Co právě pijete ...

Máte-li náměty, poznámky či nápady k chodu fóra či si chcete jen tak pokecat, sem s tím.
Odpovědět
LukeD
Znalec
Znalec
Kontaktovat uživatele:

Re: Co právě pijete ...

Příspěvek od LukeD » 04 čer 2019, 02:42

Viz vlákno První panák. A asi i relativně chápu to přirovnání k Ardbegu. Každopádně velmi specifický kouř ve vůni s trochou žloutku a neméně zajímavá, celkem "plnotučná" chuť s banány, vanilkou a smetanou (panna cotta!), podpořená sladkostí v takové míře, která není vše zahlcující. Dokončení spíše sušší, zpočátku peprné, postupně možná trochu připomínající tequilu. Na prvního panáka to každopádně vůbec není špatné...
Obrázek Je lepší žít hodinu jako tygr než celý život jako červ.

OldStyle
New-make
New-make

Příspěvek od OldStyle » 04 čer 2019, 15:28

LukeD píše:
30 kvě 2019, 02:17
Pokud jde o oloroso finiš u 15yo Glen Scotia, tak vycházím z informace, kterou jsem našel v Malt Whisky Yearbook. A dovolím si předpokládat, že její autor si tuto nevycucal z prstu.
Zkusil jsem se dopátrat pravdy, ale není to lehké. MWY19 opravdu píše, stejně jako u předcházející 18YO, že je finišovaná v oloroso. Snadno však může jít o tiskařský překlep. Stránky palírny přiznávají PX u Double Cask, Oloroso u 18yo a "noname" sherry u 16yo. Tak jsem je přechutnal všechny.
GS new range MALA.jpg
Double Cask je mladá, chuťově "fortifikovaná" 12 roky v PX. Nejrychlejší způsob jak vložit výraznější chuť, znatelná stopa po "lacinějším modelu".
Victoriana - pálené sudy, sudová síla, jasně znatelné, mistrovsky strukturované, ukazuje, že věk není všechno.
16yo palírna - přiznává sherry, za mě nejslabší kousek kvůli "turbo díře" přechodu mezi sladkostí a dřevem, typický model pro duty free = jasně se odlišuje, nepatří ale k nejkvalitnějším
18yo má nejvýraznější oloroso průběh zesílený výraznějším nakouřením a naprosto plynulý přechod do amerického dubu.
15yo oloroso nepřiznává, ale cítím ho slabě, je nejstrukturovanější a za mě jasný vítěz v poměru cena/výkon.

Rychlá symbolika a nápověda palírny - nevidím v tom systém nebo jsem ho nepochopil:
15yo Rich&Smooth,
16yo Rich&Smooth
18yo Aromatic&Spicy, na etiketě oloroso
Victoriana Rich&Smoky
Double Cask Rich&Spicy, na etiketě PX
PS: stará řada v krásných designových tubách vůbec s sherry nepracovala.

LukeD
Znalec
Znalec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od LukeD » 05 čer 2019, 09:44

OldStyle píše:
04 čer 2019, 15:28
Zkusil jsem se dopátrat pravdy, ale není to lehké. MWY19 opravdu píše, stejně jako u předcházející 18YO, že je finišovaná v oloroso. Snadno však může jít o tiskařský překlep. Stránky palírny přiznávají PX u Double Cask, Oloroso u 18yo a "noname" sherry u 16yo.
Těžko může jít o tiskařský překlep, když to ročenka uvádí již od uvedení Glen Scotia 15yo na trh, tj. od Malt Whisky Yearbook 2016, kde se píše "American oak and a short finish in oloroso casks". A vzhledem k tomu, jak Ingvar s texty neustále pracuje a mění je, silně pochybuju, že by tam nějakou takovou chybu nechal x ročenek za sebou. Zvláště pak, když v MWY 2019 je v závorce uvedeno již jen "finished in oloroso casks".

A jinak souhlas, je to skvělá whisky. Já se k ní dostal díky Ralfyho recenzi a rozhodně nelituju ani omylem. Charakterově velmi výrazná a osobitá whisky, která ovšem jen tak někomu nesedne. Hned několik mých kolegů s ní má velký problém...

Edit: 18yo jsem měl v rámci Whisky festivalu a ta mne nejvíc zaujala vůni z lahve, která brutálně připomínala úlečky (někteří říkají vosí hnízda) z vlašských ořechů a moučkového cukru. Ve skleničce a hlavně v chuti už to až taková sláva nebyla.
Naposledy upravil(a) LukeD dne 05 čer 2019, 09:49, celkem upraveno 2 x.
Obrázek Je lepší žít hodinu jako tygr než celý život jako červ.

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 05 čer 2019, 09:46

Nidan se s Ingvarem bavil nedávno v Londýně, neřešili jste to náhodou? ;)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

nidan
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od nidan » 05 čer 2019, 09:53

ne ptal se mne na můj názor na nový přebal knížky a co bych viděl příště, dochází mu inspirace ;)

OldStyle
New-make
New-make

Příspěvek od OldStyle » 05 čer 2019, 11:37

LukeD píše:
05 čer 2019, 09:44
A jinak souhlas, je to skvělá whisky. Já se k ní dostal díky Ralfyho recenzi a rozhodně nelituju ani omylem. Charakterově velmi výrazná a osobitá whisky, která ovšem jen tak někomu nesedne. Hned několik mých kolegů s ní má velký problém...
Edit: 18yo jsem měl v rámci Whisky festivalu a ta mne nejvíc zaujala vůni z lahve, která brutálně připomínala úlečky (někteří říkají vosí hnízda) z vlašských ořechů a moučkového cukru. Ve skleničce a hlavně v chuti už to až taková sláva nebyla.
Vidím, že máš terminologii založenou na cukroví :)
15yo je vzhledem ke svým kvalitám za super cenu a pomalu mizí z trhu.
"Úlečky" jsou 4 vrstevnaté (kakao krém, vejce krém, alkohol, piškot=mouka) a možná to ti připomíná 15yo. Je z celé řady nejsložitější a nejvrstevnatější a jednotlivé vrstvy se několikrát prolnou. Ostatní mají dominantní složku, která viditelně vítězí a jsou tak možná srozumitelnější. Výraznost až polopatičnost 18yo mi přijde až skoro "laciná", ale určitě se najdou milovníci, kteří ji dají přednost pro výraznost. Výrazně nejhorší je za mě 16yo.
No nezbývá, než přechutnat i původní řadu, která pracuje pouze s bourbonem a širokou škálou délky staření v sudu.

nidan
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od nidan » 05 čer 2019, 11:58

15ku jsem z této výše uvedené řady neměl, 16 a 18 mi vyšli na rovno, stejně jako double cask...stejně to všechno převálcuje bourbonová 25 yo :)

OldStyle
New-make
New-make

Příspěvek od OldStyle » 05 čer 2019, 13:26

nidan píše:
05 čer 2019, 11:58
15ku jsem z této výše uvedené řady neměl, 16 a 18 mi vyšli na rovno, stejně jako double cask...stejně to všechno převálcuje bourbonová 25 yo :)
Jasně, bourbon experience, je pro GS typičtější než sherry a 25yo (!) je skvělá. Ale rozdíl ve dřevě je díky rokům u 16 a 18yo markantní oproti Double Cask. 15ku rozhodně zkus, palírna si ji cení na 50 EUR, v ČR ji koupíš za cca 1200, což je skvělá cena, proto taky mizí. A už jsem si prožil vjem připomínající vosí hnízda (úlečky) - to je trefný popis od tygra jedním slovem, lepší jsem u téhle whisky neviděl.

nidan
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od nidan » 05 čer 2019, 15:33

Musim.rict ze mi ten zvlastni kour s sherry celkem.sedi

salam15
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od salam15 » 05 čer 2019, 17:37

OldStyle píše:
31 kvě 2019, 15:13

Jak je to doopravdy u GS alias Loch Lomond s tím Oloroso u 15yo?
Já jsem fakt zvědavý, co autor myslel tím Glen Scotia alias Loch Lomond? Jak je to doopravdy, Old Style?
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.

Odpovědět