Poháre na whisky

Máte-li náměty, poznámky či nápady k chodu fóra či si chcete jen tak pokecat, sem s tím.
Odpovědět
FOL_65

Poháre na whisky

Příspěvek od FOL_65 »

Chivas Regal Slovensko uvádza na tému degustácie whisky toto: Na ochutnávku whisky potrebujete správne sklo. Poháre, do ktorých sa zvyčajne nalieva whisky v baroch sú pre účel degustácie nevhodné.
Dôvodom je je ich otvorený tvar, z ktorého rýchlejšie vyprchá dôležitá aróma. Práve preto sa na degustáciu využívajú poháre na stopke.
Prvé tri vety akceptujem. Ale je stopka taká dôležitá? Zrejme áno, aby sme whisky asi príliš neprehriali v ruke :D
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Poháre na whisky

Příspěvek od Nethar »

A neopatlali to moc ;-) Někdo zase naopak whisky záměrně v ruce ohřívá kvůli vůni.
Sklo můžeš diskutovat zde http://whisky.nethar.cz/forum/viewtopic.php?f=11&t=805
Petr
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1319
Registrován: 25 dub 2011, 18:47

Re: Poháre na whisky

Příspěvek od Petr »

Na popíjení, zejména, když je u toho "veselo", se celkem hodí sklo tohoto tvaru, buď s názvem Spey Dram nebo Spey Tumbler menší/větší. Fakt je ten, že pokud se chvíli drží v ruce, tak se její obsah docela zahřeje.
spey_dram_glass.jpg
Sklenka je skoro nepřevrhnutelná, na rozdíl od jakékoliv na stopce. Ta má zase pro mne tu nepřekonatelnou přednost, že se dá pohodlně naklánět a otáčet, pokud zkoumám důkladněji barvu a viskozitu, když se drží právě za tu stopku. Whisky se v ní od ruky nezahřívá, pokud si to ovšem okolnosti vyžadují, dá se mezi prsty podebrat dlaní a přihřát podle potřeby. Jedná-li se o degustování 2-3 cl vzorku, přijde mi i velikost (Tulip glass 13 cl) tak akorát. Určité mínus má pro mne v tom, že poškodit ji nebo rozbít - trocha nešikovnosti a je to raz dva. Glencairn je něco mezi tím. Za mně je to povedený potomek marketingu. Fakt je taky ten, že jsem dosud nerozbil či neviděl rozbít ani jeden.
:hand:
P.S. V Tulip glass při psaní krouženo Benromach Peat Smoke, 46%, 55 ppm, destilováno 2000, lahvováno z 1st fill boubon barrels roku 2007. Docela se těším, až budu mít příležitost ochutnat a porovnat novější verzi, kde je těch ppm dokonce 67.
FOL_65

Re: Poháre na whisky

Příspěvek od FOL_65 »

Super popis, Petr :)
Ja práve teraz hľadím na svoje glencairny, pekne uložené hlavou dole na polici. Nič sa v nich neváľa, pretože ja sa váľam - v perinách s chrípkou ;)
FOL_65

Re: Poháre na whisky

Příspěvek od FOL_65 »

Laphroaig_Decanter.jpg
Laphroaig_Decanter.jpg (44.26 KiB) Zobrazeno 3694 x
Na stránke Laphroaigu si môžete pozrieť novinku medzi karafami - je takmer taká pekná, ako moja v dome :)
Novinka a už je vypredaná :D
Odpovědět