Tullamore Dew

Lahve z Irska
Uživatelský avatar
Vasek
New-make
New-make
Příspěvky: 211
Registrován: 18 bře 2012, 13:04
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Tullamore Dew

Příspěvek od Vasek »

Pro ty, kdo to nezaregistrovali - Na letošní Irish Whiskey Awards, vyhlášené 16. října, Tullamorka celkem bodovala.
Tullamore D.E.W. Phoenix - vítěz kategorie Irská whiskey v sudové síle.
Tullamore D.E.W. 12 let - vítěz kategorie Irská blended whiskey do 12 let
Tullamore D.E.W. 10 let - zlatá medaile - Irská single malt whiskey do 12 let
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6502
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Česká Lípa
Kontaktovat uživatele:

Re: Tullamore Dew

Příspěvek od Hunter »

Ochutnáno v rámci velkého slepého degustačního testu, který pro mě přichystal Nethar. Dostal jsem celkem 19 vzorků o obsahu 30ml, označených pouze čísly. Dopředu jsem věděl jen to, že se jedná většinou o BenRiach, ale že je mezi vzorky i něco z jiných palíren. Dále pak Nethar naznačil, že se mohou některé vzorky i opakovat. Nabízenou výzvu jsem rád přijal a položil tak svou hlavu na pomyslný špalek. Vždyť jak jinak si obhájit své bodování a svůj přístup k hodnocení, než takovým praktickým testem. I když je mi jasné, že vše trefit přesně je prakticky nemožné, protože jednak se chutě a preference mohou v průběhu let maličko měnit, záleží často i na tom, co jste měli k jídlu před testem a nejspíš i náladě a dalších faktorech. Některé lahve v testu byly pro mě premiérové, většinu jsem pak měl jen jako vzorky před několika lety, ale o to to bude zajímavější. Při tipování jsem využíval, krom svých zkušeností a paměti, porovnání se starými recenzemi a degustačními poznámkami, ale to vždy až po sepsání svých dojmů. Po zaslání výsledků mých ochutnávek mi Nethar odtajnil identitu jednotlivých lahví. Ukázalo se, že BenRiach byl z devatenácti vzorků pouze v deseti případech (53%), v devíti případech to byly jiné značky (47%). To, že to bude „většinou BenRiach“, tedy bylo přesně dodrženo. Poměr jiných whisek v testu byl mnohem vyšší, než jsem osobně očekával, a to jsem byl připravený na různé lotroviny. Však se známe. ;) Netharovi patří velký dík za všechny vzorky a možnost si tenhle test projít a sám se přesvědčit, jak moc se můžu nebo nemůžu na své čichové a chuťové buňky spoléhat a následně pak vy na mé recenze.

Nethar 6 Tullamore Dew
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/15259
Barva:
Alkohol:40 %
Aroma:Kůže ve stylu, který připomíná některé lehčí karibské rumy. Výrazně se ozve skořice. Aroma je sice kořenitě štiplavé, ale celkově poněkud tenké. (81 b)
Chuť:Chuťově odpovídá vůni, zase ta kůže, štiplavá kořenitost, ale celkově taky řídké. (81 b)
Body:81
Shrnutí:Nenadchlo, neurazilo. Přiznám se, že ze všeho nejvíc mi to charakterem připomnělo kanadský blend McCormick.  Ale tipnu Dark Rum 15 yo.

Ochutnal jsem ji v roce 2011, dával jsem 77 bodů, což je o 4 body méně. Ale v recenzi jsem o ní nepsal špatně, schválně ji tu přidávám.
Zdá se, že pokud si vsugeruju, že piju BenRiach, tak je bodové hodnocení hnedle vyšší. :D Asi jsem se chtěl trefit bodama do toho Dark rumu. Chytl jsem se do vlastní pasti. Je to občas zrádné ty slepé testy. :lol:

Hunter píše:
Aroma:Tak jsem si z degustace Bratrstva rešeliny dovezl od Nethra i vzorek Tullamorky, kterému tímto děkuji, a díky tomu jsem Tullamorku snad po osmi, možná deseti letech přechutnal, a byl jsem mile překvapen. Ve vůni ořechy a pražené mandle v medu, velmi lehká, ale nic tam nevadí, nic nesmrdí, naprosto v pohodě.
Chuť:Stejně tak v chuti, vanilka, slad, opět lehkost, vůbec s ní nemám problém.
Body:77
Shrnutí:Pro mě zdatný konkurent Ballantinky, Queen Anne a červeného Walkera. Když budu chtít levného panáka,nebo mi ho nabídnou někde na návštěvě, Tullamorky se už bát nebudu.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 10232
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Tullamore Dew

Příspěvek od Nethar »

Zdá se, že pokud si vsugeruju, že piju BenRiach, tak je bodové hodnocení hnedle vyšší. :D Asi jsem se chtěl trefit bodama do toho Dark rumu. Chytl jsem se do vlastní pasti. Je to občas zrádné ty slepé testy. :lol:
Přesně o takový výsledek jsem se právě proradně snažil ;-) Zase když si nakoupíš Tullamorky a přeliješ do lahví od BenRiachu, tak hodně ušetříš :-)
Uživatelský avatar
josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 1852
Registrován: 13 úno 2013, 10:37
Bydliště: Hořice

Re: Tullamore Dew

Příspěvek od josé »

v rámci oslavy 1.února navnaděn Karlíkem a lochnessem
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/40935
Alkohol:40 %
Velikost:vzorky
Aroma:poněkud lihové, obilné. vanilka a syrový A.O. s hruškou a meruňkou. náznak vínovo-citrusové nakyslosti. travnatost. po odvětrání trochu lepší. (b.1/3)
Chuť:nahořklé dřevo. suché vlašské ořechy. sladkost. obilně blendové, řídké. mýdlové. (b.0/4)
Dozvuk:nevýrazný, hřejivý, větrový. ořechy a čokoláda (b.0/2)
Shrnutí:obyč pití. do coly jistě fajn, samotné ani moc ne. ale úplně prázdná není, to bych křivdil. v chuti mi vadí hořkost. každopádně opět hlavně záleží na štěstí na várku. řekl bych, že právě Tullamorku už jsem měl horší i lepší. tato flaška má kód L2087296 9. za půlbody ať nejsem krutě přísnej (b.1/1)
Body:2
"lepší jedna recenze nežli pytel keců."
Zůstaňte doma, zachraňte životy. Noste respirátory. Sbírejte staré kovy, papír a kosti pro společné vítězství říše.
Uživatelský avatar
lalos
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1194
Registrován: 19 kvě 2015, 07:43
Bydliště: Zlín

Re: Tullamore Dew

Příspěvek od lalos »

Info:Srovnání tří Tullamorek. Základní, dvanáctileté a Cider Cask finish. Lahve jsem už před jistým časem dorazil s kamarády na jednom pokerovém večírku, Stihnul jsem si odebrat vzorky pro pozdější srovnání. No a teď je na čase před blížícím se WLP uvolnit nějaké ty vzorkovničky.
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/40935
Web:https://www.tullamoredew.com
Alkohol:40 %
Barva:Amber – barveno – filtrováno za studena
Velikost:Celá lahev
Aroma:Lehká nevýrazná vůně, typický irský blend. Vůni dost přebíjí lihovost, lze tam ale najít obilí, vanilku a zelené ovoce, hlavně citrusy, jablka a nezralé banány.
Chuť:Opět sladká, lehká irská chuť bez zásadního charakteru. Taková opravdu až chlastací. Je tam vanilka, nějaké to koření, vše ve verzi light.
Dozvuk:Krátký, hřejivý a nahořklý až natrpklý. Zelená banánová šlupka a cukrová voda.
Shrnutí:Asi není překvapení, že ze tří testovaných je nejslabší, zároveň ale také nejlevnější. Nemám s ní problém. V hospodě neurazí a doma je taky potřeba něco takového mít pro kamarády k pokeru nebo pro kamarádky ke smíchání se zázvorovým pivem.
Instagram, Facebook, Whiskybase

Scotch, irish, japanese, american, indian - Racism Freezone
Uživatelský avatar
dFamousMouse
Abstinent
Abstinent
Příspěvky: 10
Registrován: 07 lis 2017, 18:43

Re: Tullamore Dew

Příspěvek od dFamousMouse »

Aroma:příjemné ovocné květinové
Barva:
Dozvuk:není
Chuť:věrna vůni, jemná ovocná a trocha květů, ůplně bez hořkosti fakt nekecám
Shrnutí:jemné příjemné cucání, můj hospodský favorit, ničím sice nevyniká, ale v celkovém shrnutí - jo je dobrá a je i na mé poličce stálicí,tuhle chuť snesou i dámy a návštěvy třebas i :) cením také nesladkosti, neolejovitosti a nehořkosti..
tulamorka má takového lehkého ducha ;)
Uživatelský avatar
Torrez
New-make
New-make
Příspěvky: 174
Registrován: 20 led 2017, 20:04

Re: Tullamore Dew

Příspěvek od Torrez »

Alkohol:40 %
Velikost:Vzorek
Aroma:Velmi jemná medovo-ovocná vůně, s trochou sladovosti.
Chuť:Jemná až slabá, trošku sladovosti.
Dozvuk:Nekomentuji
Shrnutí:Přejemnělá, ale slušná z levných blended. Stejně bych ale volil spíše skotskou.
Uživatelský avatar
Petr KomáreK
Znalec
Znalec
Příspěvky: 426
Registrován: 15 črc 2019, 22:25
Bydliště: praha - východ
Kontaktovat uživatele:

Re: Tullamore Dew

Příspěvek od Petr KomáreK »

Tullamore Dew 40%

Irsko sice není moje oblíbená oblast a Tullamore Dew už vůbec moje oblíbená whiskey, ale když se na jedné ochutnávce objevila možnosz ochutnat staré plnění Tullamore Dew, tak jsem neváhal ho zkusit. A když už tu mám na stole plnění ze 70. let 20. století, tak proč ho rovnou neporovnat s plněním z přelomu tísíletí (odhahuji 199x) a rovnou k tomu přidám i aktuální plnění. Časové rozestupy mezi nimi jsou vzájemně nejmíň 20 let. Nezapomínejme, že se jedná o zcela základní whiskey.

Tullamore Dew 40% (plnění ze 70. let 20. století) - V aroma zprvu umělý saponátový dojem. Potřebuje trochu vydýchat, pak se to zlepší. Sice zůstává trochu lihovosti, ale přidají se citrusy, dřevo, muškátový oříšek a začíná sládnout. Není to žádná čichací bomba, ale také nic, do čeho bych odmítal strčit nos. V chuti celkem jemná, na základní whiskey působí i celkem bohatě. Lehká kořenitost, výrazné lesní ovoce, maliny, oříšky, sladkost. Dokončení v duchu chuti a pomalu doznívající. Pít se to celkem dá.

Tullamore Dew 40% (lahvováno 199x) - V aroma opět saponát, tentokrát s citrusovou vůní a velmi jemný k vaší pokožce. Nechám ji chvíli vydýchat a dám ji ještě šanci. Čistící saponát na lihové bázi zůstává i pak, ale už je doplněný i dalšími tóny, ve spodní části tam cítím vanilku, nad ní vlhké dřevo, citrusy a trocha umělé sladkosti. Není to dobré k čuchání. V chuti bohužel nic zajímavého není. Je velmi mdlá, nudná a nevýrazná. Podobně jako vůně se nese v duchu navoněného čistícího prostředku, s trochou sladkosti, vanilky a kořenitosti. Po dokončení dlouhou zůstává chuť v puse, bohužel. Na čistící prostředek by to nechutnalo špatně, na whisky to chutná hrozně (a strašně nudně).

Tullamore Dew 40% (lahvováno 202x) - Vůně je celkem jemná, základní, jednoduchá, ale přijatelná. Citrusy, vanilka, dřevo a jablko. Aroma je snaživě líbilé, ale nekonfliktní, odpovídající základní whiskey. Po nějaké době se tam začne rušivě projevovat lihovost, ovšem nikdo nečeká, že by k tomu někdo dlouho čuchal. Chuť lehká, ovocná, trocha vanilky a čokolády, trochu štiplavá, nudná, univerzálně nevýrazná, ale ničím rušivá, v hospodě pitelná. Celkově odpovídá tomu, k čemu je určena: k popíjení, nikoliv degustování - jak říká přísloví: za málo peněz, málo muziky.

Aktuální Tullamorka to měla těžké, šla na řadu po plnění z doby 199x, které mi přišlo hrozné a jeho základě tehdy vznikl docela drsné (podle mne oprávněně) hodnocení Tullamore Dew. Sice měla šanci ukázat, že je lepší, což se po horším vždy ukazuje lépe, ovšem zase už si nese dobředu očekávané, že to bude hrozné. Takže byla spíše v nevýhodě. Ale ustála to nečekaně dobře. Aroma nejstarší bylo nejbohatší, prostřední hrozné, aktuální čuchatelné a nekonfliktní, takové, jaké bych od základní whiskey čekal. V chuti velmi podobné, opět ta nejstarší byla nejzajímavější, prostřední hrozná a aktuální jasná ukázka povedeného, nenáročného, nekonfliktního, základního, komerčního pití.

http://www.whiskyonline.cz/index.php?ac ... hev-stejne

http://www.whiskyonline.cz/index.php?ac ... lamore-dew
Petr KomáreK
Whiskyonline.cz
http://www.whiskyonline.cz
moje whisky na možnou výměnu: http://pkomarek.cz/whisky/000.html
Odpovědět