Jak správně psát

Máte-li náměty, poznámky či nápady k chodu fóra či si chcete jen tak pokecat, sem s tím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Petr KomáreK
Znalec
Znalec
Příspěvky: 668
Registrován: 15 črc 2019, 22:25
Bydliště: praha - východ
Kontaktovat uživatele:

Jak správně psát

Příspěvek od Petr KomáreK »

Občas se ve vláknech ke značce objeví příspěvky řešící správný zápis (většinou oprávněně)
Jen taky někdy pak rozebírání toho zápisu je podstatně delší než relevantní příspěvky

Vzhledem k tomu, že některé výtky se týkají i mne, tak jsem si dovolil založit toto vlákno, abychom tím neplevelili vlákna o whisky
Třeba se to bude hodit i ostatním

Než začnu psát svoje dojmy z letošního WLP, tak bych v tom měl rád jasno, ať už jsou tedy nové věci od teď správně a v rámci velké aktualizace WOL v příští nejpozději popříští pětiletce to opravím i tam

apostrof

Komar´s whisky vs. Komar's whisky

bavíme se o klasické české Windows klávesnici
ten první je zapsaný jednoduše a pohodlně - čárkou nad mezerou - jenže asi také špatně (kromě případů, že to tak je i v originále)
ten druhý je zapsaný přes alt a ascii - ALT + 039 - to je ten správný?

stáří whisky

10ti letá whisky - 10 ti letá whisky - 10-ti letá whisky
ti a -ti tam nemá co dělat, ale jinak to patří k nejčastějším chybám zápisu číslovek
K základním číslovkám se zásadně nepřipojuje pádová koncovka, ať už s pomlčkou, či bez ní. Velmi populární tvary jako 8-mi a 20ti jsou tedy chybné.

a jak správně?
Určujeme-li prosté množství, píše se mezera: 10 kg (= 10 kilogramů), 50 procent, 17 ″ (= 17 palců), 3 roky
Tvoříme-li však přídavné jméno (anebo příslovce), mezeru nepíšeme: 100% (= stoprocentní), 5letý, 12° (= dvanáctistupňový), 10kilogramový, 10kg, 8min (= osmiminutový)

takhle to zní jednoduše, jenže je celkem logický, že se dost rozšířily ty koncovky k číslům
5 m vs. 5m vs. 5.m
protože pokud to dobře chápu to znamená: 5 metrů a 5 metrový a pátý metr


a jak to mám teda psát?
Talisker 10letý 45,8% - mně se to spojené číslo nelíbí a navíc je to 10letý Talisker nebo 10letá whisky?

ve finále se smířím s tím: Talisker 10letý 45,8%
nelíbí se mi to vzhledově, ale nebudu vymýšlet nový způsob zápisu češtiny ;)

obejít to angličtinou nebo můžu říkat originálním zápisem?
Talisker 10y 45,8% vs. Talisker 10 yo 45,8% vs. ještě jinak
co z toho je správně?
nerad bych si tam zanesl novou chybu

díky za názory
Naposledy upravil(a) Petr KomáreK dne 07 lis 2019, 11:53, celkem upraveno 2 x.
Petr KomáreK
Whiskyonline.cz
http://www.whiskyonline.cz
moje whisky na možnou výměnu: http://pkomarek.cz/whisky/000.html
Uživatelský avatar
LuckyLoser
Znalec
Znalec
Příspěvky: 366
Registrován: 09 led 2018, 12:57
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak správně psát

Příspěvek od LuckyLoser »

Ohledně toho stáří whisky.
Obecně píši 10letá whisky. Dlouho jse přemýšlel, jak to psát u palíren, jejichž název má spíše mužský rod. Talisker, Macallan. V takových případech nakonec píši 10letý Talisker.
Mirek
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1428
Registrován: 06 dub 2011, 11:11
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak správně psát

Příspěvek od Mirek »

Študujte, kluci...
http://prirucka.ujc.cas.cz/
V každé organizaci je aspoň jedna osoba, která ví, o co jde. Tu je třeba najít a zastřelit.
Odpovědět