Ralfy

Máte-li náměty, poznámky či nápady k chodu fóra či si chcete jen tak pokecat, sem s tím.
FOL_65
Znalec
Znalec
Kontaktovat uživatele:

Ralfy

Příspěvek od FOL_65 » 20 kvě 2016, 12:04

talisker_10.jpg
talisker_10.jpg (28.64 KiB) Zobrazeno 3902 x
Rozhodol som sa preložiť ochutnávky z dielne známeho Ralfyho - viem, že je to veľké sústo, ale verím, že moje preklady budú pribúdať vo viac-menej pravidelných intervaloch.
Informácie, obsiahnuté v mojich prekladoch by mali byť doslovným prekladom. Napriek tomu ich berte trochu s rezervou, keďže anglický jazyk som neštudoval. Veľmi rád privítam prípadné korekcie, či doplnenia.
 Príspevky sa budem snažiť zverejňovať chronologicky, t.z. že začínam Ralfyho ochutnávkou č. 1. 

Ralfy začal so zverejňovaním svojích videí vo februári 2009, preto sa možná vtedajšia aktuálnosť môže líšiť od súčasnej. 

Dnes teda začíname - a bude to TALISKER 10YO:

Veľmi zaujímavá single malty whisky, ktorá nie je pre tých so slabším srdcom. Je ako rotvajler.
Talisker je jediná whisky, ktorá sa destiluje na Isle Of Skye. Je to ľahko zohnateľná whisky za prístupnú cenu a je fľašovaná v poctivej sile 45,8 %, čím je trochu mocnejšia od vašej priemernej whisky. Táto percentáž však presne sedí povahe a štýlu tohto maltu. Je to zápasník.
 Pri pričuchnutí je fenolová, zjavne - presne ako whisky z ostrovov Islay. Má však v sebe extra zadymenosť a istú temnú a suchú komplexnosť, ktorá ju práve odlišuje od ťažkých Islay whisiek ako sú Ardbeg, Lagavulin. V nose veľmi silná, hustá a suchá. V tejto whisky nie je nič sladké. Charakterizuje ju komplexnosť, citrusové plody, miešané s jačmeňom. Sú v nej cítiť aj bylinky, konkrétne šalvia.
 Chuťovo je - ó Bože. Raz ju ochutnáte a nikdy na to nezabudnete. Je to ťažká, ovocná rašelina, explózia chutí, veľa dymu, jód, aníz, piepor, čili, hlavne vo finiši a dozvuku. Cítiť tu aj soľ. Je to taký trpký finiš. V každom prípade exclentná whisky. Niekoľko bodov jej však strhnem, pretože je upravovaná, má v sebe nejaký ten karamel E150, aspoň čo ja viem. A je aj filtrovaná za studena. Napriek tomu ju odporúčam. Naozaj, je to zimný zahrievač na doby, keď je chladno a mokro. Táto whisky vás úplne vysuší. Silný drink. Po pridaní kvapky vody sa ešte viac otvorí, ak jej necháte trochu času. Hodiny a hodiny môžete tráviť pričuchávaním pohárika. Skóre: 89/100

Originál recenzie: https://www.youtube.com/watch?v=HrkZyvd_8lQ
Naposledy upravil(a) FOL_65 dne 23 kvě 2016, 15:25, celkem upraveno 2 x.

FOL_65
Znalec
Znalec
Kontaktovat uživatele:

Re: Ralfy

Příspěvek od FOL_65 » 23 kvě 2016, 09:09

brbon_gle3.jpg
Glen Breton 10YO – je to single malt z Kanady, Severné Nové Škótsko. 43% ABV. Farbu má jačmennú, medovú až jantárovú, čo je dobrý znak, keď zoberieme do úvahy fakt, že je to hromadne vyrábaná whisky.
Do pohára som ju nalial už trochu skôr. Silná vôňa, v ktorej určite nájdete vanilku, jačmennú kašu, hrozienka, cyprus, ihličnany. Čiže vôňu má veľmi dobrú, až takú pojašenú, ktorá sa stále vyvíja.
Na to som prišiel večer, kedy som whisky ochutnával vo whisky klube.
Čo do chuti, táto whisky je bohatá na citrusové plody, fialku. Je dlhá, elegantná a osobitá. Chutí veľmi dobre, je to dobrý single malt, ktorý odporúčam. Je to najlepší neškótsky single malt, aký som doteraz pil. Skóre: 87/100

Originál recenzie: https://www.youtube.com/watch?v=oLOyNGiDg6U
Naposledy upravil(a) FOL_65 dne 03 čer 2016, 06:49, celkem upraveno 4 x.

Radek
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od Radek » 23 kvě 2016, 13:11

FOL_65 píše:Glen Breton 10YO – je to single malt z Kanady, severné Škótsko.
Kanada a severné Škótsko? ....to se mi moc nezdá. Ale třeba se v severním Skotsku nějaká vesnice jmenuje Kanada :whistle:
Nepochválíš-li se sám, nikdo to za tebe neudělá.

Radek
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od Radek » 23 kvě 2016, 13:12

Ono to asi bude severní Nové Skotsko.
Nepochválíš-li se sám, nikdo to za tebe neudělá.

FOL_65
Znalec
Znalec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od FOL_65 » 23 kvě 2016, 13:19

Radek píše:Ono to asi bude severní Nové Skotsko.
Nova Scotia :)

FOL_65
Znalec
Znalec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od FOL_65 » 23 kvě 2016, 13:21

aberlour-abunadh-batch-24-whisky.jpg
Aberlour A'bunadh
Whisky pochádza z regiónu Speyside. Na úvod musím konštatovať, že som sa ešte nestretol so zlou whisky Aberlour, že by ma sklamal nejaký single malt od Aberlour. Všetky sú excelentné a ľahko zohnateľné. 
Slovo “A’bunadh" pochádza z keltštiny a v preklade znamená “pôvod”, “začiatok”. Idea za týmto názvom pochádza z toho, že štýl a charakter reflektujú staré, viktoriánske plnenia ťažkotonážnej whisky.
 Táto whisky je plnená pri sile 60,2 % - konkrétne táto fľaša je označená ako Batch 24. Všetky doteraz vyrobené várky si zachovávajú excelentne konzistentný štandard.

Vôňa: lekárska, sherry, množstvo ovocia, ako sušeného, tak aj čerstvého. Je báječne vyvážená a vonia tu aj vianočný puding (https://en.wikipedia.org/wiki/Christmas_pudding). Má intenzitu podobnú rumu. Odporúčam túto whisky riediť riadnou dávkou vody. A samozrejme potom ju nechať usadnúť. Whisky sa pred vypitím musí otvoriť, aby vydala zo seba to najlepšie.

Chuť: silná aróma, intenzívna sherry, jačmenná kaša, toffy, mocca, opäť rum, zvlášť guatemalský. Konkrétne s touto várkou 24 prichádza z úzadia aj bylinná chuť, niečo na spôsob Absinthu.

Skóre: 91/100

Originál recenzie: https://www.youtube.com/watch?v=AfnTeOukYAs
Naposledy upravil(a) FOL_65 dne 23 kvě 2016, 15:35, celkem upraveno 2 x.

FOL_65
Znalec
Znalec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od FOL_65 » 23 kvě 2016, 14:00

pelind25yo.jpg
Port Ellen 25YO (Bladnoch)

Port Ellen je tzv. neaktívny liehovar (still distillery). Bol zatvorený v roku 1983, spolu s mnohými ďalšími vysokokvalitnými liehovarmi kvôli nedostatku dopytu po whisky na trhu. Veci sa odvtedy zmenili, a tak tu máme veci podobné Port Ellen (región Islay), kde sa pripravoval slad na výrobu whisky.

Port Ellen je medzi zberateľmi a znalcami whisky považovaná za klasiku. Títo sa naháňajú za čoraz drahšími plneniami tejto whisky. Pretože ako plynie čas, sudy starnú a čím je sud starší, tým viac liehovar zvyšuje cenu a teší sa z toho. Neznamená to však automaticky, že takto získate lepšiu whisky. Pretože ako plynie čas, whisky môže prepásť ten optimálny čas uloženia v sude, začne naberať čoraz viac a viac charakteru z dreva, z ktorého je vyrobený sud. Vtedy už ozaj nedostanete za svoje peniaze to, čo by ste čakali.

Táto je však dobrá whisky - bola fľašovaná v liehovare Bladnoch - najjužnejšom škótskom liehovare. Spracovali ju preto, lebo mali z nej niekoľko sudov.

Je tak trochu záhadná: keď som ju otvoril, nebol som si ňou istý. Keď som si k nej našiel cestu, považujem ju na svoj vek za peknú, mladú a sviežu whisky. Dozrievala v sude po sherry, pravdepodobne refill. 25 rokov je riadny úsek času - t.z. že dozrievanie trvalo veľmi dlho.
Aróma (nechal som jej čas - stále doprajte svojej whisky čas): nepatrná sherry, nie príliš, je tu cítiť vek. Klasický oloroso sud zo starých čias. Fľašovaná pri sile 58,1% ABV - riadna sila. Berme do úvahy anjelskú daň 2% ročne a to je už významné kritérium.
Vo vôni je cítiť svieži med zmiešaný s rašelinou, slad, vanilku, kvetenu, horké citrusové plody.

Chuť: tu pozor na riedenie vodou. Staré whisky sú krehké, neabsorbujú vodu tak, ako mladšie whisky. Preto vodou riedime opatrne, kvapku po kvapke.
 Chuťovo je vzhľadom na svoj vek až pozoruhodne svieža. Akoby sa 25-ročná whisky zmenila na 20-ročnú. Cítiť tu med, vanilkový slad, náznak soli a zázvoru, trochu čalamády, drvený zázvor. Zakončuje to horké ovocie a suchý dub. Ak jej necháte čas v pohári, vyrastú vám ďalšie vône.

Dobrí ľudia od Bladnochu je neprifarbovali a nefiltorvali za studena.

Skóre: 89/100

Originál recenzie: https://www.youtube.com/watch?v=rhz1_WZmqA8
Naposledy upravil(a) FOL_65 dne 23 kvě 2016, 21:42, celkem upraveno 2 x.

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 23 kvě 2016, 14:16

Ne, že bych tě chtěl kontrolovat ;-) ale už skoro angličtině rozumím líp než slovenštině :mrgreen: můžeš tam teda vždycky prosím hodit i odkaz přímo na tu recenzi? Něco mě třeba zaujme a rád si to pustím v originále.
Jinak tahle Port Ellen určitě nebyla pálená v Bladnochu, ale lahvovaná (bottled). A neaktivní palírna je silent still. Jinak jsem to neprocházel, ale věřím, že tahle aktivita se někomu s horší angličtinou bude hodit.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

FOL_65
Znalec
Znalec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od FOL_65 » 23 kvě 2016, 15:36

Práveže ma môžete kontrolovať, keďže nie som študovaný :D
Linky na originálnu recenziu som doplnil.

Duthoron
Znalec
Znalec

Příspěvek od Duthoron » 23 kvě 2016, 16:02

"... ale věřím, že tahle aktivita se někomu s horší angličtinou bude hodit." Svatá pravda :-)
Psanou angličtinou se jakž-takž prokoušu, ale v mluvené řeči mám teda problém. Pochytám dost slov, abych poznal o čem se mluví, ale do porozumění to má hrozně daleko :-) Takže za mě - díky.

Odpovědět