První a poslední sklenka roku

Máte-li náměty, poznámky či nápady k chodu fóra či si chcete jen tak pokecat, sem s tím.
vobr
New-make
New-make

Re: První a poslední sklenka roku

Příspěvek od vobr » 31 pro 2013, 10:59

Protože jsem během svátků dopil Bruichladdich i Talisker, zbyla mi jen darovaná litrovka Jamesonu. Ale poslední sklenkou roku - doufám - bude víno, habánské Chardonnay. Silvestr doma slavíme decentně a víceméně jen trpně čekáme, až obyvatelstvo vybouchá svou munici a kolektivní jásání postupně utlumí spánek...

richie
Znalec
Znalec

Příspěvek od richie » 01 led 2014, 12:11

Tak letošní Silverstr jsme s manželkou pojali jako objevování oblasti Speyside. Pokusím se později udělat jednotlivé recenze na základě svých poznámek. Teď jen stručně a spíše jako srovnaní jednotlivých lahví z pohledu začátečníka.
Začali jsme s Tamdhu - příjemné překvapení, velmi sladká, jemná, na to, že nemá roky, velmi dobrý poměr cena/výkon. Rozhodně nezklamala. Nenáročné pití.
Dále následovala Cardhu 12 yo, hodně medová, ostřejší než Tamdhu. Tam vidím potenciál, musím se hlouběji zanořit do láhve.
Jako etalon kvality jsme pokračovali s The Balvenie 12 yo Double Wood, velmi dobrá, o krok dále než předchozí dvě.
Poté jsme přítvrdili kalibr s Aberlour 15 yo Select Cask Reserve - toto byl naprosto bezkonkurenční vítěz v oblasti vůně, takový ohňostroj různých ovocně sladkých vůní postupně se měnících nedosahovala žádná z ochutnávaných. Navíc vynikající plná ovocná chuť i zakončení. Můj jasný favorit.
Další v řadě (první v roce 2014) byla pro mne naprosto stabilní kvalita Glenfiddich 15 yo Solera Reserva (Solera Vat), která ve vůní mírně zaostává za Aberlour 15 yo, ale jinak velká dobrota.
A na závěr jsme to ukončili The Glenlivet The Master Distiller's Reserve, která vyzněla mírně nahořkle oproti předchozím, ale také velmi dobrá. Možná i z pohledu pozdního pořadí a pokročilé hodiny vyzněla hůře, než jsem čekal.

Pokud mohu shrnout, tak náš vítěz: Aberlour 15 yo Select Cask Reserve v těsném závěsu následuje Glenfiddich 15 yo Solera Reserva (u těchto dvou jsou asi znát ty roky navíc) a The Balvenie 12 yo Double Wood. Toto jsou jasní kandidáti, že po dopití láhve jistě zakoupím další.
Ostatní whisky byly také velmi dobré a ani u jedné bych neřekl, že by mi nechutnala, ale ty výše uvedené tři hodnotím o stupeň výše.
Co se týče ovocných, sladkých Speyside whisky, pro mne naprostá spokojenost.
Teď bych se rád přesunul do oblasti Highlands, Lowlands a možná nějaký ostrovní začátek.
P1280146n.jpg

jumbo
New-make
New-make

Příspěvek od jumbo » 02 led 2014, 00:27

Moc pěkný průlet po Speyside. Diky za náhled. Takové čistě Speyside porovnávání by se mi taky líbilo. To budu muset promyslet :)

Sent from my Windows Phone using Tapatalk

Lakus
New-make
New-make

Příspěvek od Lakus » 03 led 2014, 11:23

Poslední sklenkou roku byla Four Roses, první v roce 2014 - sázka na jistotu v podobě šestnácti letého Lagavulinu, protože jak na nový rok, tak po celý rok :roll:

littlefox
Abstinent
Abstinent

Příspěvek od littlefox » 06 led 2014, 14:08

Tak u mňa sa to nieslo v znamení dopíjania Tequily Tres Toňos Extra Anejo, ktorú som si po exkurzii zakúpil priamo v palírne v mexiku. Až doma som sa z internetu dozvedel, že pre turistov mali špeciálne ceny a zaplatil som za ňu takmer 2-násobok bežnej ceny. Nuž čo tam po tom, Maňána! . Po polnoci ale prišla rada na Talisker 10y. Za čo vdačim aj vašim radám a dakujem. Láska na prvé pitie a skvelá spoločníčka na ceste do nového roka. Dufam, ze bude plný min. aspon tak príjemných objavov akým bol pre mna talisker. :)

Odpovědět