Slyrs Oloroso Faß 3 yo

Odpovědět
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Slyrs Oloroso Faß 3 yo

Příspěvek od Hunter » 25 bře 2011, 12:49

Příběh málo známé palírny Lantenhammer ze Schliersee z Horního Bavorska (Slyrs je pseudo-gaelský přepis od Schliers) se začal psát ještě před rokem 1999, kdy Florian Stetter, vyškolený sládek, přišel s myšlenkou výroby bavorské whisky z ječného sladu za použití vody z horského pramene na úpatí Alp. Pro zrání jsou využívány nové sudy z amerického bílého dubu o objemu 225 litrů. Chuť a vůni popisuje Stetter jen nerad, dle jeho slov ji člověk musí prostě zkusit, nechce napodobovat skotské single malt whisky ani bourbon,ale chtějí být sami sebou.
V nabídce z produkce této palírny, se kromě základní whisky nachází i likér z Whisky Slyrs.
Prvním produktem byla Slyrs tříletá, s obsahem alkoholu 43%.
Obrázek
Na rok 2015 je naplánováno uvést na trh dvanáctiletou verzi.
V roce 2008 přišla na trh speciální verze Raritas Diaboli (produkce omezena na 1747 lahví).
V roce 2009 uvedena na trh další edice Raritas Diaboli, v sudové síle 55,9% Non Chill Filtered, omezeno na 1698 láhví. Cena 66,60 €.
Obrázek
Stejnou whisky s datem plnění 2010 uvedl výrobce na trh v prosinci 2010 v ještě menší sérii - pouhých 1336 lahví!Německé internetové obchody mají whisky Slyrs buď vyprodanou, nobo zasílají pouze 1 lahev na objednávku.Dokonce i při samotné návštěvě palírny platí omezení pro prodej, a to buď jednu lahev 0,7 litru nebo 2 lahve 0,35 l na osobu!
Prozatím jsem neměl tu čest ochutnat ji, ale již jsem rozhodil sítě a pokusím se ji sehnat.O následné degustaci budu určitě informovat...
Pokud se chystáte palírnu navštívit, zde kontakt:
SLYRS Destillerie GmbH & Co. KG
Bayrischzeller Straße 13
83727 Schliersee / Ortsteil Neuhaus
Tel: 0 80 26 - 9 222 795
Fax: 0 80 26 - 9 222 933
info@slyrs.de · http://www.slyrs.de

slyrs_zpsatlfgu4u.jpg
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Re: Slyrs Oloroso Faß 3 yo

Příspěvek od Hunter » 26 led 2016, 18:02

Když nějaké téma nakousnu a slíbím , že něco ochutnám, tak se můžete spolehnout, že slibu dostojím a neošidím vás o výsledky ochutnávky...
I kdyby to mělo 5 let trvat. 8-)

Takže je to tu, má první ochutnaná whisky z Bavorska a vlastně vůbec z Německa.
Dlouho jsem ji nemohl sehnat, až se nade mnou slitovali v Maneu a zařadili ji do nabídky.

Slyrs Oloroso Faszlig 3 yo.jpg
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/54578
Barva:
Alkohol:46 %
Aroma:Pomerančová marmeláda, svěží ovocnost, žužu, trocha laku, v hlubších tónech závan polévkového koření. To žužu mi připomíná takovou pouťovou nasládlostí některé japonské whisky, kde jsem taky podobnou sladkost ucítil. V poznámkách mám, že je svěžejší než Rosebank 18 yo 1990 IM. (86 b)
Chuť:Mírně olejnatá na jazyku. Pěkný sherry styl, mléčná čokoláda, uhlazenost si tu podává ruku s pikantností, těžším ovocem, v dochuti je pak štiplavě pikantní, až mírně peprná. Táhlý dozvuk, na tříletou whisky velmi slušné. (86 b)
Body:86
Shrnutí:Poprvé jsme ji společně s "bratry" ochutnali během naší společné degustace na podzim 2015 v HK.
Od té doby jsem přechutnal asi pětkrát a můžu říct, že jsem spokojen, i když to není kdovíjaká láce.
Rozhodně mě nezklamala a na svůj věk podává skvělý výkon.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Króča
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od Króča » 27 led 2016, 11:27

Aroma:první dojem: guma..druhý dojem: nasládlá guma s arašídy.. chjo, takhle nějak voní většina japonek :( později ve sladkosti identifikuji nahnilé ovoce a marcipán, ale ten to nezachrání
Chuť:jemná kouřová dřevitost..vcelku kontrast oproti vůni
Dozvuk:výrazně nasládlý, doplněný o příjemné dřevo s pikantním kořením a stopu kouře..
Shrnutí:Po vůni jsem se bál, jelikož japonkám se sladkou gumou a arašídy neholduji, ale naštěstí se mé obavy nepotvrdily..v chuti a zejména dozvuku je opravdu dobrá.. za mne tedy velmi povedená whisky s fajn kouřovým akcentem, která vzhledem ke svému stáří a mému vlastnímu očekávání velmi pozitivně překvapila nejen na degu, ale i při přechutnání později doma ;)
85+ bodů = doporučuji
Obrázek

Duthoron
Znalec
Znalec

Příspěvek od Duthoron » 24 úno 2016, 23:22

Ochutnáno na českolipské degustaci a přechutnáno s odstupem doma. Za vzorek díky Hunterovi.
Aroma:Příjemná vůnĕ, po chvíli rozeznávám mátu a sůl, Pedro a Hunter diskutují o polévkovém koření, tak asi jo :-).
Chuť:Sladkost kešu ořechů, postupnĕ narůstá koření až do určité nepříjemné štiplavosti.
Dozvuk:Střednĕ dlouhý, štiplavost ustoupí a zůstane koření se šťavnatou čerstvostí, evokuje mi to ředkvičky. Je zvláštní a zajímavý.
Shrnutí:Na tak mladou whisky je dost dobrá, pokud další zrání otupí tu štiplavost, tak má velký potenciál. Celkovĕ známkuji lepší trojkou, ale samotný dozvuk by získal 2+.

josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra

Příspěvek od josé » 05 bře 2016, 19:23

Web:http://www.slyrs.de/
Velikost:vzorek
Aroma:sherry ovocnost nenechává na pochybách původ sudů. bonbónová sladkokyselost. objevuji i dřevo. trochu méně příjemné zatuchlosti ve stylu guma a mokrý umakart jsem objevil jen při prvním přechutnání. po odvětrání je citrusově svěží, mátová, sladká se špetkou vanilky. měkké a veskrze příjemné. to není vůbec špatné. (b.2/3)
Chuť:víc než ovoce je znát silný vliv dřeva krok za hranicí příjemné hořkosti. kyselé, jehličkově pikantní. čokoláda. přimhouřím oko (b.2/4)
Dozvuk:hřejivý. nepříjemné dřevo je pryč. čokoládová pralinka s višňovým likérem. připálenost a po hodně dlouhé době hřebíček (b.1/2)
Shrnutí:příjemné německé překvapení. zum Wohl! za vzorek děkuji Hunterovi (b.0/1)
Body:5
"lepší jedna recenze nežli pytel keců."

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 20 dub 2016, 14:37

Web:http://www.slyrs.de/
Barva:
Velikost:vzorek
Naslepo:ne
Aroma:Ovoce+kokos, nepříjemně ostře dřevitý, ještě více ovoce, slivovice. Sladké i ostré, borůvky, máslo, perník.
Chuť:Zase ta kokosová dřevitost. Chuť je zajímavě štiplavá v obou ochutnávkách.
Dozvuk:Ostrý, ale nasládle čokoládovo-rumově příjemný.
Shrnutí:Hunterova láhev z X. degustrace BR. Při druhé přechutnávce doma jsem záměrně nestudoval své původní poznámky a pak to spojil dohromady. Shody byly význačné: aroma moc dřevité, chuť štiplavá, dozvuk hezky čokoládový.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Cyra
New-make
New-make

Příspěvek od Cyra » 13 pro 2016, 18:30

První zkušenost s německou whisky. Za ochutnání vděčím Hunterovi. Díky!
Aroma:Taková suchá a tlumenější, ale zajímavá. Pražená káva. Po chvíli se ukáže slad. Pak sladší sherry tóny. Čokoláda, lehce povidla a v pozadí náznak hrušek a banánu
Chuť:Jasně patrná chuť po sherry. Nasládlá. Hrozinky, sušené švestky a tmavá čokoláda.
Dozvuk:Výrazný, ale ne příliš dlouhý. Stále se odvíjí od prvků uvedených v chuti. Sušené ovoce a tmavá čokoláda. Žádné pachutě ani ostrý líh.
Shrnutí:Překvapení. Vyvážená a přitom na ten věk pěkně nasáklá příchutí sherry. Tohle jsem tedy nečekal. Kdyby byla cena nižší, klidně bych zakoupil láhev.

Odpovědět