ty skoky byly opravdu veliké (NB 86, K8 80 a G8 75). Na nákup bych to neviděl ani u jedné, zaujaly mě tak maximálně svou vůní, a do jisté míry podobností určitých částí aroma s některými US žitnými (rye) a taky kožeností mladších a levnějších karibských rumů.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil

josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra

Re: North British 18 yo 1997 Signatory

Příspěvek od josé » 21 črc 2016, 22:38

Velikost:maxivzorek
Aroma:sladké, hladké, měkce vanilkové. čistý american oak. v pozadí kořenitost, hřebíček a trocha obilné lihovosti. piškoty. stopy ovocné sladkosti - broskve, dýňový kompot, ananas. kousek nugátu (b.2/3)
Chuť:suchá dřevitost a.o., trochu drhnoucí až nahořklá (snesitelně). přechází do pikantní kořenitosti (hřebíček, badyán). postupně sládne, vanilka. příjemná. s trochou vody se zjemní a ohladí. (b.2/4)
Dozvuk:nasládle čokoládový s vanilkovým dřevem. větrový. kokos (b.1/2)
Shrnutí:nejlepší z testované trojky. hlavně ve vůni se mi líbila. v chuti kořenitá. (b.0/1)
Body:5
"lepší jedna recenze nežli pytel keců."

xenopus
Znalec
Znalec

Re: North British 18 yo 1997 Signatory

Příspěvek od xenopus » 01 říj 2016, 08:47

Podrobnosti:0,7l lahev
Barva:
Aroma:Štiplavé, nepříjemné, moc nepomůže ani delší vyvětrání. Obilí, dřevo, organická rozpouštědla, podivná zatuchlost (jako začínající hniloba jablka).
Chuť:Drsná, trochu olejnatá, štiplavá. Dřevo, obilí, jak ho znám z blendů, nakyslé jablko, kořenitost.
Dozvuk:Poměrně příjemný, krátký. Sice hodně dřevitý, ale kompenzovaný květinkami a ovocnou sladkostí (maliny).
Shrnutí:Vítěz srovnání tří single grain whisk(e)y (+ Greenore 8 yo + Kilbeggan 8 yo).
Body:78
Single grain jsem doposud nikdy pořádně neochutnal, a tak jsem si v květnu otevřel tři lahve vedle sebe. Porovnávány byly mezi sebou
Greenore 8 yo, Kilbeggan 8 yo a North British 18 yo 1997. Ve vůni byla nejjemnější Greenore, v chuti i dozvuku nejlepší North British (což z ní činí vítěze srovnání; to je ale dáno spíš chuťovým překvapením po nevyvedeném aromatu). Po dopití všech lahví mohu pouze konstatovat, že pokus srovnat vedle sebe tři single grain byl učiněn :? . Největší rozdíly byly ve vůni, chuťově byly v podstatě všechny stejné. Na můj vkus hodně se měnily chutě a vůně každé z nich od doby otevření do doby dna lahve: ovocnost se vytrácela a zůstalo pouze dřevo. Kdo má ve zvyku mít lahve otevřené delší dobu, zde to opravdu nedoporučuji.
Celkově v zásadě zklamání, a to i z nejlepší North British - na 18 let bych čekal daleko kulatější pití. Jako jediná mi ale dala pocit, že si chci nalít další a chci ji líp poznat. Po letmé zkušenosti s modrým flakonem Haig myslím, že si na dlouhou dobu dám od obilných whisek pokoj, byť se na některé rye co mám ve skříni docela těším. U Greenore potěší to, že už se běžně neprodává. Měl-li bych si příště volit z obilných destilátů, radši bych si nalil prémiovou vodku - za obdobnou cenu nabízí nesrovnatelně čistší obilnou chuť bez nedobrých dřevitých tónů a navrch bych získal dojem, že si zbytečně na nic nehraje.
„Alkohol je metla lidstva, ale jednotlivcům neuškodí.“ Whiskybase moje bodování

Odpovědět