Cena whisky - blended vs. single malt

Máte-li náměty, poznámky či nápady k chodu fóra či si chcete jen tak pokecat, sem s tím.
Radek
Profesionál
Profesionál

Re: Cena whisky - blended vs. single malt

Příspěvek od Radek » 15 led 2014, 23:09

Jumbo, ochutnej pětiletýho Glen Granta a možná na to přijdeš. Prostě whisky aby získala tu správnou chuť musí dozrát do oprimálního věku. Ten je u každý whisky trochu jinej, ale 3 roky to až na výjimky (Kilchoman) nebudou.
Nepochválíš-li se sám, nikdo to za tebe neudělá.

jumbo
New-make
New-make

Příspěvek od jumbo » 16 led 2014, 23:19

:arrow: Petr
Z toho, co jsem četl, mám pocit, že blendy se začaly míchat proto, že single malty byly pro spoustu lidí příliš ostré/výrazné. Mícháním se tak snažili docílit "jemnější" chuti. A to vlastně se všemi výhodami o kterých jsme se tu bavili (krátká doba zrání, grain podíl, ...).

Nebo byl ještě jiný důvod?

Petr
Guru
Guru

Příspěvek od Petr » 19 led 2014, 12:12

Jo, je to, zjednodušeně řečeno, ten hlavní důvod. Přimotala se k tomu i další hlediska, namátkou třeba zákon, který povolil míchání v daňových skladech s odloženým placením daní, který způsobil velký rozmach míchaných whisky. Ne všem ve Skotsku/UK byla míchaná po vůli a v této souvislosti se dlouho vedly "boje" o to, čemu vůbec lze ještě říkat whisky. Dlouhý čas "obilný destilát", byť do jisté doby také destilovaný v "pot still", sloužil hlavně k výrobě ginu (protože byl prostě "bland").
V této souvislosti se mi vetřela jistá analogie. :mrgreen: Tento spor pomohlo "definitivně vyřešit" pančování. :o Taková mírnější forma. V tomto případě by se, hezky česky, řeklo řezání. V jedné hospodě to nabylo vrcholu a věc skončila u soudu. A jak to tak bývá, do sporu chytře zapojila silná společnost DCL, spor se vyhrál a i obilnému destilátu, kterým hospodský řezal sladovou whisky, aby více vydělal, tak moc, až to přehnal, se navždy může říkat, v souladu se zákonem, whisky. Opět s odbočením, ale přece jen k tématu - už dávno šlo o prachy na stupnici - sladová - míchaná - grain. Nebýt toho sporu, whisky by byla jenom jediná - sladová. A to bychom se tu bavili proč z té palírny levná a z jiné drahá. :naughty:
Mimochodem, byl jsem na cestách a setkal jsem se tam s jedním postřehem - z celkového množství skotské whisky se vypije na světě devadesát pět procent míchané, ale devadesát pět procent řečí se vede kolem sladové! :hand:

Odpovědět