Zapeklité kousky

Máte-li náměty, poznámky či nápady k chodu fóra či si chcete jen tak pokecat, sem s tím.
Ghandimaster
New-make
New-make

Zapeklité kousky

Příspěvek od Ghandimaster » 08 říj 2015, 13:46

Ahojte vy co recenzujete lahodný mok. Stane se vám, že si s nějakou recenzí nevíte rady? Za moji rumovou kariéru už mám ve sbírce několik kousků na které si prostě nejsem schopný utvořit nějaký rozumný názor a už vůbec ne ho zformulovat do smysluplné podoby. Mám potom tendence recenzi prostě nějak dodělat ale potom si ji nejsem jistý na 100% a to mě sere ještě více než když zůstane prázdný papír. Hrozně se mi příčí psát, že cítím něco když tomu sám nevěřím, jenom abych něco vyprodukoval. Je to tím, že má každý své chuťové limity a třeba jenom nemám jazyk jako someliér a narážím na to? Nebo povedenou recenzi vidíte spíše jako schopnost psát básně a umět okecat i pití co vás zrovna nijak neoslovuje? Přemýšlím jestli to jenom nechce více času a poctivého (o samotě a dlouho) ochutnávání. Nebo je to jenom frustrace, že někdy napíšu stránku za hodinu a výsledku sám věřím a jindy se trápím několik dní, rum ubývá a já už píšu 3 verzi ale stále to stojí za hovno? Otázka tedy zní "Máte také někdy problémy s můzou?".

J.K.Ch
Profesionál
Profesionál
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapeklité kousky

Příspěvek od J.K.Ch » 08 říj 2015, 13:54

Já teda jo ... ale s množstvím ochutnaných lahví je to stále méně časté. A hlavně, zápisky z první ochutnávky se většinou velmi liší s akcí byla jednou jedna láhev tedy dopíječek. Liší se i bodování, kde jsou pozorovány jak rostoucí tak i klesající tendence. Mezi roustocí bych zařadil třeba Glanfarclas 12Yo.

Botana
Znalec
Znalec

Příspěvek od Botana » 08 říj 2015, 15:37

Mně se to zásadně nestává.

Odesláno z mého LG-D855 pomocí Tapatalk

Duthoron
Znalec
Znalec

Příspěvek od Duthoron » 09 říj 2015, 09:25

Mĕ se to občas stane, nejčastĕji u lehkých speysidek (The Glenlivet nebo Glenfiddich), chce to víc večerů a čekat na správnou konfiguraci chuťových pohárků a nálady a vlhkosti vzduchu (nebo co všechno). A občas to prostĕ nepřijde a lahev je prázdná. :-(

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 09 říj 2015, 09:44

Myslím, že je to v těch velkých počtech normální. Občas je ta whisky (rum v tvém případě) taková nějaká "normální", nebo nemám svůj den, tedy problém vzorku či problém degustátora, nemůžu tedy nic extra zásadního najít, všechny ty vůně, co mě napadají, se mi zdají spíše jenom jako sugesce a je mi jasný, že když si ji dám znovu druhý den, už to zase dopadne jinak, ale vícero přechutnávek to spraví a tyhle výkyvy srovná. Nejlepší na takový problém, což ho v podstatě likviduje, je postavit si vedle druhou skleničku se stylově podobnou whiskou, kterou znám velmi dobře a srovnávat. Tím tedy myslím problém jednotlivé degustace, nikoliv problém celé lahve - že by nebylo možno si vůbec utvořit názor či ho zformulovat, to asi nemám, ale možná tím myslíš rumovou alternativu takových whisek, které nazývám prostě nějak jako "klasické Speyside" a pokud nedoplním další rozšíření, tak to tak trochu zavání pojmy "nuda nuda šeď". Aroma, chutě, apod., co píšeme v recenzích jsou subjektivní a jsou to taková imaginární pojítka k různým stylům, které máme každý nějak zařazené a zapamatované, mnoho z nich znamená u každého z nás trochu něco jiného, naopak některé jsou vlastně v principu to samé, jen to zní víc machrovsky (borůvky, černý rybíz, ostružiny), čili člověk se nesmí bát trochu experimentovat a básnit, ale přehánět se to taky nemůže, protože pak by u stejné whisky vznikaly každý den jiné epopeje, nutit se psát vždycky A4 přívlastků nedává smysl. V takových případech tedy lepší méně než více.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Marvin
Znalec
Znalec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Marvin » 09 říj 2015, 10:19

Na druhou stranu některá literatura doporučuje rozšířit si na začátku chuťovou a aromatickou "banku" v hlavě např večerem s kořením. Sám jsem to nezkoušel, ale je fakt, že někdo má bohatší zásobu vjemů, což se pak může hodit. Na druhou stranu nezávidím těm recenzentům, co ochutnávají spocené koňské sedlo apod. ;-)

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 09 říj 2015, 10:46

Marvin píše: Na druhou stranu nezávidím těm recenzentům, co ochutnávají spocené koňské sedlo apod. ;-)
Připomněl jsi mi direktivu # 196156 z Červeného trpaslíka: Bude-li důstojník přistižen, jak očichává sedlo rotopedu v dámské tělocvičně, bude propuštěn bez soudu. :lol:
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 09 říj 2015, 11:14

Znám tři týpky, co na degustacích očichávají takové zrůdnosti jako je vlhká kamzičina a koňský postroj :-) Ale večer s kořením tomu neříkají :-)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

joy
Profesionál
Profesionál
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od joy » 09 říj 2015, 11:19

Bodejt by tomu tak rikali, kdyz uz to zavani nejakym fetisismem

Odesláno z mého GT-I8190 pomocí Tapatalk

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor