Co právě pijete ...

Máte-li náměty, poznámky či nápady k chodu fóra či si chcete jen tak pokecat, sem s tím.
Odpovědět
Rog
Znalec
Znalec

Re: Co právě pijete ...

Příspěvek od Rog » 06 pro 2018, 01:00

AK som si nadelil až dnes na Mikuláša, tak začínam doháňať a dnes prvé 2 vzorky:
Fettercairn 6 YO Vom Fass - žiadne satori sa nekoná, mladá, ujde, ale nezaujme.
Fettercairn 9 YO, Cadenhead Small Batch 2008. Sudovka- tá už stojí za to.

LukeD
New-make
New-make

Příspěvek od LukeD » 06 pro 2018, 01:47

Dneska srovnávačka 3 šanů v sudové síle: Auchentoshan Valinch 2011 vs 16yo Bourbon Matured vs 17yo Bordeaux Wine Finish.

Novější Valinch má na první dobrou zřetelně dosti odlišnou vůni od těch dvou starších plnění se starou etiketou. 17yo je pak ve vůni o něco sladší než 16yo.

Vůně
Valinch: sušený banán a ananas, žitný kvásek, kyselina citronová. S vodou: kvasnice, skořice, žluté ovoce typu mirabelka apod.
16yo: květová vůně (možná kvetoucí kopřivy), vařená kořenová zelenina, vanilka, čerstvý hrášek. S vodou: sušená citronová kůra, čerstvě uřezaná větev ovocného stromu, banánová slupka.
17yo: karamelová náplň, bonboniéra, hnědý cukr, výrazně (jakmile ochutnám) černý rybíz. S vodou: cukrkandl, karamelky, slad.

Chuť
Valinch: silně alkoholová, sirupová, nasládlá, náplň bylinných bonbonů. S vodou: hrušky, sušenky, hruškové pyré, Slavia furé.
16yo: pepř, máta, hřebíček, postupně sládne. S vodou: nálev z hruškového kompotu, akátový med, marcipán.
17yo: ovocná, sladko-kyselá, černý rybíz, lanýžová náplň. S vodou: ještě více zdůrazněný černý rybíz, mléčná čokoláda.

Dokončení
Valinch: do hořka a dřevita, rozkousané dřívko od nanuku, hroznový střapec.
16yo: do hořko-kysela, rozkousaný travní stvol či hroznové zrnko, zázvor. S vodou: nezralý hrozen.
17yo: spíše do kysela, Vitacit, želatinoví medvídci. S vodou: hořká čokoláda s náplní z černého rybízu s trochou čili.
Obrázek Je lepší žít hodinu jako tygr než celý život jako červ.

spyna
Znalec
Znalec

Příspěvek od spyna » 06 pro 2018, 19:20

AK6: Basil Hayden's Artfully Aged (WB 73846) - neurazí, nenadchne... prostě lehce nadprůměrný bourbon
Whiskybase | Vzorky na výměnu - akt. 23.3.2018

LukeD
New-make
New-make

Příspěvek od LukeD » 06 pro 2018, 19:29

Benriach 17yo Septendecim - zatím to vypadá, že kouřovky Benriach mě baví mnohem víc než jejich nenakouřené záležitosti.

ktulu
New-make
New-make

Příspěvek od ktulu » 06 pro 2018, 19:45

LukeD píše:
06 pro 2018, 19:29
Benriach 17yo Septendecim - zatím to vypadá, že kouřovky Benriach mě baví mnohem víc než jejich nenakouřené záležitosti.
Jaký je v porovnání s 10yo verzí?
Per aspera ad astra.

Pet
Znalec
Znalec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pet » 06 pro 2018, 19:54

Octomore 9.1, 9.2, 9.3. Lochindaal X v sudové síle. Na Ochutnávce u Kudrnáče v Břeclavi.

Odesláno z mého Redmi 4X pomocí Tapatalk

Obrázek

LukeD
New-make
New-make

Příspěvek od LukeD » 06 pro 2018, 22:02

ktulu píše:
06 pro 2018, 19:45
Jaký je v porovnání s 10yo verzí?
Jemnější, komplexnější, méně kousavá a (logicky) ne tak "nařvaná" pokud jde o kouř. Pokud ti ve whisce nejde jen o - pokud možno co největší - nakouřenost, mohla by tě Septendecim bavit. Benriach Curiositas 10yo mi tak trochu připomínala Laphroaig 10yo - obzvlášť když jsem ji měl naslepo. 17yo je někde jinde.

Nicméně já měl obě dvě dvakrát. Myslím, že na jejich srovnávání jsou tady jiní, kvalifikovanější odborníci, kteří ti snad napíší své.

zyki
Znalec
Znalec

Příspěvek od zyki » 06 pro 2018, 22:09

AK č. 6 - Bladnoch Samsara, příjemné překvapení

Petr
Guru
Guru

Příspěvek od Petr » 06 pro 2018, 22:23

Glen Moray 18 YO, 40,0 %, 0,7 l - zrání jenom v sudech prvního plnění po bourbonu,
Dalmore Luceo, 40,0 %, 0,7 l - ex bourbon sudy, dozrávání v sudech prvního plnění po Apostoles sherry z Gonzales Byass.
Obě hezky voní, co slíbí nosem, to dodají na patře, dokonce jim sluší i ty nízké volty.
Na jedné straně dodávají bohatost a komplexnost spolu s vyzrálostí a uhlazeností asi ty roky, u druhé whisky, kde se léta strávená v sudech nedozvíme, totéž zřejmě vykonalo umění master distillera - skvělého "nosa" RP.
Když se k tomu kouknu na ceny, jeden by mohl říct, že Dalmore je předražená - já to tak po ochutnání nevidím. Ono koukat s despektem a kritizovat a priori ty NAS lahve, může být někdy docela ošidné. Nicméně téma je to věčné, a taky vděčné. To by stačilo. :)
Jdu si dát repete!
:whistle:

Petr
Guru
Guru

Příspěvek od Petr » 06 pro 2018, 22:50

K čoudovým BenRiachům a jejich několika verzím jen něco málo postřehů.
Co píše Luke sedí, včetně toho Laphroaigu, jehož cítilo, při slepé degustaci i pár jiných lidí a pak nechtěli věřit vlastním očím. Taky mám dodnes uloženu SMS, kde mi jeden přítel napsal žhavý výsledek testu (necinknutého) ve Wine&Degustation - " ....tak všem dala na prdel BenRiach 10 YO Curiositas...."
Aby si člověk udělal obrázek, co s "čoudem" ve whisky dělají leta v sudu, to by musel zkusit Birnie Moss, pak Authenticus 21 YO, 25 nebo dokonce 30 YO. Je to ukázkové a dech beroucí! U těch starších, bohužel, ten dech vezme a do mrákot přivede člověka nejdříve cena, lekne se a couvne. :lol: Pomoc je však snadná, najít a nechat si někde nalít panáka. :shhh:
No a pak jsou tady od BenRiach ještě finiše z nakouřeného základu. Takové Solstice 15 nebo 17 YO nemají chybu. Zrovna tak Albariza 18 YO. Nějak mně při tom napadlo, že jsem ještě neměl BenRiach CS#1 Peated. Alespoň mám tip na jindy.
:hand:

Odpovědět