Jameson Irish Whiskey

Lahve z Irska
Odpovědět
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Jameson Irish Whiskey

Příspěvek od Hunter » 19 lis 2014, 20:10

Jameson_zps3d90f839.jpg
S překvapením jsem zjistil, že nám tu chybí základní Jameson.
A protože jsem dnes na návštěvě dostal 2 panáky přechutnat, doplňuji si poznámky i hodnocení a s odstupem mnoha let jsem ho zase okusil.
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whisky/15270
Barva:
Alkohol:40 %
Aroma:První přivonění bylo nevalné, z Glencairnu na mě dýchl jen alkohol a něco jemného, co vzdáleně připomínalo whisky. Ovšem stačilo pořádně zakroužit sklenkou,
zabořit nos hlouběji a ejhle, ono to není vůbec zlé. Dřevo, pryskyřice, trocha medu, dost citrusů, mírně kovový nádech. (78 b)
Chuť:Chuťově za vůní zaostává, je prázdnější, lehká a plochá. Přesto se dá najít dřevo, mírná štiplavost a opět citrusy. (72 b)
Body:75
Shrnutí:Když se dívám na poznámky ke starším a dražším plněním této palírny, tak tahle nejlevnější je z nich na tom bodově nejlépe. Což vypadá jako paradox, ale asi je to tím, že třeba Gold Reserve v sobě měla
zesíleno a zvýrazněno přesně to, co mi vadí a nechutná na některých irských whiskey.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra

Re: Jameson Irish Whiskey

Příspěvek od josé » 18 dub 2015, 18:03

Web:http://www.jamesonwhiskey.com
Velikost:lahev
Aroma:cukrově nasládlé. obilí. vanilka, bourbonovitě umělé. dřevo, mango, kandovaná pomerančová kůra. do rumova. rozhodně nechat ve sklence rozdýchat - hodně se rozvine a zlepší (b.2/3)
Chuť:sladkokyselé, obilné. přechází k hořčímu dřevu. trochu koňakový dojem. maličko mýdlovaté (b.1/4)
Dozvuk:hořkosladký, čokoládový (b.1/2)
Shrnutí:přechutnán několikrát normálně i naslepo. ve vůni se mi líbí. celkově obstojný blend. ale je taky možné, že jsem měl prostě jen velké štěstí na várku a lahev (b.0/1)
Body:4
"lepší jedna recenze nežli pytel keců." *** Whiskybase

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 01 dub 2016, 13:45

Ochutnáno v rámci velkého slepého degustačního testu, který pro mě přichystal Nethar. Dostal jsem celkem 19 vzorků o obsahu 30ml, označených pouze čísly. Dopředu jsem věděl jen to, že se jedná většinou o BenRiach, ale že je mezi vzorky i něco z jiných palíren. Dále pak Nethar naznačil, že se mohou některé vzorky i opakovat. Nabízenou výzvu jsem rád přijal a položil tak svou hlavu na pomyslný špalek. Vždyť jak jinak si obhájit své bodování a svůj přístup k hodnocení, než takovým praktickým testem. I když je mi jasné, že vše trefit přesně je prakticky nemožné, protože jednak se chutě a preference mohou v průběhu let maličko měnit, záleží často i na tom, co jste měli k jídlu před testem a nejspíš i náladě a dalších faktorech. Některé lahve v testu byly pro mě premiérové, většinu jsem pak měl jen jako vzorky před několika lety, ale o to to bude zajímavější. Při tipování jsem využíval, krom svých zkušeností a paměti, porovnání se starými recenzemi a degustačními poznámkami, ale to vždy až po sepsání svých dojmů. Po zaslání výsledků mých ochutnávek mi Nethar odtajnil identitu jednotlivých lahví. Ukázalo se, že BenRiach byl z devatenácti vzorků pouze v deseti případech (53%), v devíti případech to byly jiné značky (47%). To, že to bude „většinou BenRiach“, tedy bylo přesně dodrženo. Poměr jiných whisek v testu byl mnohem vyšší, než jsem osobně očekával, a to jsem byl připravený na různé lotroviny. Však se známe. ;) Netharovi patří velký dík za všechny vzorky a možnost si tenhle test projít a sám se přesvědčit, jak moc se můžu nebo nemůžu na své čichové a chuťové buňky spoléhat a následně pak vy na mé recenze.

Nethar 12 Jameson
Barva:
Aroma:Hodně laciná lihovost, i obyčejné blendy z Lidlu jsou ve vůni mnohem dál. Ve vůni není skoro co hodnotit, nic zajímavého. Prostě levný chlast, trocha vanilky, možná závan citrusové kůry. (68 b)
Chuť:Špatný blend? Podivný vzorek, nemám tušení, co by to mohlo být. A už vůbec nevím, co by to bylo z portfolia BenRiachu. Řídká vodička, laciný alkohol, hluboko pod běžnými blendy. (65 b)
Body:67
Shrnutí:Proboha, co to zase je? Přemýšlím, co to na mě Nethar nachystal. Po vzorku 11 jsem myslel, že hůř už být nemůže. Ze dvanácti vzorků už čtvrtý, který je slabý, myšleno horší než 80 bodů. To přece nemůže být test BenRiachů? Že by bylo něco s lékovkou? Opravdu nechápu.

V roce 2014 jsem dával 75 bodů. Rozptyl velký, což mě u těchto nižších bodů až tak nepřekvapuje, už to tu není tak jemně odstupňované, jako v tom frekventovaném rozsahu 80-90b. Což mě neomlouvá.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

dFamousMouse
Abstinent
Abstinent

Příspěvek od dFamousMouse » 08 lis 2017, 21:13

Barva:
Aroma:nos mi nedovolí překonat alkoholovou hráz :)
Chuť:zpočátku dost ostrá alkoholová, dřevitá
Dozvuk:je rychle pryč skoro jak u čisté pálenky bez zrání v sudu, kdyby někdo kopl panáka Jamesona jako slivku, ani bych mu to nezazlíval
Shrnutí:Jameson byl můj třetí okusený blend, nejvíce mi utkvěla ta alkoholová ostrost, po opakovaných cucáních a marném snažení to musím vzdát....špatný Jameson určitě není, jen já mám chuťové buňky nastavené konkrétně u něj nějak špatně...

AdamLiška
Abstinent
Abstinent

Příspěvek od AdamLiška » 21 srp 2018, 11:52

Aroma:Cítím oříšky, zatím neobvyklá vůně, ale velice mě zaujala. Vanilka. Jemné aroma. Sladké tóny. Trochu rozinek, malinko kyselost.
Chuť:Travnatost. Krásná jemnost ale ne příliš. Medovost, karamel. První pocit je těžkost, ale pak se začne rozvíjet do citrusů. Chuť se špatně popisuje, ale chutná mi.
Dozvuk:Táhlá, sudovost, dřevitost a trošku tráva. Po delší době suchá, zatáhlá.
Shrnutí:Nenáročná whiskey, kterou vždy rád donesu na nějakou zahradní grilovačku.

Odpovědět