Strathmore 43 yo 1970 MoS

Obilné whisky
Odpovědět
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Strathmore 43 yo 1970 MoS

Příspěvek od Nethar »

Strathmore má na fóru také premiéru. Pozor, je to trochu zamotané, existovala totiž Lowland malt distillery Strathmore, která ovšem produkovala whisky jenom rok. Ta byla ale umístěna právě v grain palírně, o kterou se jedná tady. Ta se správně nazývá North of Scotland. Oficiální stáčení je jenom 50letá whisky z roku 2017, ale existují různé lahve od independent bottlerů.
Whisky se zde pálila od roku 1958, v roce 1957 byl areál teprve zakoupen. Šlo to rychle. Například aby se neztrácel čas, tak když se zjistilo, že kotle jsou vyšší než maximální povolená výška střechy, zakopali je raději pod úroveň podlahy. Jak už bylo napsáno, sladová whisky se zde pálila jenom rok, protože poptávka byla hlavně po grain a místa bylo málo, takže sladová se zrušila a místo ní byl nainstalován větší mash tun pro grain. Ze zcela zásadních věcí nutno hlavně zmínit, že dříve zde byl pivovar a jeho majitel tu strašil ještě za dob palírny, viděli ho jak zaměstnanci, tak lidé z berňáku. Druhá možnost je, že příliš popíjeli místní nektar. Palírna byla zavřena v roce 1980.
strathmore.jpg
strathmore.jpg (7.72 KiB) Zobrazeno 3252 x
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/66553
Web:https://www.malts-of-scotland.com/en/
Barva:
Alkohol:43,8 %
Velikost:miniatura
Naslepo:ne
Aroma:Vanilkové, velmi intenzivní, hodně kořenité, čokoláda, perník, rum, kokos. Jasně, není to malt whisky, je to navoněná grainka, ale v téhle podobě mi hodně dobře voní. Jak jsem psal jinde, staré grainy jsou super a tohle má 43 let.
Chuť:Velmi rumový, trochu šťavnatého ovoce, ale hlavně ten rum, ale ne ve smyslu sladkého lepidla.
Dozvuk:Dřevnatě rumový, exotické nahnilé ovoce, ostré koření, dlouze doznívá.
Shrnutí:Paráda, v rámci grainů skvost a že jsem jich už pil (málo)! Nedělám si iluze, že je to klasický představitel Strathmore, většinou se to lahvovalo trochu dřív ;-)
Odpovědět