Co pijete o vánocích?

Máte-li náměty, poznámky či nápady k chodu fóra či si chcete jen tak pokecat, sem s tím.
Odpovědět
Botana

Co pijete o vánocích?

Příspěvek od Botana »

Dnes máme první prosincový den a Ježíšek se blíží jako ďas - včera jsme zapálili první svíčku na adventním věnci a dnes jsme si dali první čokoládu z adventního kalendáře. Už se jistě všichni těšíme, copak nám Ježíšek asi nadělí (doufám, že nepřiletí na peruti a nezakřičí nase.. ti).

Zajímá mě, co v tyto sváteční a zimní dny popíjíte za domácí laskominy – vaječné koňaky, svařáky, punče, grogy, svařené jablečné džusy (fuj v tom není alkohol), apod.

A abych byl úplně přesný, tak mně nezajímá pouze to, co pijete, ale také váš případný domácí recept na přípravu takovéhoto svátečního drinku.

Pro představu vkládám recept mé ženy na přípravu domácího vaječného koňaku:

- 30 dkg cukr krystal
- 5 až 6 žloutků
- 1 slazené mléko Tatra (taková ta plechovka)
- 1 neslazené mléko Tatra (taková ta plechovka)
- ½ l "rumu" (tuzemák)
- 1 vanilkový lusk

Tento domácí koňak vždy rád ochutnám, ale vypiju ho jenom maličko. Chutná ale dětem, které jsou po něm hodné a chodí brzy spát.

Jak děláte vaječňák (nebo cokoli jiného) vy a používáte/použili jste při jeho přípravě whisky?
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Co pijete o vánocích?

Příspěvek od Hunter »

Vaječňák u nás taky děláme, se stejným receptem, jen bez té vanilky.
Letos chci konečně vyzkoušet švédskou obdobu punčů a svařáků- glögg. Lakvinku už hotového jsem sehnal v Německu, tak jsem zvědav.
Recept v češtině je třeba zde:
http://www.dobravinoteka.cz/magazin-o-vine/glogg-67
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
richie
Znalec
Znalec
Příspěvky: 536
Registrován: 26 lis 2013, 19:30
Bydliště: Zlín

Re: Co pijete o vánocích?

Příspěvek od richie »

Vaječný koňak taky děláme, obvykle z tuzemáku a někdy se slzou v oku uvolním něco z vlastní domácí slivovice (ne doma pálené, ale z vlastních surovin). Nedávno jsme ale udělali zajímavý pokus. Poměrně velký propadák u nás zaznamenala single malt Tamdhu NAS a ani po několika dalších šancích, které jsme jí dali, nebyla hodná zústat v domácím baru. Tak jsme jí dali zbylého 1/2 litru do vaječného koňaku místo tuzemáku a světe div se, výsledek byl naprosto úžasný. Potvrdili všichni, co ho chutnali. Určitě to nebude pravidlem, ale pokud něco ze single malt lahví nesnese měřítka vypití, půjde to 100% do vaječňáku a ještě to udělá výbornou službu. ;)
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Co pijete o vánocích?

Příspěvek od Hunter »

Tak to teda asi taky prubnu, to zní dobře, Tamdhu sice nemám, ale vyberu nějakého obětního beránka.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
zivak
New-make
New-make
Příspěvky: 53
Registrován: 25 říj 2011, 10:21
Bydliště: Jihlava

Re: Co pijete o vánocích?

Příspěvek od zivak »

Tak jsem podle toho receptu uvařil testovací 1l várku vaječňáku (rum jsem dal od oka) a po návštěvě rodiny musím dovařit dalších 5l pro všechny ženský v rodině...

Díky za inspiraci.
Obrázek
Botana

Re: Co pijete o vánocích?

Příspěvek od Botana »

@zivak - Rádo se stalo

@Hunter - Už jsi vybral nějakého obětního beránka? Dáš nám sem pak nějakou recenzi ;) ?
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Co pijete o vánocích?

Příspěvek od Hunter »

Mám tam půl lahve blendu Té Bheag, tak to prubnu s ním. Je nejslabší, tak má padáka.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Rog
Znalec
Znalec
Příspěvky: 500
Registrován: 15 srp 2014, 12:42
Bydliště: Košice

Re: Co pijete o vánocích?

Příspěvek od Rog »

Hunter píše:...
Letos chci konečně vyzkoušet švédskou obdobu punčů a svařáků- glögg. ...http://www.dobravinoteka.cz/magazin-o-vine/glogg-67
Glögg je dobrota, ale mám iný recept. Červené víno, rum (tuzemák) - miesto vermutu :D pomer vína a rumu 4:1 (typycky 2:0,5 l, závisí od počtu ľudí), pomarančová kora, ale aj nakrájené pomaranče, hrozienka a mandle - ošúpané a nakrájené. Korenie - škorica a klinčeky. Spolu trochu povariť. Podáva sa s kávovou lyžičkou, lebo dole v pohári vznikne príjemný alkoholový kompótik z tých pomarančov, mandlí a hrozienok.
Netvrdím, že je to originál glögg, je to glögg, jako ho ja poznám. Pridať zázvor :think: to znie dobre.
Odpovědět