Domovarnické okénko

Máte-li náměty, poznámky či nápady k chodu fóra či si chcete jen tak pokecat, sem s tím.
Odpovědět
Uživatelský avatar
spyna
Znalec
Znalec
Příspěvky: 778
Registrován: 15 bře 2016, 10:37
Bydliště: České Budějovice

Re: Domovarnické okénko

Příspěvek od spyna »

spyna píše: 07 dub 2020, 14:55 ...S tou délkou DH jsi mě zaujal natolik, že si asi nějaký praktický eperimentík udělám doma (a pak třeba i své delší DH přehodnotím).
Jak řekli tak udělali :lol: . V sobotu jsme s mou drahou polovičkou provedli "Eperiment Dry Hop" :ugeek: k praktickému vyzkoušení vlivu doby a teploty na výsledek studeného chmelení.
K porovnání jsme měli celkem 4 vzorky Gambáče studeně chmeleného 2,5 g Summitu (tj. DH 5g/l). Rozdíl byl v teplotě a délce DH. Dva vzorky byly chmelené 7 dní (7d), jeden při teplotě 20°C a druhý při 5°C. Druhé dva vzorky byly chmelené 48 hod. (2d) opět při teplotách 20°C a 5°C.
Všechny čtyři vzorky byly nality do stejných sklenic s označením láhve vespod. Následně proběhlo zamíchání a poté označení sklenic barevnýma gumičkama, takže jsme hodnotili naslepo. Vyhodnocovala se barva, chuť a vůně.
1) Barva: již samo hodnocení barvy zcela bez problému odhalilo (jak se potvrdilo při konečném odtajnění), která dvě piva měla DH 7 dní a která 2 dny. Především vzorek DH 7d/20° šlo rozpoznat téměř nezaměnitelně, neboť dodal pivu viditelně větší zákal než ostatní vzorky. I ostatní vzorky jsme oba seřadili správně, i když u 2d vzorků už nebyly rozdíly tak velké.
2) Chuť: při prvním hodnocení jsme oba seřadili vzorky opět správně, což mohlo být dáno i tím, že ten zákal prostě nešlo moc přehlédnout. Tak jsme kontrolně přistoupili v druhém kole k ochutnávce se zavázanýma očima. Výsledkem bylo naprosto jednoznačné oddělení vzorků 7d/20°a 2d/5°. Vzorek 7d/20° byl chuťově nejplnější s nezaměnitelnou "šťavnatostí" a mouthfeelem. U vzorku 2d/5° byl vliv chmelu naopak znatelně nejslabší. Naproti tomu vzorky 7d/5° a 2d/20° si byly chuťově velmi blízko a při opakovaných pokusech jsme je několikrát vzájemně zaměnili. Jinak ani v nejintenzivnějším vzorku 7d/20° jsme neidentifikovali, žádné nepříjemné travní tóny či jiné negativní vlivy délky chmelení.
3) Vůně: i zde proběhlo hned napoprvé správné seřazení a v tomto případě bylo stejně neomylné i se zavázanýma očima. Rozdíl mezi 7d vzorky a 2d vzorky, byl v tomto případě zcela propastný. Ani jeden 2d vzorek nedokázal pořádně překrýt charakterní vůni spodně kvašeného piva a ta zůstávala zastoupena minimálně stejně intenzivně jako chmelové aroma. 7d vzorky byly naproti tomu ve vůni bohaté, výrazně citrusovo zemité jen se stopami "spodní nasmrádlosti" v pozadí. Zajímavé bylo, že z pohledu aroma nám rozdíl mezi 20° a 5° variantou stejné doby DH nepřišel nijak dramatický (na rozdíl od chuti).

Ve výsledku nám tedy vyšlo, že na DH má poměrně zásadní vliv ne jen doba chmelení, ale skoro ve stejné míře i teplota. Doba má větší vliv na vůni a barvu a menší na chuť. Teplota má naopak dominantní vliv na chuť a menší vliv na barvu a vůni. Každopádně výrok v Pivařce 2 že "nejrůznější výzkumy potvrdili, že téměř všechny vonné silice jsou vylouhovány během prvních dvou dní Dh", se tedy naším experimentem naprosto nepotvrdil. Buďto to je nesmysl :think: , nebo má ta malá část, která se vylouhuje až později, docela zásadní vliv na barvu, chuť i vůni výsledného piva.

Závěr: Až doteď jsem dělal DH obvykle 4-7 dní, u spodních kvasnic při nižších teplotách i o pár dní déle. A tenhle pokus mě utvrdil v tom, že na svém zvyku nic měnit nebudu :snooty: .

seřazené vzorky
seřazené vzorky
Uživatelský avatar
nidan
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 5324
Registrován: 16 kvě 2016, 07:32
Bydliště: České Budějovice

Re: Domovarnické okénko

Příspěvek od nidan »

hodně zajímavé :)
a není tam taky vliv že to pivo už bylo nasycené ale pivo kde děláš DH není nasycené?
zítra jdu na tu brut ipu tak mne zajímá jak dlouho ten DH a kdy:)
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Domovarnické okénko

Příspěvek od Nethar »

nidan píše: 20 dub 2020, 17:41 hodně zajímavé :)
a není tam taky vliv že to pivo už bylo nasycené ale pivo kde děláš DH není nasycené?
zítra jdu na tu brut ipu tak mne zajímá jak dlouho ten DH a kdy:)
Hodně zajímavý experiment, taky díky!
Jen opravím nidana s tím, že pivo už bylo nasycené. Spyna to píše nahoře, jednalo se o gambáč, ne o pivo ;-)
Uživatelský avatar
nidan
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 5324
Registrován: 16 kvě 2016, 07:32
Bydliště: České Budějovice

Re: Domovarnické okénko

Příspěvek od nidan »

máš pravdu :doh:
Uživatelský avatar
spyna
Znalec
Znalec
Příspěvky: 778
Registrován: 15 bře 2016, 10:37
Bydliště: České Budějovice

Re: Domovarnické okénko

Příspěvek od spyna »

Tak nebudu tvrdit, že nasycení vliv určitě nemá. Nemám jak to vyzkoušet a chemie 1. ročníku průmyslovky, kterou jsem byl naposledy tknutý na to bohužel nestačí :roll: . Jediné co mohu porovnat je DH, který jsem dělal dřív ve standardní plastové zrající nádobě a DH co dělám teď v kyvetě pod ochranou atmosférou a tlakem cca 0,5-0,7 bar. A tady z pohledu "efektivity" DH nevidím rozdíl. Samozřejmě, že při tomto tlaku a současně teplotě 16-20° C, při které většinou chmelím svrchní piva, nedojde k takovému nasycení, ale nějaké tam už je.

Pokud jde o Brut IPA, tak bych chmelil určite až po ukončení hlavního kvašení (vzhledem k očekávanému prokvašení nejdřív někde na cca 1,015), ať ti všechno chmelové aroma "neodlítá". A vzhledem k tomu, že podstatnou částí chuti, jsou díky "extrémnímu" prokvašení právě složky vylouhované z chmelu, volil bych dobu 2,5dne+. Tj. od 2,5 dne v pravidelných intervalech ochutnávat a jakmile budeš mít pocit, že je tam té chuti dost, DH ukončit.

Za použití slova pivo v souvislosti s Gambáčem v mém předchozím příspěvku a uvedení Nidana v omyl se mocně kaji :oops: :lol: ...
Uživatelský avatar
nidan
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 5324
Registrován: 16 kvě 2016, 07:32
Bydliště: České Budějovice

Re: Domovarnické okénko

Příspěvek od nidan »

já očekávám prokvašení na 1000 :)
chci chmelit na 2x takže dám asi 2 dny + 3dny :)

v pohodě gambáč sme pili všichni ne ? :lol: :lol:
Uživatelský avatar
spyna
Znalec
Znalec
Příspěvky: 778
Registrován: 15 bře 2016, 10:37
Bydliště: České Budějovice

Re: Domovarnické okénko

Příspěvek od spyna »

Však proto jsem psal nejdříve na 1015 (osobně plánuju začít chmelit až mezi 1010-1005). U Brutu se DH sype standardně najednou, ale proti gustu...

Gambáč jsme samozřejmě pili všichni,... a byly dokonce i doby, kdy to bylo pivo :mrgreen: ...
Uživatelský avatar
nidan
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 5324
Registrován: 16 kvě 2016, 07:32
Bydliště: České Budějovice

Re: Domovarnické okénko

Příspěvek od nidan »

tak sem stočil tu Brut Ipu, FG 1007...níž už to nešlo, podle mne je to kvůli vodě...příště možná zkusím ty soli...ale vypadá fakt luxusně, trochu hazy ze studeného chmelení ale krásně voní (citra tomu přidala pěkně i když jí nemusím) a chutná parádně, málo hořká, suchá, vůbec ne kyselá...uvidíme jak se nasytí ale zatím jsem nadšenej :)
Uživatelský avatar
spyna
Znalec
Znalec
Příspěvky: 778
Registrován: 15 bře 2016, 10:37
Bydliště: České Budějovice

Re: Domovarnické okénko

Příspěvek od spyna »

My si posledních pár dní doma vychutnáváme tři neděle starou "solenou" NEIPA 13° Citra&Simcoe a z toho mouthfeelu jsem skutečně nadšenej :dance: (resp. z celého piva ;) ).

Jak šel čas s... NEIPA
Jak šel čas s... NEIPA

Pocitově mi přijde, že ta voda udělala strašně moc. Ale přání je někdy otcem myšlenky, takže už vymýšlím, jak si to ověřit v praxi. Mám tu ještě pár zbytků sladových výtažků ke zpracování. Tak pokud vymyslím nějaké menší nádoby na kvašení, zkusím rozdělit na tři "stejná" piva, každé s jiným profilem vody.

Jinak Brut IPA jsem vařil v pátek a co jsem na ní zatím koukal včera, tak měla krásnou čepici a vesele si bublala (měřit prokvašení bylo zatím zbytečné). Většina jiných svrchňáků má po třech dnech to nejintenzivnější za sebou, tady to frčí pořád na plno. Zjevně mají kvasnice co mlsat. Ostatně mladina měla OG 1061 a nezvykle "čistá" chuť doufejme naznačuje, že i to maximální naštěpení cukrů se snad povedlo. Vařil jsem z poměrně "vyrovnaného" vodního pofilu (Ca 50 Mg 24 Na 21 SO4 73 Cl 61 HCO3 73) s poměrem SO4:Cl 1,2:1. Co jsem tak sjížděl domo fóra, tak se Brut doporučuje vařit buď z něčeho takového co jsem měl a nebo ještě spíš z profilu podobného plzeňskému, který si ale bez reverzní osmózy člověk doma neudělá.

Tož "Dej Bůh štěstí!"
Naposledy upravil(a) spyna dne 05 kvě 2020, 14:33, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Domovarnické okénko

Příspěvek od Nethar »

:clap:
Odpovědět